EL - Trenčín sfúkol Feyenoord 4:0, Slovan víťazne proti Rapidu

Štvrtok, 9.8.2018 21:05 | Posledná aktualizácia 9.8.2018 21:17

ŽILINA, BRATISLAVA (TASR) - V zápasoch 3. kvalifikačného kola zdolal AS Trenčín holandský Feyenoord Rotterdam, ŠK Slovan Bratislava porazil Rapid Viedeň 2:1.

AS Trenčín - Feyenoord Rotterdam 4:0 (3:0)

Góly: 6., 37. a 63. Mance, 44. Azango
ŽK: Sleegers, Zubairu, Mance - Amrabat, Clasie
R: Schörgenhofer - Gutschi, Staudinger (všetci Rak.), 6817 divákov

Trenčín: Šemrinec - Yem, Šulek, Lawrence, Skovajsa - Čatakovič, EL Mahdioui, Zubairu (84. Ubbink) - Sleegers (85. Bukari), Mance, Azango
Feyenoord: Bijlow - Nieuwkoop (90. Geertruida), Van der Heijden, Van Beek, Verdonk - Amrabat, Clasie, Toornstra - Berghuis, Vente, Larsson (61. Boetius)

AS skóroval hneď z úvodnej akcie, pri bleskovej kombinácii putovala lopta od Lawrencea k Čatakovičovi a naspäť, Lawrence na útočnom výlete pomedzi nohy protihráča našiel voľného Manceho a ten prekonal Bijlowa v bránke Feyenoordu - 1:0. Mance takmer o tri minúty neskôr pridal druhý zásah po centri Azanga, tentoraz Bijlow zachránil. Po rohovom kope bránku tesne minula tečovaná strela Sleegersa. Po ďalšom rohu a hlavičke Manceho lopta skončila v sieti, ale rozhodcovia videli porušenie pravidiel a neuznali gól. Feyenoord si s Trenčínom nevedel rady, jedine Larsson si zabehol za vysunutú defenzívnu líniu a obhodil si Šemrinca, ale jeho prihrávku do pokutového územia odvrátili obrancovia. Domáci sa neuspokojili a naďalej chceli zvýšiť skóre. Strela Manceho, rýchly brejk Sleegersa, spolupráca Azanga s Mancem ani pokus Čatakoviča sa ešte neujali. V 37. minúte však Čatakovič vydoloval loptu v šestnástke a prihral Mancemu, ktorý si počkal a druhýkrát prekonal Bijlowa - 2:0. Hosťujúca defenzíva zabudla krátko pred prestávkou po centri Sleegersa na osamoteného Azanga, ten poľahky upravil už na 3:0.

Po zmene strán to nebol príliš odlišný výkon Feyenoordu. Príležitosť mal v 53. minúte z priameho kopu, Berghuis nenašiel žiadneho spoluhráča a lopta skončila mimo hry. Na opačnom konci sa uvoľnil Sleegers, nebezpečnejší bol onedlho prienik Čatakoviča, no ani on netrafil priestor troch žrdí. Obrat v podaní hostí sa nekonal, naopak, AS pridal po vyše hodine hry štvrtý gól, keď Čatakovič poslal z ľavého krídla prízemný center, Mance sa presadil cez brániaceho Van der Heijdena a skompletizoval hetrik - 4:0. Až potom mal Rotterdam prvú vyloženú šancu, Šemrinec pokryl loptu po zakončení Venteho z bezprostrednej blízkosti. Podobne si poradil so strelou striedajúceho Boetiusa, hlavička Venteho nešla na bránku. V trenčianskej obrane sa v závere vyskytlo zopár dier, ale Šemrinec vyrazil aj druhý nebezpečný pokus Boetiusa, jeho ďalšia strela preletela tesne vedľa. Domáci vďaka tomu podporili štyri strelené góly cenným čistým kontom.

Slovan Bratislava - Rapid Viedeň 2:1 (1:1)

Góly: 29. Božikov, 49. Barač (vlastný) - 12. Schwab
ŽK: Moha, Nono, Saláta, Hološko (na striedačke) - Murg, Potzmann, Bolingoli
R: Raczkowski - Obukowicz, Siejka (všetci Poľ.), 9563 divákov.

Slovan Bratislava: Greif - Apau, Saláta, Bajrič, Božikov - Nono (86. Rabiu) - Dražič (90. Laczkó), Holman (46. Savičevič), Moha – Čavrič, Šporar

Rapid Viedeň: Strebinger - Potzmann, Sonnleitner, Barač, Bolingoli - Ljubicic, Schwab - Murg (77. Guillemenot), Knasmüllner (68. Ivan), Berisha - Alar

Na po dlhej dobe pekne zaplnených Pasienkoch sa hral od úvodných sekúnd pomerne dobrý európsky futbal. Rapid nemal žiadny rešpekt a začal veľmi aktívne, už v tretej minúte vystrelil nebezpečne útočník Alar, ale Greif vyrazil na roh. Ten istý hráč ešte nebezpečnejšie vypálil v 7. minúte, ale tesne minul. Domáci boli zatiahnutí a Rapid išiel zaslúžene do vedenia v 12. minúte, keď sa po rohu dostala lopta k nepokrytému Schwabovi a ten už Greifa prekonal. Hostia mali lepšiu ponukovú činnosť, ich obrana pracovala spoľahlivo. V 27. minúte predviedol Murg krásnu akciu, všimol si, že Greif je vysoko a z dobrých 45 metrov ho preloboval, našťastie pre Slovan ale lopta trafila len brvno. Už o dve minúty však bolo vyrovnané, keď po rohu Holmana kapitán Božikov preskočil súperových hráčov a "koníčkom" hlavou nezadržateľne skóroval. V prvom polčase sa mnoho šancí nezrodilo, Rapid mal opticky viac z hry, domáci sa nevedeli cez súpera pretlačiť do nebezpečných akcií.

V 48. minúte sa po chybe v domácej šestnástke dostal do dobrej palebnej pozície Berisha, jeho bombu ale Greif výborným zákrokom vyrazil na roh. Vzápätí domáci rýchlo zaútočili, Čavrič nacentroval z pravej strany a hosťujúci stopér Barač si loptu nešťastne zrazil do vlastnej brány. Rapid, hnaný dopredu do posledného miestečka zaplneným sektorom fanúšikov hostí, sa pustil do snahy vyrovnať. Domácim sa otváral priestor na brejky. Gól ale mohli dať v 55. minúte po rohu, keď sa lopta dostala až k Šporarovi, ten ale tesne minul pravú tyč. Slovan si dobre strážil náskok a vedel aj zahroziť, ako napríklad v 74. minúte po akcii agilného Mohu, ktorý prihral na päťku Čavričovi, ten ale minul. Viedenčanov mohla postaviť na nohy prísna penalta v 81. minúte, ktorú poľský rozhodca Raczkowski nariadil po zákroku Savičeviča na Alara. Sám faulovaný ju ale nepremenil, keď ju skvele zlikvidoval Greif a do siete neprenikla ani následná dorážka hráčov hostí. V závere si domáci náskok ustrážili a do odvety do Viedne pôjdu v lepšej pozícii.