angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Nový štadión v Žiari slávnostne otvoria už túto sobotu

09. August 2017

BRATISLAVA (SFZ/šat) - K dotácii z projektu rekonštrukcie, modernizácie a výstavby futbalových štadiónov sa dostali na poslednú chvíľu, ale svojej šance sa chytili na výbornú. Reč je o ľuďoch mesta Žiar nad Hronom, ktorí v spolupráci s futbalovým klubom FK Pohronie postavili vzorový futbalový štadión druhej kategórie UEFA.

Galéria

Žiar nad Hronom získal zo spomínaného projektu Slovenského futbalového zväzu štátnu dotáciu 750-tisíc eur na výstavbu a rekonštrukciu štadióna v roku 2015. V projekte Žiarania nahradili Dolný Kubín a tejto ponúknutej šance sa chytili naozaj výborne.  Ešte v roku 2016 sa pustili do búracích prác a v začiatkom tohto roka začali s výstavbou nových tribún. Už najbližšiu sobotu (12.augusta) ho slávnostne pokrstia a otvoria. “Na výstavbu mesto Žiar nad Hronom prispelo sumou milión eur. Okolo 300-tisíc naň prispeli viacerí naši sponzori, za čo im, samozrejme, ďakujeme. Štadión bude mať kapacitu 2 309 miest. Bude patriť do druhej kategórie podľa smernice UEFA,” vysvetľoval riaditeľ Technických služieb Igor Rozenberg, ktorý prezradil ako sa Žiaru podarilo tak rýchlo a za tak pomerne málo peňazí vybudovať nový stánok. “Pred začiatkom výstavby sme si boli pozrieť aj iné štadióny na Slovensku, ktoré buď boli vo výstavbe alebo už boli skolaudované. Z každého sme si zobrali nejaké skúsenosti,” doplnil Rozenberg. 

O tom, že v Žiari projekt vyšiel na výbornú sa rýchlo rozšírili chýry po celom Slovensku. Teraz sú to oni, ktorí sú inšpiráciou pre budúcich “staviteľov” štadiónov na Slovensku. “Viacerí futbaloví činovníci tam chodia čerpať inšpiráciu. Aj my im dávame práve Žiar nad Hronom za príklad. Z nášho pohľadu totiž ide o jeden z najlepšie zmanažovaných projektov tejto kategórie,” povedal zástupca generálneho sekretára Slovenského futbalového zväzu pre operatívne riadenia, Peter Dedík.

Prestavali aj útroby štadióna

Kompletnou rekonštrukciou okrem tribún prešla aj pôvodná budova, takzvaná hlavná tribúna, ktorá má dve podlažia. „Na prvom podlaží sa budú nachádzať šatne pre domácich a hostí. K ich vybaveniu patrí úplne nové sociálne zariadenie a každá kabína bude mať vlastnú masérsku miestnosť. Hneď vedľa šatní budú trénerské priestory so samostatnými WC a sprchou. Rovnako musí byť vybavená miestnosť pre rozhodcov a dopingová miestnosť. Na prvom podlaží sa bude ďalej nachádzať spoločné WC, miestnosť prvej pomoci, práčovňa so sušiarňou a sklad. Chodba bude určená ako MIX zóna. Na druhom podlaží budú priestory pre médiá. Ďalej sa na druhom podlaží bude nachádzať takzvaná VIP-ka,” vysvetľoval Rozenberg.

Počas otvorenia čaká fanúšikov bohatý program

Otvorenie štadióna bude túto sobotu a pre ľudí z celého regióna to bude veľký sviatok. Domáci činovníci pripravili pre fanúšikov bohatý program, ktorý by mal pri krste zaplniť tribúny. Zúčastní sa ho aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. “Štadión otvárame o 16.30 h, kedy je naplánovaný slávnostný ceremoniál. O 17.00 h sa začne exhibičný zápas medzi mužstvom bývalých hráčov FK Žiar a Internacionálmi SR. O 19.00 h sa už na novom štadióne začne prvý majstrovský zápas FK Pohronie Žiar nad Hronom-Dolná Ždaňa proti FK Spišská Nová Ves. Po prvýkrát v histórii sa bude v našom meste hrať futbal pod umelým osvetlením. Podujatie moderuje a exhibíciu komentuje Ľuboš Hlavena. Po zápasoch, približne o 21.00 h vystúpi Dara Rolins a po nej ženské rockové zoskupenie Poison Candy,” predstavil nám sprievodný program vedúci odboru kancelárie primátora mesta, Martin Baláž. 

Podľa informácií mesta Žiaru nad Hronom na slávnostné otvorenie futbalového štadióna kúpite vstupenky v predpredaji osobne v pokladni MsKC a v Knižnici M. Chrásteka. Cena vstupenky je 4 eurá na osobu. Počet voľných miest je takmer 1 900, a to na tribúnu B (oproti hlavnej tribúne) a tribúnu C (za bránou). Vstupenky si môžete kúpiť aj v deň konania podujatia, a to v pokladni priamo pri tribúne A a tribúne B. Tie budú otvorené už hodinu pred začiatkom, teda od 15.30 h. Po vypredaní celkovej kapacity štadióna už vstup na štadión nebude možný.