Debakle i nečakané remízy, hetrik pri premiére Filipa Šeba

Nedeľa, 8.10.2017 06:00 | Posledná aktualizácia 8.10.2017 07:32

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) - Prehľad vzájomných zápasov ČSSR a Slovenska s Maltou.

ČSSR

Spoločná reprezentácia Československa odohrala s Maltou jediný kvalifikačný dvojzápas, no nie s práve najpríjemnejšími spomienkami. Mužstvo vedené legendárnym Josefom Masopustom v októbri 1984 najskôr zdolalo na Strahove outsidera skupiny 4:0 dvomi gólmi Janečku, po jednom pridali Jarolím a Berger. V štvorčlennej útočnej sa objavil Slovák Stanislav Griga, ktorého dvanásť minút pred koncom striedal ďalší Slovák Tibor Mičinec. Aj do odvety o polroka neskôr vstupoval vstupoval tím ČSSR ako jasný favorit, no bezgólová remíza v La Vallette bola hotovou pohormou a zmarila prakticky všetky šance Československa na postup na MS 1986 v Mexiku. Blamáž mohol zažehnať Jan Berger, no skórovať nedokázal ani z pokutového kopu... Pamätníkmi duelu boli Slováci Jozef Kukučka a Stanislav Griga, v závere zápasu na na ihrisko dostali náhradníci Tibor Mičinec a Peter Zelenský.

31.10.1984 ČSSR – Malta 4:0 Kvalifikácia MS 1986 Praha
21.04.1985 Malta - ČSSR 0:0 Kvalifikácia MS 1986 La Valletta

SLOVENSKO

Na úvod doma remíza v Bratislave

Novodobá história ponúka príjemnejšie spomienky, hoci ani mužstvo samostatného Slovenska sa nevyhlo zaváhaniu s tímom z najnižších poschodí rankingu UEFA. Po vzniku slovenskej futbalovej reprezentácie v roku 1994 boli práve Malťania prvým súperom, s ktorým sme odohrali recipročne dvojicu priateľských stretnutí. Po premiérovom štarte Slovákov na turnaji v Spojených arabských emirátoch odcestovali zverenci trénera Vengloša koncom marca 1994 do La Valletty a po góloch Jaroslava Timka a Viliama Hýravého odchádzali domov s cenným víťazstvom 2:1.

Následná odveta o štyri mesiace na Tehelnom poli bola pre Slovákov generálkou pred vstupom do kvalifikácie o postup na ME 1996. Stretnutie začalo podľa predpokladov a už v 1. minúte vsietil po rohovom kope hlavičkou Michal Hipp úvodný gól zápasu. Napriek prevahe sa nám však už pridať ďalšie v sieti Malťanov nepodarilo a keď stredopoliar Laferla zachytil nepresný odkop brankára Vencela a poslal loptu do opustenej brány, prekvapenie bolo na svete. Stojí za pozornosť, že na lavičke tímu Malty v oboch stretnutiach v úlohe hlavného trénera Talian Pietro Ghedin, ktorý povedie Malťanov aj v dnešnom zápase v Trnave.

Kvalifikácia MS 1998

Obe mužstvá na seba narazili aj v nasledujúcej kvalifikácii v bojoch o MS 1998 vo Francúzsku. Slováci vedení trénerom Jozefom Jankechom najskôr zdemolovali na Tehelnom poli outsidera skupiny 6:0, keď už po prvom polčase odchádzali do kabíny s trojgólovým náskokom. Hralo sa za hustého dažďa a na pohybom hýriacich Slovákov nemal súper nárok. Dva góly vsietil Dušan Tittel, po jednom pridali Július Šimon, Marián Zeman, Jaroslav Timko a Peter Dubovský. Jankechovci si poradili aj v odvete v marci 1997. V už známom prostredí v La Vallette sa rodilo víťazstvo ťažšie. Po úvodnom góle Tibora Jančulu v 39. minúte sme čakali na gólovú poistku až do záverečnej minúty, kedy víťazstvo poistil druhým gólom Dušan Tittel. Dve povinné víťazstvá do a šesť bodov do tabuľky pribudli, no ani tie nakoniec Jankechovcov na svetový šampionát 1998 do Francúzska neposunuli.

Šebov hetrik v Bratislave, pod Dubňom začiatok série výhier

Po deviatich rokoch sme privítali „Maltézskych rytierov“ v auguste 2006 v Bratislave. Tím trénera Galisa sa pripravoval na blížiacu sa kvalifikáciu o postup na Euro 2008 a v príprave sme zdolali Malťanov 3:0. Reprezentačný debut z ríše snov zaznamenal vtedajší útočník viedenskej Austrie Filip Šebo. Doteraz je jediným hráčom v histórii slovenského futbalu, ktorý v reprezentačnej premiére zaznamenal hetrik! Repete v príprave na kvalifikačný štart sme si s Malťanmi dopriali aj v ére trénera Kozáka pred súbojmi o Euro 2016 vo Francúzsku. Hralo sa v Žiline a víťazstvom 1:0 po góle Adama Nemca odštartovalo naše mužstvo skvelú deväťzápasovú šnúru víťazných zápasov, ktorú uťal až presne na deň, o rok v Oviede, duel so Španielskom (0:2).

Kvalifikácia MS 2018

Posledný vzájomný duel, hralo sa 26. marca, už patril do kategórie „ostrých“ a znamenal úspešný vstup slovenských sokolov do kalendárneho roka 2017. Po jesenných výhrach nad Škótskom a Litvou zostali naši hráči na víťaznej vlne aj v La Vallette a po góloch Weissa, Greguša a Nemca priviezli z ostrova tri body a sľubnú pozíciu pred jesenným finišom. Vzájomná bilancia hovorí jasne v náš prospech. V siedmich vzájomných stretnutiach sme vsietili osemnásť gólov, inkasovali sme trikrát, len v jednom prípade dokázal súper s nami udržať nerozhodný výsledok.

30.03.1994 Malta – Slovensko 1:2 Prípravný zápas La Valletta
16.08.1994 Slovensko – Malta 1:1 Prípravný zápas Bratislava
22.09.1996 Slovensko – Malta 6:0 Kvalifikácia MS 1998 Bratislava
31.03.1997 Malta – Slovensko 0:2 Kvalifikácia MS 1998 La Valletta
15.08.2006 Slovensko – Malta 3:0 Prípravný zápas Bratislava
05.09.2014 Slovensko – Malta 1:0 Prípravný zápas Žilina
26.03.2017 Malta – Slovensko 1:3 Kvalifikácia MS 2018 La Valletta