angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Kozák: Jediná cesta - ťažké zápasy a medzinárodná konfrontácia

13. Január 2017

ABÚ DHABÍ (SFZ/Juraj Čurný) - Rozhovor s trénerom reprezentácie nielen o zápase ligových výberov Švédsko - Slovensko

Aké je vaše hodnotenie štvrtkového zápasu?

"Ťažko sa mi hodnotí takýto zápas, prehrať 0:6 na takejto úrovni je niečo strašné. Prvý polčas z našej strany ešte zniesol aké-také kritériá, začiatok nebol zlý, no prvá strela na našu bránu znamenala gól a potom sme zahodili penaltu. Ale aj do prestávky bol súper rýchlejší, kolmejší, v druhom polčase po inkasovaní druhého a tretieho gólu sa mužstvo rozsypalo. To ma najviac zlostí, nakoľko na tejto úrovni sa to nesmie stať, každý hráč musí byť skoncentrovaný a musí hrať do posledného zvyšku svojich síl, a nie sa dostať  do takého stavu v akom hráči boli - úplne bez koncentrácie, bez duše. Toto je veľmi zle."

Ovplyvnil výkon tímu v druhom polčase celkové hodnotenia tohto zrazu?

"Ja som vnútorne presvedčený, že chlapci z našej ligy, talentovaní mladí hráči, ktorí doma podávajú dobré výkony a vyčnievajú nad ostatnými, ukazujú, že  v budúcnosti by mohli pomôcť reprezentácii. Potrebujú hrať práve takéto zápasy. Pretože keď si doma len budeme hovoriť, akí sme dobrí, akú máme tvár, akú máme koncepciu je to strašne málo. Mladí futbalisti musia hrať ťažké zápasy. Tri roky sme sa pokúšali, aby títo chlapci  šancu dostali, aby ili do sveta, aby hrali náročné stretnutia. Som rád, že to vyšlo, som presvedčený, že je to jediná cesta, ako chlapcom z našej ligy pomôcť."

Znamená to, že by sa v tomto januárovom programe malo pokračovať aj v budúcich rokoch?

"Áno, pretože oficiálnych asociačných termínov, kde by sa dalo skúšať, prakticky niet. Nemáte možnosť dať šancu novým v nejakom zápase, pretože nie sú voľné termíny na prípravné duely – všetko sú to ostré zápasy, kvalifikačné, v ktorých ide o najmenšie detaily, kde je to o jednej chybe a keď hráči nie sú vyskúšaní, ťažko im možno v nich dať priestor. Na druhej strane, aj  hráči si musia uvedomiť, za čím sme do Emirátov šli. Ja som mal pocit, že to správne pochopili, pretože počas celého pobytu bolo všetko v poriadku a robili všetko, čo sa má. Ale výsledok proti švédskemu výberu ma veľmi sklamal. Myslím si, že naši talentovaní hráči musia dostať príležitosť v takýchto náročných zápasoch, aby na vlastnej koži pocítili, čo všetko ešte musia zlepšiť, aby sa dopracovali na úroveň, ktorou by mohli konkurovať svojim rovesníkom. Mimochodom, Švédi sú tu piaty rok, koncepčne pracujú práve s takými chlapcami a za päť rokov tvrdej roboty s nimi sa traja práve z takéhoto ligového výberu dostali do A-mužstva, čo aj oni považujú za veľký úspech. To je jediná cesta, pretože iné termíny nie sú, určite má zmysel takto pokračovať, vybrať si o rok aj ďalších hráčov, dúfam, že noví sa tiež v našej lige objavia Podľa mňa sme z klubov, ktoré nám uvoľnili hráčov, hlavne vekovo, v kategórii okolo 23-24 rokov, vybrali tých najlepších. A všetci sme videli, koľko práce s nimi nás ešte čaká, aby sa vyrovnali svojim rovesníkom zo Švédska, nehovoriac o iných krajinách."

Aké môže byť poučenie z ťažkej prehry so Švédmu a najmä zo skutočnosti, že mužstvo sa v posledných 20 minútach úplne rozpadlo?

"Prehry patria k futbalu, ale nie takéto, je to poučenie pre mňa i pre hráčov. Záleží na tom, ako budú na ňu reagovať hráči. Keď sa k tomu postavia chlapsky a budú viac trénovať, viac na sebe pracovať, aby sa zlepšovali a posúvali vyššie, tak to bude naozaj zmysluplné poučenie. A o rok, keď príde zas takáto konfrontácia, budú vyzerať lepšie."

Martin Dúbravka skonštatoval, že výkon v druhom polčase považuje za blamáž a že mu v tíme chýbalo srdiečko, s ktorým by sa malo ísť do medzinárodného či medzištátneho zápasu v reprezentačnom drese...

"Určite to bolo pre hráčov veľmi ubíjajúce, pretože každý nebezpečný útok súpera sa skončil gólom, zo siedmich striel na bránu šesť skončilo v sieti, čo je nenormálna efektivita Švédov. Podobný výsledok ukázala aj Uganda, zo štyroch striel nám dala tri góly. Ale futbal na tejto úrovni je práve o tom, že šanca sa musí využiť, pretože ďalšia nemusí prísť, hráči sú na to dlhodobo pripravovaní, je to jednoducho vyšší level. Keby som to mal zhrnúť – v prvom zápase, hoci sme ho prehrali s mužstvom ,ktoré sa pripravovalo na Africký pohár národov, dalo sa na našu hru pozerať. Ani v zápase so Švédskom určité fázy v prvom polčase z našej strany neboli zlé, s výnimkou finálnej časti, kde nám chýbal dôraz v šestnástke, neboli sme tam kde sme mali byť. Je to celkový problém nášho futbalu, chýba nám dynamika, rýchly prechod do útoku, rýchlejšia práca s loptou a tieto nedostatky potom bijú do očí  v konfrontácii s mužstvami, ktoré futbalovú kvalitu majú."