angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Sokolícky zápisník (IV) Kedy by Kružliak a spol. uhli sokolíkom?

16. Jún 2017

 Šampionát sa začal v piatok, naši vybehli v otváracom zápase, ktorý mal v programe poradové číslo 2, lebo výkop bol naplánovaný na 20:45 – fakt to tak funguje, organizátor hrá otvárací zápas – no už od 18:00 šli do seba naplno Angličania so Švédmi. A naši rozhodcovia, nazvime ich Kružliakova partička, sa ukážu na scéne v nedeľu.

Konkrétne nominačky sú dva dni vopred, vo štvrtok večer by sme už mohli vedieť, kedy a koho,“ hlásil slovenský hlavný arbiter z Krakova. Tam majú rozhodcovia, alebo tiež „trinásty tím šampionátu,“ svoj hlavný stan, odtiaľ vyrážajú na zápasy na jednotlivé štadióny.

Ako u hráčov, tak aj u nich sa čas, ktorý bolo treba prežiť do prvého štartu, zdal nekonečne dlhý. Do Poľska prišli v pondelok 12. júna, hneď na druhý deň absolvovali fyzické testy. “Len taká preventívna kontrola,“ lakonicky komentoval Kružliak fakt, že previerky boli súčasťou udržania tela v stave fyzickej pripravenosti. Ďalšie dni vypĺňali tréningy a prednášky, pričom každému z aktérov sa hlavou preháňala predovšetkým myšlienka na nomináciu: kedy? Aký zápas? Ktorí súperi?
Prednášky však neboli len na zabitie času, lebo na tomto turnaji sa budú preverovať dve pravidlové novinky. Nie úplné zásadné, ale zasa ani nie prehliadnuteľné. Schválila ich 1. júna IFAB, aThe International Football Association Board, teda Rada medzinárodnej futbalovej asociácie, čo je hlavný futbalový zákonodarca.
Prvá – možnosť vymeniť v predĺžení štvrtého hráča. IFAB akceptovala tlak futbalového hnutia, pretože v prieskume medzi jednotlivými členskými asociáciami naprieč kontinentami sa až 85 percent vyslovilo za ďalšie striedanie. K tomu zohľadnila štatistiku z mnohých medzinárodných súťaží za posledné štyri roky a názory odborníkov, najmä trénerov a lekárov. Podstatou je jednak športový aspekt, ale minimálne rovnako dôležitá aj ochrana zdravia futbalistov, ktorí sú po 90 minútach vyčerpaní často až na hranicu poškodenia organizmu.

Druhá zmena - použitie žltých a červených kariet pre členov realizačného tímu, prípadne náhradníkov, v technickej zóne, teda ani nemusí byť priamo na hracej ploche. Je to súčasť projektu IFAB „Play Fair“ (hraj fér) a podstata je jasná. Tých gest, výkrikov, nešportových vstupov do zápasu práve od tejto skupiny ľudí bolo už toľko, že kompetentní sa rozhodli konať. Od posmešného tlieskania z lavičky, kopania do fliaš, opakovaného vychádzanie z vymedzenej zóny, (môže byť žltá...) až po fyzické alebo agresívne správanie voči súperovi či organizátorovi, ale aj zámerne hádzanie alebo kopanie predmetov na hraciu plochu (aj červená...) sa už teraz všetko trestá. Nielen slovným upozornením. A karty sa počítajú tak, ako keby boli udelené na ihrisku. Mimochodom, spomínané dve novinky sa okrem ME 21 budú overovať aj na ďalších turnajoch UEFA – ME žien v Holandsku, šampionáte devätnástok v Gruzínsku či ženských devätnástok v Severnom Írsku.
Hmmm, aj vám tam chýba video? “UEFA ešte nemala ten potrebný preistor. Zatiaľ sa testovalo v zápasoch a na podujatiach pod hlavičkou FIFA. Ale už je to, myslím si, na spadnutie,“ reagoval Kružliak.
A tak, ako každý z tucta účastníkov mládežníckeho Eura pomýšľa na finále či konečný trium, svoje plány si v hlave ukladajú aj rozhodcovia. “Tiež by sme radi finále,“ priznal Ivan Kružliak. “Ale ak by sme museli uhnúť sokolíkom, ktorí by ho hrali a preto by nás, slovenských rozhodcov, z neho vyautovali, nebudeme sa hnevať. Zoberieme ako koniec našej účasti aj semifinále. Dúfam, že lístky na rozhodujúci zápas dostaneme ako odškodné,“ smial sa. No, rozhodcu sme už vo finále ME tejto kategórie mali, Tomáš Mokoš v roku 2007 asistoval Slovincovi Skominovi v zápase Holandsko – Srbsko. Ale celý tím ešte nie...

PETER ŠURIN

 

Čítaj tiež

Sokolícky zápisník (I) Veľké Malé Euro

Sokolícky zápisník (II) Nenápadne nápadní skauti

Sokolícky zápisník (III) Šťastie prišlo zhora