angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Bobby Pollák má 70, gratulujeme!

11. Júl 2017

BRATISLAVA (SFZ/pš) – Jaroslav Pollák, rodák z Medzeva, 49-násobný reprezentant, majster Európy z Belehradu, sa dnes dožíva jubilea – 70. narodenín.
V tichosti, ako sa to stalo zvykom v posledných rokoch. Futbalista, ktorý bol neprehliadnuteľný výzorom (nezabudnuteľná prehadzovačka ), prezývkou (Bobby, podľa anglického futbalistu Bobbyho Charltona), no najmä kúzelním s loptou. Výnimočný technik ako by mal loptu priviazanú k nohe, bol tým, čomu sa vo futbalovom slangu hovorí „motor mužstva,” mal veľkú výdrž, dokázal ťahať aj za dvoch.
Bol dlhé roky súčasťou legendárnej stredovej formácie veľkého mužstva VSS Košice v zložení Pollák – Daňko – Štafura. V modro-žltých farbách pôsobil, ak rátame aj mládežnícke obdobie, dve desiatky rokov. Nasledovala vojenčina v Banskej Bystrici a potom éra legionárska – najprv v Sparte Praha, potom v Austrii Salzburg. Na „staré kolená“ sa vrátil do košického mužstva, archívy potvrdzujú, že posledný zápas zaň odohral v 41 rokoch! Vo federálnej lige má zarátaných 418 štartov v majstrovských zápasoch.
Reprezentačný dres mu padol ako ulitaty už v dorasteneckom veku. Z turnaja UEFA, čo boli neoficiálne mládežnícke ME, má bronz, zo seniorských ME 1976 už spomínané zlato, hoci vo finále nehral, keďže v semifinále s Holandskom bol vylúčený. Pamätný – nielen pre neho – bol ale už jeho debut v reprezentačnom tričku, dátum 23. jún 1968 je navždy spojený so zápasom proti Brazílii a Adamcovým hetrikom. Na konte má aj štart na MS 1970 a bol členom tímu, ktorý na ME 1980 vybojoval bronz, hoci priamo na šampionáte nenastúpil. Okrem A-mužstva hral deväťkrát za olympionikov (dal jeden gól), päťkrát nastúpil za juniorov a štyrikrát za dorastencov.
Po skončení hráčskej kariéry sa uplatnil ako špičkový funkcionár, stavať mohol aj na vysokoškolskom diplome, právnicku fakultu ukončil na pražskej Karlovej univerzite. Najmä v 1. FC Košice, v ktorom bol v najúspešnejších rokoch viceprezidentom klubu, pôsobil aj ako športový riaditeľ Sparty Praha.
Dnes žije v Košiciach, ale na futbale v Čermeli nebol dlhé roky, vlastne nikomu sa dodnes nepodarilo vysondovať prečo. Na skutočnosti, že patrí medzi najvýraznejšie slovenské futbalové persóny posledných 40 rokov, to však nič neuberá.
Aj preto: živió, Bobby!