Ostrovná misia splnená

Nedeľa, 26.3.2017 00:00 | Posledná aktualizácia 27.3.2017 02:11

VALLETTA (SFZ/PETER ŠURIN)- Bez Mareka Hamšíka, ktorého problémy so svalom z Neapola nepustili do základnej zostavy, odohrali futbalisti Slovenska dôležitý zápas na Národnom štadióne – Ta'Qali proti Malte.

A predsa skvelý úvod: Weiss na ľavej strane prezentoval, že mu v tomto zápase bude futbal chutiť, urobil si priestor a parádne obalil strelu. Prvá rana v stretnutí bola gólová, efektná, aj efektívna – neprešlo ani 90 sekúnd a viedli sme 1:0. Jasne lepší Slováci ovládali loptu aj priestor, úvodná desaťminútovka nám jednoznačne patrila, lenže… Stačil jediný moment a cesta za prepotrebným víťazstvom sa nám skomplikovala. Nedorozumenie po linke Škriniar – Škrtel využil Farrugia, ktorý mal prakticky bez vlastného pričinenia loptu vo výhodnej streleckej pozícii a nedal Kozáčikovi šancu – 1:1. A hoci ešte ostávalo dosť času na všetko, už sa v našej hre objavili stopy po nervozite. Prejavilo sa to aj vo dvoch inkasovaných žltých kartách, absencia Hamšíka bola v druhej časti I. polčasu markantná, chýbala jeho futbalová genialita pri zrýchlení našich útokov, vymyslení kombinácie, príprave útočných akcií. Weiss sa naďalej snažil, ale boli to domáci, ktorí „ z ničoho” zahrozili v 31. min po akcii sprava a koncovke Gambina, ktorú našťastie naša obrana zblokovala. Nebolo nám ľahko, minúty „prázdneho” futbalu však zmenila radosť v 41. min: Greguš napriahol z vyše 30 m a pri zemi letiaca lopta zaskočila maltského brankára Hogga – 1:2! A pri jednogólovom náskoku si situácia vyžadovala Hamšíkovu prítomnosť, krátko po prestávke ho tréner Kozák na ihrisko poslal. Preskupenie zostavy sa rýchlo prejavilo v šanci, po šikovne rozohratom priamom kope a signále hlavičkoval Nemec do brvna. Domáci však nechceli pustiť všetky body len tak, skúšali, hľadali, občas si zafilmovali, inokedy provokovali nervy našich, ako keď v 79. min zahral Farrugia rukou, čím pomýlil Kozáčika so stopérmi, ale nie rozhodcu a vyslúžil si vylúčenie. Aby sme sa nemuseli strachovať, či sa predsa len Malťania k niečomu ešte nedostanú, vymyslela dvojica Hamšík – Nemec gólovú bodku: perfektne načasovanú kolmicu nášho hráča roka sklzom zasunul do siete náš hrot. Škoda, že práve on dostal v nadstavenom čase druhú žltú kartu a zápas nedohral. Dôležité ale je, že marcová ostrovná misia je splnená!

G:
14. Farrugia - 2. Weiss, 41. Greguš, 84. Nemec.
ŽK: Farrugia, Škrtel, Nemec. Kucka.
ČK: 79. Farrugia, 90+ Nemec.
R: Palabiyik – Satman, Olguncan (všetci Turecko) – 4180 divákov.
MALTA: Hogg – Muscat, Magri, Camilleri (81. Baldacchino) - Attard, Gambin (73. Kristensen), Sciberras, P. Fenech, Zerafa – Schembri (90+. Montebello) – Farrugia.
SLOVENSKO: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hubočan – Hrošovský – Mak (49. Hamšík), Kucka (74. Ďuriš), Greguš, Weiss (86. Rusnák) – Nemec.

Hlasy po zápase

Ján Kozák (tréner Slovenska): ”Vedeli sme, že zápas nebude jednoduchý, ale potrebovali sme ho vyhrať. Cieľ sme začali napĺňať hneď od úvodu, prvý gól sme strelili rýchlo, ale po našej chybe bolo nečakane 1:1 a domáci boli tak náhle v lepšej psychickej pohode, než keď sa zápas začínal. Ale po Gregušovej strele sme už mali navrch a naše dobré víťazstvo je plne zaslúžené. Škoda, že v júnovom zápase v Litve nebudú môcť hrať dištancovaní Kucka a Nemec, skúsení hráči takto reagovať nemali. Musíme sa so situáciou vyrovnať, premyslieť si kroky a správne reagovať. Hamšík nešiel do základu po vzájomnom dohovore, v sobotu bol na vyšetreniach a po nich pociťoval po 40-45 minútach záťaže bolesť. Dohodli sme sa, že ak to budem mužstvo potrebovať, na ihrisko pôjde v II. polčase a ja som situáciu vyhodnotil tak, že ho na ňom bolo treba. Marek je po zápase v poriadku a my sme vyhrali, takže všetko je tak, ako má byť. A kvalfikačná situácia? Od začiatku vieme, ako to vs kupine je, že Angličania majú silu, aby si 1. miesto postrážili a o barážovu priečku sa pobijú tri-štyri tímy. Takže stále platí, že zajace sa počítajú až na konci lovu...”

PIETRO GHEDIN (tréner Malty): ”Kvalitatívny rozdiel medzi musžtvami bol zrejmý, Slovensko má vo svojom strede skvelých profesionálov. Ak trochu nadsadím, z troch streil nám dalo tri góly... Ale urobili sme chybu pred druhým, inkasovali sme z rýchleho protiútoku pri treťom góle, to je súčasný futbal. Farrugiovi padla lopta na ruku, rozhodca to vyhodnotil ako úmysel a s desiatimi hráčmi sme už na Slovákov naozaj nemali.”