angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

S Litvou v oficiálnych zápasoch dve remízy a výhra 4:0

10. Jún 2017

VILNIUS (SFZ/PETER ZEMAN) - Vzájomné zápasy Slovenska s Litvou. Bilancia:  3   1 2 0   6:2.

Neoficiálne zápasy

Už v októbri 1992 nastúpil tím Slovákov, vedený trénerom Jozefom Jankechom, vo Vilniuse v poradí k tretiemu zápasu v dresoch s dvojkrížom na prsiach. Neoficiálne, s názvom „Výber Slovenska“. V tom čase mal spoločný československý výber pod značkou ČSFR odohrané úvodné zápasy poslednej spoločnej kvalifikácie a Chovanec, Moravčík, Glonek, Tittel, či mladík Dubovský bojovali o účasť na svetovom šampionáte v USA.

Aj preto sa hralo v tichosti, bez fanfár, ale vlajkou a hymnami. A to vzbudilo nevôlu v radoch FIFA a rozruch v Česku, s ktorým tvorili Slováci stále jeden futbalový zväz. Medzinárodná futbalová federácia to pokladala za predbiehanie politického výoja, zdvihla varovný prst a pohrozila pokutou desaťtisíc dolárov. Slováci vyhrali utešeným gólom Júliusa Šimona do šibenice z 25. minúty, pre zaujímavosť, tu je zostava nášho mužstva: L. Molnár – Michalička, Vidumský, Chvíla, Tomáš – Moravec, Šimon (67. Ujlaky), Diňa (73. O. Daňko), Solár (88. Furda) – Jančula, Kožlej (85. Hornyák).

Mužstvá sa recipročne stretli o necelý polrok neskôr v Dunajskej Strede. Bol to vôbec prvý zápas, v ktorom hral „Výber Slovenska“ na domácej pôde. Predtým odohral dva zápasy na turnaji v Šanghaji a jeden práve vo Vilniuse. Súper pricestoval na Žitný ostrov autobusom a v príprave zdolal vtedajšie Agro Hurbanovo 3:0. V hľadisku videla dvojtisícová návšteva štyri góly, po dva na každej strane. Slováci dvakrát viedli zásluhou Ľ. Luhového a Diňu z penalty, súper dvakrát skóre vyrovnal a tak sa zrodila remíza 2:2. Tím trénera Jankecha odohral zápas v tejto zostave: L. Molnár (81. Vencel) – Stúpala (26. Siago), Tomáš, Vidumský, Kinder – Klinovský (72. Solár), Šimon, Moravec, Diňa (72. Zvara) – Jančula (81. Stojka), Ľ. Luhový.


 

Kvalifikácia MS 2014

Punc oficiálnych zápasov mali až zápasy v rámci kvalifikácie o postup na svetový šampionát 2014 v Brazílii, do ktorej vstupovali zverenci trénerskej dvojice Griga-Hipp pred piatimi rokmi zápasom vo Vilniuse. Remíza 1:1 bola miernym sklamaním, pomýšľali sme na viac. Domáci sa ujali vedenia v 18. minúte zásluhou Žaliukasa, ešte do prestávky vyrovnal Marek Sapara. Smutným hrdinom sa stal debutant Viktor Pečovský. V 55. minúte inkasoval červenú kartu a ešte dlho po zápase sa zračil z jeho tváre smútok a sklamanie.

Odveta sa hrala na jar, v marci 2013 v Žiline na štadióne pod Dubňom a opäť sme neprehrali, no ani nedvíhali ruky nad hlavy. Slovensko potrebovalo body do tabuľky ako soľ, no v zápase s podobným scenárom ako v prvom stretnutí sa zrodila opäť remíza 1:1. Už v 19. min zmrazil domáce publikum gólom Šernas, v 40. min prekonal brankára Karčemarskasa Martin Jakubko.

Galéria

Paráda Slovákov v Trnave a výhra 4:0

Prvé víťazstvo nad Litvou prišlo v najvhodnejšom čase. Po smolnom vstupe do kvalifikácie o postup na MS 2018 a prehrách s Anglickom a v Slovinsku sme sa potrebovali vrátiť do hry dvomi domácimi víťazstvami nad Škótskom a Litvou. Ostrovanov zdolal tím trénera Kozáka 3:0 a Litvu prevalcovali „Sokoli“ 4:0! Gólostroj odštartoval v 12. min. Adam Nemec a ešte do polčasu pridali ďalšie dva góly Kucka a Škrtel. Konečnú podobu výsledku stanovil v samom závere zápasu Hamšík.

Tento duel máme všetci v živej pamäti, pre zaujímavosť ponúkame zostavy mužstiev z posledného merania síl. Hralo sa 11. novembra minulého roka na štadióne Antona Malatinského v Trnave.

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan – Škriniar – Weiss (90. Bero), Kucka, Hamšík, Mak (84. Švento) – A. Nemec (77. M. Ďuriš). Tréner: Ján Kozák st.
Litva: Šetkus – Vaitkunas, Freidgeimas, Girdvainis, Andriuškevičius – Kuklys – Černych, Žulpa (33. Chvedukas), Slivka, Novikovas – Valskis (87. Ruzgis). Tréner: Edgaras Jankauskas.

ĎALŠIE ČLÁNKY: 

TRÉNER KOZÁK MÁ O ZOSTAVE NA LITVU JASNO
HUBOČAN: MY MUSÍME UDÁVAŤ TÓN V ZÁPASE
ĎURIŠOVA ACHILOVKA JE V PORIADKU: „DO LITVY S CIEĽOM PRIDAŤ ŠTVRTÚ VÝHRU V RADE“
RÓBERT MAK: „UMELKA NIE JE PROBLÉM, PÔJDEME ZA VÍŤAZSTVOM!“​​​​​​​
PODĽA NOVOTU TRÉNER UŽ VIE, KTO BUDE VO VILNIUSE CHYTAŤ​​​​​​​
ĎURICA: „AK CHCEME ÍSŤ NA MAJSTROVSTVÁ SVETA, ZÁPAS V LITVE MUSÍME ZVLÁDNUŤ“​​​​​​​

Galéria