angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Albert Rusnák: V Poľsku každý zápas ako finále

17. Február 2017

BRATISLAVA (SFZ/BRANISLAV BRENKUS) - V Amerike je už adaptovaný a nevie sa dočkať júnových majstrovstiev Európy 21-jednotiek v Poľsku - to tvrdí slovenský reprezentant a hráč Real Salt Lake Albert Rusnák (22).


 

Talentovaný mladík, ktorý len nedávno z Groningenu prestúpil do tímu americkej MLS, mal síce zo začiatku za morom problémy s časovým posunom a teplotným rozdielom, dnes však hlási, že je všetko ok.

Môžete už teraz, keď ste etablovaným hráčom Realu Salt Lake, povedať, ako sa celý transfer vyvíjal a prečo ste sa rozhodli práve pre klub z MLS?

””Celé sa to dialo dosť rýchlo, záujem Američanov bol od prvého momentu veľmi konkrétny a ja som cítil, že ma klub veľmi chce. Aj iné ponuky boli zaujímavé, ale uvažoval som tak, že vždy som mal zásadné miesto v mužstve, nikam nepôjdem ako dvanásty hráč. Do MLS nie je ľahké dostať sa, ja mám 22 rokov a som veľmi šťastný, že som v Salt Lake.””

Čo ste vedeli o meste a klube, v ktorom pôsobíte, predtým, ako ste sa definitívne rozhodli prijať jeho ponuku?

””Informácie o histórii klubu, o kádri a všetkých súvislostiach som si začal zisťovať hneď po prvom telefonáte s ľuďmi zo Salt Lake. Po Novom roku som na štyri dni vycestoval do USA pozrieť si nové pôsobisko a podpísať zmluvu.” Zmluvu so Salt Lake som podpísal na tri roky, už som za morom mesiac...”

Ako prebieha v USA príprava na sezónu, čo všetko ste už absolvovali, čo vás ešte čaká?

””K tímu som sa pripojil v prvom tréningovom kempe v Arizone, kde som odohral jeden prípravný zápas. Zo začiatku ma trápil časový posun a hlavne teplo. Prišiel som z mínusových teplôt na Slovensku do plus 25 stupňov a ten rozdiel bol cítiť. Momentálne sme v druhom kempe v Portlande, kde hráme miniturnaj štyroch mužstiev. Tu som odohral ďalšie dva zápasy a v nich som sa už cítil super. Futbal je tu fyzicky náročný, rýchly, priamočiary. Momentálne sa plne sústredím na futbal, ostatné veci za mňa vybavuje klub.”“

O štyri mesiace sa koná európsky šampionát dvadsaťjednotiek. Rozmýšľate už nad turnajom v Poľsku?

””Samozrejme, každý deň. Veľmi sa naň teším. Je to odmena pre celý tím zo všetko, čo sme vydali počas celej kvalifikácie. Radosť po postupe bola nezabudnuteľná, teraz príde čas pobiť sa o úspech na šampionáte v Poľsku.”

Čo hovoríte na súperov v skupine?

””Je ťažká. Ale každé mužstvo na majstrovstvách Európy má svoje kvality, inak by tam nebolo. Začíname s domácimi Poliakmi, ktorí budú mať obrovskú podporu fanúšikov. Pokračujeme proti Anglicku, v tej krajine som dlhý čas pôsobil, a do tretice narazíme na Švédov, ktorí už majstrovstvá tejto kategórie vyhrali. Každý jeden zápas bude pre nás ako finále, veľmi dôležitý bude vstup do turnaja.””

Ste kmeňovým hráčom dvadsaťjednotky, ale máte už za sebou aj debut v áčku. Vraciate sa ešte v myšlienkach k vašej premiére v najcennejšom drese?

S odstupom času si hovorím, že mám určite na viac, ako som v novembri vo Viedni ukázal. Nebol to odo mňa výkon na plnú spokojnosť. Mojím dlhodobým cieľom je stať sa v áčku oporou, ako je to v dvadsaťjednotke.”