angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Človek legenda Viliam Schrojf v knihe

14. Júl 2017

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Potvrdené aj knižne – Viliam Schrojf je legenda: vo štvrtok sa kniha z pera publicistu Ladislava Harsányiho o tomto skvelom brankárovi vydala do sveta.

V edícii Belasé legendy prišiel na rad pražský rodák, ktorý je však viac ako lodným lanom navždy pevne zviazaný so slovenským futbalom, najmä Slovanom Bratislava.
Kniha, ktorá má formu aj obsah. Formu tradičnú, edícia už má za sebou vrátane tejto najčerstvejšej päť častí, obsah bohatý. Písmenami, faktami, aj fotografiami. Vidieť obrázok malého Vilda v necelých dvoch rokoch je unikát aj pre futbalového fajnšmekra. Tých exkluzívnych fotografií sú v knižke desiatky, vypovedajú veľa o jej hlavnej postave, ale aj dobe, akú žil, a o ľuďoch, s ktorými žil.
Každá stránka je plná futbalu, ale nielen chytených gólov, čo bola Vildova futbalová práca. Lebo futbal je život a ten Schrojfov bol farebný, pestrý. Vari každý vie, že má z majstrovstiev sveta 1962 striebornú medailu, že na tomto šampionáte bol vyhlásený za najlepšieho brankára, čo sa už nikomu potom z česko-slovenských zemepisných šírok nepodarilo, že si užil legionárčenie v ďalekej Austrálii, ale kniha obsahuje aj pre širokú verejnosť úplne nové skutočnosti. Je toho veľa, čo maľovalo (ne)všedné dni života Viliama Schrojfa.
O tom, že to bol výnimočný brankár, niet najmenšíh pochýb, o tom, že to bol skvelý človek, hovoria vyjadrenia jeho blízkych, aj spoluhráčov. Rodina na neho spomína ako na citlivého rozhľadeného človeka, spoluhráči vyťahujú jeho ľudskosť a kamarátstvo.
Do futbalového neba odišiel skoro, mal len 76 rokov, ale zrejme tamojšia jedenástka potrebovala medzi žrde špičkového brankára, tak ho povolali. Až tam ale muselo byť počuť potlesk, poslaný zo štvrtkového krstu legende. Vznikla knižka, ktorá zaujme a poteší. Lebo čítať o dobrých ľuďoch je vždy potešením.
Kniha o nezabudnuteľnom brankárovi s prezývkami Gumár či čierna mačka je piata v sérii Belasé legendy, ktorú vydáva ŠK Slovan (na fotografii Jána Lukyho jeden z krstných otcov Anton Urban, druhým bol Peter Mutkovič). Čin hodný pochvaly a verejného uznania, oživujú sa v nej osobnosti, ktorých brázda v slovenskom futbale je hlboká. Michal Vičan, Karol Jokl, Koloman Gögh, Peter Dubovský, teraz Viliam Schrojf.