SR A - Na záver sezóny prehra s Marokom. Tréner Kozák: Bolo to užitočné

Pondelok, 4.6.2018 20:00 | Posledná aktualizácia 5.6.2018 11:54

ŽENEVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Posledný medzištátny zápas sezóny 2017/18 prehrali slovenskí futbalisti s účastníkom MS 2018 Marokom 1:2.

ŽENEVA (SFZ/PETER ŠURIN) - Posledný medzištátny zápas sezóny 2017/18 prehrali slovenskí futbalisti s účastníkom MS 2018 Marokom 1:2.

Prvý polčas nám herne celkom nevyšiel. Začal sa v hustom daždi, v ktorom akoby lopta lepšie nachádzala Maročanov. Tí kombinovali, nabiehali, hľadali priestor, tlačili, strieľali – aj keď väčšinou nepresne – kým naši hráči mali veľký problém so založením útoku, hrali komplikovane, nepresne, väčšinou bojácne a staticky.

Už v 6. min musel ísť Šulla na zem, aby kryl strieľaný center N. Amrabata, ktorý mal zrejme veľkú radosť, že sa aj s bratom dostali do konečnej nominácie trénera Renarda pre MS 2018, a dával to patrične najavo. Spolu s ľavonohým Ziyachom a vietor robiacim Boutaibom nútili našich hráčov, ktorí pôsobili akoby už boli mysľou na dovolenkách, aby aspoň vzadu pridali na obetavosti a rýchlosti.

Ďalším pohrozením bola strela Ziyacha do žrde z takmer 30 m, keď sa lopta na mokrom trávniku skĺzla tak, že Šulla na ňu nedočiahol. Následné marocké pokusy lietali okolo žrdí našej brány z oboch strán, v 12. min ale Boussoufa trafil presne a slovenský brankár predviedol efektný aj feketívny zákrok.

Prestalo pršať z obolohy, ale útoky afrického súpera stále pršali, nám sa nedarilo držať loptu na kopačkách na marockej polovici, Bounouova šestnástka bola pre nás zakliata. Jedinou výraznou akciou sme sa blysli po polhodine hry, Kucka vysunul Ďuriša, ten sa vyhol ofsajdu a zbehol po pravom krídle, dokonale načasoval prihrávku na Hamšíka, ale kapitánov volej šiel z čistekj šance nad.
Maročania vyrobili pred Šullom po rohových kopoch i avizovaných centroch z krídiel viaceré závary, loptu však cez brániaci val, ktorý tvorilo šesť-sedem našich hráčov, nepretlačili.

Napriek šiestim polčasovým zmenám (dve v marockej, štyri v našej zostave) sa v prvej desaťminútovke obraz hry nezmenil. Súper pálil spoza šestnátky hneď po návrate z kabín, Behandov pokus šiel ďaleko, zato po Ziyachovom to na tribúnach zahučalo. Ale Šulla mal stále na konte nulu... Nemec, ktorý prevzal od Hamšíka kapitánsku pásku, sa snažil prebrať mužtsvo, vybojoval loptu, vyzval Pačindu na brejk a vari aj strelu, ale na to nedošlo (55 min). A potom to nečakane vyšlo: Rusnák vymanévroval pred šestnástkou priestor a na na okamih voľnú loptu nabehol Greguš, oprel sa do rany a lopta nasmeroval do siete – 0:1! Maročania odpovedali o štyri minúty: najprv síce Šulla vyrazil Boussoufovu gólovú hlavičku pod brvno na roh, po ňom však využil El Kaabi pozíciu zabudnutého strelca a vyrovnal – 1:1. Fanúšikovia súpera sa ešte poriadne ani nedotešili na tribúnach a mohli mať dvojnásobnú radosť, našťastie pre nás Harit z 10 m prestrelil. Ale Afričania kúrili, v 67. nasledovala delovka Da Costu, ktorá vyprášila rukavice Šullovi, po rohu šiel do vysokého výskoku Aroussi, ale netrafil. Futbal bol lepší ako do prestávky, aj preto, že na ihrisku boli predsa  dve mužstvá, ktoré chceli dať gól. Dali ho Maročania v 74. min, z hranice šestnástky sa do strely v páde oprel Behanda a lopta bola pre nášho brankára nechytateľná.Súper hnaný miestenkou na svetovom šampionáte šliapal ďalej, posledné minúty sezóny však nezabalili ani naši. Prvej prehre v roku 2018 ale nezabránili. A po konečnom hvizde rozhodcu vtrhli napriek výzvam hlásateľa marockí priaznivci na hraciu plochu a v objatiach „utopili“ svojich miláčikov, kým naši si museli prekliesniť cestu do šatne...

Tréner Ján Kozák rozdelil pri hodnotení zápas na polčasy. “V tom prvom súper nasadil vysoký pressing, vyvíjal tlak na loptu a my sme sa s tým nevedeli celkom vysporiadať. Možno paradoxne sme mali čistú šancu my, ale Hamšík ju nepemnil, ale ani Maročania si nejakú vyloženú príležitosť nevypracovali. Takže 0:0 bolo logickým výsledkom. Po prestávke sme chceli hrať vyššie my, dali sme gól, ale ten akoby pomohol súperovi. Nielenže vyrovnal, ale dosiahol aj druhý. Vnímam to ako zaslúžené víťazstvo Maroka.“

Kľúčové bolo nastavenie mužstiev: “Jasne bolo vidieť, v akej fáze mužstvá sú. Maročania idú na majstrovstvá sveta, ich motivácia bola zrejmá, zloženie mužstva také, v akom bude v Rusku hrať, pokiaľ do toho nevstúpia zranenia.”

Kozák považuje obe stretnutia, štvrtkové s Holandskom, aj pondelkové s Marokom, za veľmi užitočné. “Chcel som vidieť v akcii všetkých hráčov a až na Rodáka si každý aj zahral, niekto viac, iný menej, ale podstatné je, že som si vytvoril dobrý obraz o našich možnostiach. Teší ma, že okruh našich hráčov, s ktorými môžeme počítať pre reprezentáciu, sa rozširuje. Mám jasno, koho a kedy použiť. Teraz viac-menej chlapcom poprajem peknú dovolenku, na jeseň nás čaká dôležitá Liga národov.“

Potom sa zamyslel nad rozdielmi v našich dvoch posledných medzištátnach zápasoch. “Na Holandsko sme mali viac času na prípravu, prejavilo sa to vo výbornom I. polčase. Navyše Holanďania nejdú na majstrovstvá sveta, kým Maroko áno. To je úplne iné nastavenie, preto bol ten pondelkový súboj neporovnateľný so štvrtkovým. Opakujem, čo som už povedal: boli to veľmi užitočné zápasy.“

MAROKO – SLOVENSKO 2:1 (0:0)
63. El Kaabi , 74. Behanda - 59. Greguš.
ŽK: Boussoufa, Škriniar.
Rozhodovali: Tschudi – Zeder, Wicht – 7000 divákov.
MAROKO: Bounou – Hakii, El Mouttaqui, Saiss (46. Harit), Mendyl (46. Da Costa Trinidade)– El Ahmadi Aroussi (84. Ait Bennasser) – N. Amrabat , Boussoufa, Behanda Ziyach – Boutaib (59. El Kaabi). Tréner: Hervé Renard.
SLOVENSKO: Šulla – Sekulič, Šatka, Škriniar, Hubočan (78. Valjent)– Hrošovský (58. Lobotka) – Duda, Kucka (46. Greguš), Hamšík (46. Rusnák) , Mak (46. Pačinda) – Ďuriš (46. Nemec). Tréner: Ján Kozák.