angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Tréner 17-ky Hudec: "Verím, že naša postupová šanca je viac ako 50 percent”

19. Marec 2016

Ladislav Hudec, tréner nášho tímu, hovoril o tom, s čím slovenská sedemnástka na druhé kvalifikačné kolo pôjde.

V akej pozícii je Slovensko v skupine – sme favorit, sme outsider, sme čierny kôň tejto fázy kvalifikácie?

"Favorit, pokiaľ sú našimi súpermi Nemecko a Holandsko, určite nie. Spolu s Bulharskom tvoríme tandem, ktorý chce prekvapiť postupom na finálový turnaj. Reálne to teda vyzerá tak, že kto chce ísť ďalej, musí zdolať jedného z takzvaných veľkých súperov. Ak nám to vyjde, budeme hrdo nosiť nálepku čierny kôň skupiny. Vzorom nám je naše áčko, v ťažkej kvalifikačnej skupine vyhralo nad Ukrajinou aj Španielskom, takže pred nami je cieľ vyhrať nad Nemeckom alebo Holandskom. Alebo oboma?”

Ak vás chytíme za slovo, tak ktorého z menovaných favoritov môžeme zdolať skôr? A ako na to?

”S každým chceme uhrať body, v každom zápase chceme zabrať. V kvalifikačnej skupine sme zdolali Gruzínsko a remizovali s Rumunskom a Maďarskom, čo nám vynieslo postup z 1. miesta. V tejto chvíli poznáme poradie zápasov, začíname s domácim Nemeckom, na ten súboj sa teraz najviac koncentrujeme. Postupový kľúč je taký, že popri ôsmich víťazoch skupín z fázy Elite round sa ďalej kvalifikuje sedem najlepších z druhých miest. Teoreticky môže byť jedno víťazstvo málo, dobrú východiskovú pozíciu dáva šesť bodov. A to sú dve víťazstvá...”

Je postup na záverečný turnaj ME primárny cieľ?

”V každom z nás musí byť súťaživosť, túžba po úspechu a hrať na majstrovstvách úspech je! Slovensko hralo na záverečnom turnaji tejto vekovej kategórie v roku 2013, keď bolo hostiteľom šampionátu. Vieme, aké ťažké je urobiť potrebné kroky na postup pre každého, pre nás sú o to ťažšie, že s tímami, patriacimi medzi špičku v Európe, sa nedostaneme do kontaktu ľahko a pravidelne. Takže hendikepom je, že naši hráči odohrajú len málo priateľských zápasov s tímami, patriacimi do kategórie „veľkí.” Ale aj tak musíme byť odvážni, musíme ísť s cieľom naplniť našu túžbu, náš sen. Ale samozrejme, kategória do 17 rokov je vlastne štartovacou pozíciou do vážneho futbalu a tak hráči, ktorí absolvujú kvalifikáciu, vrátane fázy Elite round, pozbierajú veľa skúsenosti, majú možnosť rozvinúť svoj talent a uplatniť to všetko v ďalších rokoch svojej kariéry.”

Vnímajú hráči súboje v tejto fáze kvalifikácie tak, ako ste to povedali vy, ich tréner?

”Poznáme sa s mužstvom vyše roka, vieme navzájom, aké sú naše metódy, našli sme si vzťahové cesty k sebe. Výsledok je spoločným dielom a ja verím, že bude dobrý. V kádri sú víťazné typy, prirodzení lídri, napríklad brankár Frederik Valach, či Dominik Špiriak. Isteže by som chcel ešte viac „zbojníkov,” samozrejme myslené v dobrom, ale tých je v našom futbale všeobecne málo.”

V poslednom čase platilo, že ak sme sa strelecky v zápase výraznejšie presadili, šlo to na konto jedného hráča: proti Iránu Gerebenits hetrik, Sluka prestrieľal Fínov dvoma gólmi, Kraľovič Chorvátov rovnako. Sú praví strelci pre tento tím problémom?

”Poviem to takto: hľadali sme strelca. Aj preto Gerebenits prišiel do tímu ako o rok mladší. Riešili sme výhľadovo zostavu, Elte round sa hrá turnajovo, môžu prísť zranenia, karty, treba mať alternatívy. Mrzí ma, že sa zranil Grešák, chlapec má fakt smolu. Na jeseň nedohral pre zdravotné problémy kvalifikáciu, teraz v poslednej minúte posledného prípravného zápasu s Chorvátskom, ale inak máme k dispozícii to, čo sme chceli. Vybrali sme osemnástku, tej verím. Os zostavy je daná, ale sme pripravení využiť viaceré herné rozostavenia, aj podľa súpera, aj podľa toho, ako sa bude zápas vyvíjať.“

Prvý zápas je pri vstupe dôležitý, môže dostať prívlastok kľúčový až ten posledný, proti Bulharsku?

”Ja v to dúfam! Znamenalo by to, že z prvých dvoch stretnutí sme získali toľko bodov, aby sme aj v treťom mali možnosť hrať o postup. Sme pred turnajom, verím môjmu mužstvu. Nie som počtár, ale poviem, že naša postupová šanca je viac ako 50 percent!“

NOMINÁCIA NA ELITE ROUND

BRANKÁRI
Samuel Petráš (Žilina), Frederik Valach (Slovan)

OBRANCOVIA
Vladimír Majdan (Žilina), Adrián Slávik (Trenčín), Samuel Kozlovský (Slovan ), Dominik Špiriak (Senec), Filip Vaško (VSS Košice)

STREDOPOLIARI
Adam KopasBranislav Sluka (obaja Žilina), Adam BrenkusRichard Beďatš (obaja Trenčín), Martin Vician (Slovan), Daniel Valach (Trnava)

ÚTOČNÍCI
Roland Gerebenits (Žilina), Ľuboslav Levai (Trenčín), Michal Kraľovič (Prešov),Ladislav Almási (Senica), Michal Tomič (Sampdoria)

PROGRAM 2. KOLA KVALIFIKÁCIE – ELITE ROUND

24.3. o 18:00 Nemecko "17" - SLOVENSKO "17" (Düsseldorf)
26.3. o 12:00 SLOVENSKO "17" - Holandsko "17" (Buderich)
29.3. o 18:00 Bulharsko - SLOVENSKO "17" (Ratingen)