EL - Trenčín s postupom do play-off, Slovan sa s pohárovou Európou lúči

Štvrtok, 16.8.2018 20:20 | Posledná aktualizácia 16.8.2018 20:37

VIEDEŇ (SFZ/PETER ZEMAN/TASR) – Futbalisti bratislavského Slovana podľahli v odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy na ihrisku Rapidu Viedeň 0:4 a lúčia sa s pohárovou Európou. AS Trenčín dokázal remizovať v Rotterdamme s Feyenoordom 1:1 a vybojoval si postup do play-off.

Rapid Viedeň – ŠK Slovan Bratislava 4:0 (1:0)

Góly: 3., 79., 90+3. Knasmüllner, 84. Murg
ŽK: Schwab, Bolignoli, Alar - Božikov, Saláta
R: Massa - Meli, Vuoto (všetci Tal.)

RAPID: Strebinger - Potzmann, Sonnleitner, Barač, Bolingoli - Ljubicic, Schwab 87. Müldür) - Murg (90. Kostič), Knasmüllner, Berisha - Alar (78. Ivan)
SLOVAN: Greif - Apau (80. Cmiljanič), Saláta, Bajrič, Božikov - Nono - Dražič (80. Hološko), Rabiu (67. Savičevič), Moha – Čavrič, Šporar

Slovan začal nebojácne a už v 3. min skúsil šťastie strelou z diaľky Čavrič, no v tej istej minúte udreli z prvej vážnejšej akcie domáci. Krídelník Bolingoli našiel prízemným centrom Christopha Knasmüllnera a ten zblízka prekonal Greifa – 0:1. Ten istý hráč sa ocitol v navlas rovnakej pozícii aj v 24. min, jeho slabá strela tentoraz nemohla ohroziť gólmana Slovana. Nebezpečnejšia bola situácia v 30. min po tom, čo Nono chyboval v rozohrávke a do zakončenia sa dostal Berisha. Tvrdú strelu gólman Greif zlikvidoval a hlavička Sonnleitnera po rohovom kope v 36. min mierila vedľa. V prvej vážnejšej akcii sa „belasí“ predstavili z protiútoku, no Moha v sľubnej šanci preváhal správny moment na zakončenie a pri pokuse o kľučku na gólmana domácich neuspel. V 44. min zatočil loptu do šestnástky Nono a Šporar mal na hlave gól, no brankár domácich vytiahol skvelý zákrok na čiare a nedovolil lopte prejsť za bránkovú čiaru.

Aj v druhej časti hry mohol skórovať Moha a opäť prinútil Strebingera k vážnemi zákroku. Napriek zvýšenej aktivite Slovana musel Greif v 56. min vyťahovať nad brvno tvrdú strelu Bolingola a čarovný moment predviedol v 62. min, keď vytlačil strelu Knasmüllnera na brvno. Do tretice skvelý Greif sa nenechal prekvapiť ani o štyri minúty neskôr po nebezpečnej hlavičke Schwaba. Sopercentnú šancu na gól mal v 68. min striedajúci Savičevič, ale trafil z niekoľkých krokov len telo brankára domácich a potom obišiel Moha dvoch hráčov no nedokázal z päťky poslať loptu do odkrytej brány Rapidu. Naopak, v 79. min sa vyrútili traja hráči domácich na jediného Bajriča v defenzíve a z prihrávky striedajúceho Ivana profitoval opäť Christoph Knasmüllner - 0:2. Klinec do rakvy ofenzívne hrajúcemu Slovanu zarazil v 84. min Thomas Murg. V tej chvíli potrebovali belasí na postup streliť dva góly, čo sa proti pozornej hre hráčov Rapidu nepodarilo a v nadstavnom čase skompletizoval hetrik Christoph Knasmüllner. Po dmácej výhre 2:1 a prehre 0:4 sa Slovan Bratislava lúči s pohárovou Európou.

Feyenoord Rotterdam - AS Trenčín 1:1 (1:1)

Góly: 8. Botteghin - 9. Mance
ŽK: Berghuis, Botteghin - Škovajsa
R: Kehlet - Larsen, Sörensen (všetci Dánsko)

FEYENOORD: Vermeer - Nieuwkoop (67. Geertruida), Botteghin, Van der Heijden, Malacia (82. Burger) - Clasie, Toornstra, Vilhena - Berghuis, Van Persie (71. Vente), Larsson
TRENČÍN: Šemrinec - Yem, Šulek, Lawrence, Skovajsa - Zubairu (90.+2 Ubbink), El Mahdioui, Čatakovič - Sleegers, Mance (86. Umeh), Azango

Feyenoord nechcel zopakovať chyby z úvodného stretnutia a začal riadne zostra. V prvej šanci Van Persieho strela tesne minula bránku, vzápätí po priamom kope zakončil tesne vedľa Botteghin. V 8. minúte už domáci zmenili stav, Berghuis našiel z rohu práve Botteghina, ktorý hlavičkou otvoril skóre. Trenčín však okamžite vyrovnal, rotterdamská obrana si nedala pozor na autora hetriku z prvého zápasu Manceho, ten jej unikol a prekonal aj brankára Vermeera - 1:1. Po búrlivom začiatku inkasovaný gól nakrátko otupil vervu Feyenoordu a Trenčín bol v tejto fáze dokonca nebezpečnejší, no El Mahdioui ani Zubairu nedotiahli svoje akcie. Van Persie si potom pripísal ďalšie dva pokusy mimo, príležitosť mal aj Vilhena po centri Larssona. Po priamom kope Toornstru mal opäť hlavičkovú možnosť Botteghin, Šemrinec bol namieste. Skovajsa zblokoval strelu Berghuisa. V 35. minúte Malacia našiel z ľavého krídla Van Persieho, ktorý prestrelil aj v ďalšej šanci, onedlho Šemrinec vytiahol zákrok po zakončení Berghuisa. Toornstra preloboval Šemrinca, ale Lawrence zabojoval a loptu vykopol spred bránkovej čiary. Larsson dal spätnú prihrávku Vilhenovi a po jeho pokuse opäť zachránil Lawrence na čiare. Botteghin sa dostal pred prestávkou ešte k jednej hlavičke, tesne minul.

Domáci potrebovali na postup víťazstvo 6:1 a po festivale nevyužitých možností na nich čakala v druhom polčase takmer nadľudská úloha. Navyše, hrozili aj hostia, Azango poslal center do šestnástky, kam si nabehol Sleegers a jeho volej musel zneškodniť Vermeer. Na opačnej strane si Šemrinec poradil so šancou Nieuwkoopa. Neskôr akciu potiahol Toornstra, tiesnený Van Persie ani tentoraz neusmernil loptu do priestoru troch žrdí. Trenčianska defenzíva na čele so Šemrincom odolala aj ďalším strelám Van Persieho, Botteghina či Larssona. Ten mohol dostať Rotterdam do vedenia aj onedlho, ale loptu, ktorá k nemu doputovala po rohovom kope, strelil vysoko nad. Botteghin víťazil vo vzdušných súbojoch v šestnástke AS, v závere mal "na hlave" svoj druhý zásah v zápase, ale Šemrinec vyrazil a obrancovia zabránili dorážke. Malacia si zbehol po ľavom kraji a trafil žrď. Spečatilo to, že Feyenoord mal počas celého duelu mnoho šancí, no premenil jedinú a na vlastnom štadióne nezvrátil vysoké manko.