angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Sokolícky zápisník (II) Nenápadne nápadní skauti

14. Jún 2017

Budú na každom zápase a budú mať naozaj dobré miesta. Pre radového fanúšika na prvý pohľad nenápadné persóny, ale pre futbalistov, aktérov mládežníckeho šampionátu, sakramentsky dôležité osoby. Skauti špičkových európskych klubov si zahovorili vstupenky na celé majstrovstvá, isteže nie jeden na všetky zápasy, ale pekne si to podelili.
Napríklad Borussia Dortmund pokrýva turnaj až siedmimi odborníkmi, ktorí si nenechajú ujsť jeho priebeh. Majú sieťovito rozdelené dni a podujatia tak, aby im cez sito pozorosti neprepadol nikto, kto stojí naozaj za to.
Zaujímavým menom na listine skautov je portugalský športový riaditeľ Fiorentiny Carlos Manuel Rodrigues de Freitas. Ostrieľaný päťdesiatnik zastával túto funkciu napríklad aj v Brage, lisabonskom Sportingu či Panathinaikose Atény, rok pracuje pre florentské „fialky“ a nepochybne je jeho úlohou nájsť vhodné typy pre ich káder.
Na druhej strane, žiadne mená hráčsky bohatierov, ktorí po skončení kariéry na ihrisku pokračujú v práci vo futbalovom prostredí, na zozname akreditovaných skautov nie sú. Ale že to nie sú pre širokú verejnosť ľudia zo skupiny známych a známejších ešte neznamená, že by kluby poslali do Poľska slabšiu garnitúru. Napríklad londýnsky Arsenal tu má štyroch svojich pozorovateľov, Ty Gooden má viac ako 200 štartov za Swindon, a hoci ani jeden zápis v najvyššej súťaži, skúsenosti viac ako dosť.
Dalo by sa ísť meno po mene, klub po klube. 1. FC Kolín, Mainz, Union Berlín, Bournmouth, už spomínaná Fiorentina, Dortmund či Arsenal, ďalej Monaco, Atalanta, Alkmaar, Leverkusen, Bologna, Mönchengladbach, Bröndby, Vigo, Atletico Madrid, Tottenham, Inter Miláno, Anderlecht, Leicester, Crystal Palace, Ajax Amsterdam, RB Lipsko, Eintracht Frankfurt, Everton a to nie je kompletný výpočet. Niektorí skauti si proste zabezpečia vstupenku a nestoja o žiadnu publicitu a starostlivosť. Najradšej pracujú inkognito, sledujú a vnímajú dianie na trávniku, majú už svoje cestičky, ako sa dostanú aj na zatvorený tréning. Nezapisujú si nič, ani si nepomáhajú múdrymi smartfónmi, do ktorých by niečo hovorili či si robili fotografické záznamy. Všetko majú uložené v hlavách, za roky pozorovateľskej práce si vypracovali svoj vlastný systém ukladania informácií a ich následného triedenia.
Viete, čo je na to zozname zaujímavé? Že napríklad Real Madrid či FC Barcelona oficiálne svojich skautov na šampionát nevyslali (a ani slovenské kluby sa, podľa neúplného zoznamu) neprezentovali. Ale iní európski velikáni takým podujatím, ako sú majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov, nepohrdli. A tak sa medzi tisícky návštevníkov zápasov zamieša aj skaut mníchovského Bayernu či Chelsey a potom podá centrále zodpovednú a komplexnú správu. Nie náhodou tréneri účastníkov mládežníckeho Eura prízvukujú svojim zverencom, že sú na pódiu, kde jeden zápas, možno jeden okamih na ňom môže zmeniť celý ich život.

PETER ŠURIN

ČÍTAJ TIEŽ

Sokolícky zápisník (I) Toto je „Veľké Malé Euro“