21 – ka jednou nohou na ME

Pondelok, 5.9.2016 00:00 | Posledná aktualizácia 19.9.2016 07:27

Larnaka (SFZ/Tomáš Čunčík) – Slovenská 21 – ka zvládla dôležitý kvalifikačný zápas na Cypre a po presvedčivom víťazstve 3:0 sa výrazne priblížila k postupu na ME.

Slovákov od začiatku hnala za víťazstvom mnohopočetná skupina fanúšikov žijúcich na Cypre. Zverenci Pavla Hapala zažili rozprávkový úvod. Už v prvej minúte Cyperčania zaváhali po nakopnutej lopte za obranu, dôrazný Pavol Šafranko donútil Nicholasa Iannou k chybe a Martin Chrien prestrelil Vangelisa Georgioua.

V horúcom počasí na vyprahnutom trávniku štadióna Ammochostos inkasovaný gól zmobilizoval domácich. V 14. a 21. minúte musel dvakrát hasiť Branislav Niňaj pri šanciach Pittasa a Antonioua. Cyperčania sa snažili častými centrami a dlhými loptami podkurovať Slovákom. V 34. min sa do dvoch dobrých pozícii dostal Jaroslav Mihálik. Najprv perfektnou spätnou prihrávkou našiel Matúša Bera, ktorého však vychytal domáci brankár. Po následnom rohu Rusnáka Mihalík z voleja prestrelil bránu. Prvé dejstvo uzavrela strela aktívneho Mihalíka spoza šestnástky po štandartke Lobotku.

Slováci v druhom polčase spresnili hru, zvýšili aktivitu, vďaka čomu prichádzali aj šance. V 46. min sa do vynikajúcej príležitosti dostal Hromada, avšak Georgiou vynikajúco vychytal zakončenie vonkajškom. Po medzišestnástkovej partii sme v 58. min zvýšili vedenie. Mihalíková spätná lopta našla Matúša Bera a ten sa na dvakrát presadil ľavačkou. Albert Rusnák mieril tesne vedľa z priameho kopu v 64. min po faule na Hromadu, ktorý už už postupoval sám na cyperského brankára. O šesť minút neskôr si Bero s Mihalíkom úlohy vymenili, avšak stredopoliar pražskej Slávie nenamieril presne. Cyperčania postupne fyzicky odchádzali, naši sa dostávali do šancí hlavne z krídelných priestorov. Čo nevyšlo Berovi s Mihalíkom, vyšlo Berovi s Rusnákom v 72. minúte po krásnej krížnej strele nášho pravého krídelníka.

Slováci aj v šiestom vzájomnom zápase zvíťazili nad Cyprom a upevnili prvú priečku v ôsmej kvalifikačnej skupine s 15 bodmi. Druhé Holandsko stráca päť bodov, Cyperčania okupujú poslednú priečku so ziskom 4 bodov. V prípade akéhokoľvek bodového zisku v ďalšom zápase na Myjave s Bieloruskom sa Slováci kvalifikujú na ME do Poľska 2017 z prvého miesta.

CYPRUS "21" - SLOVENSKO "21" 0:3 (0:1)

Góly: 1. Chrien, 58. Bero, 72. Rusnák

ŽK: 60. Mazáň, 63. Ioannou, 66. Aresti

ČK: 87. Aresti po 2. ŽK

R.: Vitali Meshkov – Igor Demeshko, Valeri Danchenko – Sergei Lapochkin (všetci Rusko)

Cyprus „21“: Georgiou – Kyriakou (C), Karo, Ioannou, Wheeler – Katelaris (60. Illia), Papafotis (75. Kousoulos) – Antoniou, Aresti, Panagi (47.Koumis) – Pittas

Slovensko „21“: Chovan – Valjent, Niňaj, Škriniar (C), Mazáň – Lobotka – Rusnák, Bero, Chrien (26. Hromada), Mihalík (79. Ivan) – Šafranko (90. Vestenický)

Slovensko U21650117:415
Holandsko U21631211:910
Bielorusko U2162226:78
Turecko U2152035:76
Cyprus U2171153:154

Hlasy po zápase:

Róbert Mazáň (obranca „SR 21“)„My sme sem išli s cieľom zvíťaziť a to sa nám aj podarilo. Vyhrať trojgólovým rozdielom je skvelé. Nečakal som, že nás príde povzbudiť toľko divákov. Boli sme milo prekvapení a ďakujeme im za podporu.“

Jaroslav Mihálik (stredopoliar „SR 21“): „Bolo oveľa väčšie teplo ako včera. Prvých dvadsať minút sme sa do toho ťažšie dostávali, ale nakoniec sme to zvládli. Myslím si, že aj výsledok je dobrý. Všetci sme boli príjemne prekvapení z diváckej podpory.“

Albert Rusnák (stredopoliar „SR 21“):  „Cítime sa super. Zápas bol veľmi ťažký, aj keď sa na prvý pohľad mohol zdať ľahší. Cyperčania boli veľmi nepríjemní, kopali, behali. Nám však pomohol rýchly gól. V druhom polčase sme kontrolovali vývoj zápasu, pridali sme dva pekné góly. Vďaka divákom som sa cítil ako doma.“

Matúš Bero (stredopoliar „SR 21“): „Vyhrali sme 3:0, bolo neskutočné teplo, na začiatku to bolo veľmi ťažké. Pocity sú fantastické. My sme si zvykli na to teplo, dokázali sme dominovať. Šancí sme mali ešte viac, rozdiel mohol byť aj výraznejší. Toto mužstvo má však veľký potenciál. Všetci vieme, čo sme dnes dokázali, chýba nám posledný krok. Dúfame, že sa nám to podarí už v ďalšom zápase. S podporou fanúšikov sa nám hralo oveľa lepšie. Patrí im obrovská vďaka, ukázali sme, že sme súdržní.“