angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Tréner Hapal 30 dní pred ME. Nervózny budem až pred zápasom

16. Máj 2017

BRATISLAVA (SFZ/JOZEF ŠATARA) - Do európskeho šampionátu v Poľsku (16. - 30. 6.) hráčov do 21 rokov ostáva už iba 30 dní. Prípravy naň finišujú aj v slovenskej reprezentácii. Tréner Pavel Hapal o nich porozprával v rozhovore pre futbalsfz.sk.

Galéria

Do šampionátu v Poľsku zostáva 30 dní. Aký program čaká váš tím pred prvým zápasom?

Prípravu začíname 5. júna sústredením v Šamorín, tam budeme mať tréningový kemp až do odchodu do Poľska. Odštartujeme ho vstupnými zdravotnými testami. Cieľom kempu je čo najlepšia fyzická príprava hráčov na turnaj. 

S kým absolvuje tím generálku pred ostrým štartom na ME?

V tejto chvíli súpera nemáme, pretože už dohodnutý zápas odvolal... Takže teraz sme vo fáze rokovaní s potenciálnymi rivalmi. 

Čo bude robiť, keď nikoho nezoženiete?

Generálku určite chceme hrať. Takže možno napokon voľba padne na niekoho z ligy. 

Už máte jasno o nominácii hráčov, ktorí sa predstavia v Poľsku?

O širšom kádri áno, no pri užšej nominácii sa treba pozerať aj na zdravotný stav chlapcov. Ligové súťaže finišujú a ešte sa môže všeličo stať. Každopádne, každý z chlapcov, ktorý na ME pôjde, musí byť zdravý, dobre pripravený a dobre motivovaný.

Ako sú teda na tom hráči momentálne zdravotne?

Niektorí majú drobné šrámy... S Adamom Zreľákom to vyzerá dobre, malo by byť v poriadku. 

Špecifický prípad je Jaroslav Mihalík, tomu ste mali naordinovať, aby schudol. Je to pravda?

Všetci hráči vedia, o čo nám v Poľsku ide a robia všetko pre to, aby boli stopercentne pripravení. Jaro nie je výnimka. Áno, mal kilá navyše, no sám si bol vedomý, že musí zhodiť.

A darí sa mu?

Darí, boli sme za ním minulý týždeň. Verím, že bude do ME stopercentne pripravený. 

Náš A-tím mal na ME vo Francúzsku prechodný domov vo Vichy, kde ho budú mať sokolíci v Poľsku?

Budeme v Lubline. Vyberali sme si hotel z katalógu UEFA, spĺňa všetky kritériá. Verím, že sa na zápasoch dočkáme aj našich fanúšikov. Podľa mojich informácií je o vstupenky veľký záujem, čo nás veľmi teší. V Lubline budeme celý čas, čo sa hrá skupinová fáza, iba jednu noc, keď budeme hrať s Anglickom, budeme spať v Kielcoch.  

Kedy odlietate do Poľska?

Letíme 13. júna z Bratislavy priamo do Lublinu. Autobusom by to bola zdĺhavá cesta a chceme aj takto šetriť sily. 

V skupine máme okrem domáceho Poľska obhajcu titulu Švédsko a Anglicko. Ktorý z týchto súperov bude najťažší?

Podľa mňa to bude veľmi vyrovnaná skupina, bude dôležité, akú formu bude mať tím v deň zápasu. Veľkú úlohu zohrá psychika. Všetci súperi sú veľmi silní, agresivitou budú najnepríjemnejší Angličania. 

Do prvého zápasu s Poľskom zostáva mesiac, pociťujete už nervozitu?

Ja som celkom pokojný človek, nervozita príde až tesne pred zápasom. Snažím sa ju neprejavovať, aby som neznervóznil okolie. Hrával som v Nemecku i Španielsku, na zápasové stresy som si zvykol. 

Na šampionáte chýbajú viaceré futbalové veľmoci, ale sú tam menšie krajiny. O čom to podľa vás svedčí?

Povedzme v Česku i na Slovensku sa poctivo pracuje s mládežou, čo dokazuje, že vždy dokážu vyprodukovať hráčov, ktorí sú schopní presadiť sa v zahraničných ligách. Na Slovensku sú ročníky 1994 a mladší naozaj silné. 

Práve táto generácia by raz mohla tvoriť kostru nášho áčka, súhlasíte?

Verím, že sa chlapci do prvého tímu budú posúvať. Vlastne niektorí už v ňom dostávajú priestor.

Na Slovensku pôsobíte niekoľko rokov, no slovenčina sa na vás veľmi nelepí. V čom to je?

Náhodou, viem celkom dobre hovoriť po slovensky, ale oficiálne na verejnosti a pred kamerou používam radšej jazyk, ktorý mi je vlastný. Keď to však nebude na kameru, kedykoľvek a s hocikým sa porozprávam aj po slovensky (smiech).

Kapitán nášho tímu Adam Zreľák povedal, že ak postúpime zo skupiny, tak vás vyzve, aby v kabíne znela už iba slovenčina. Čo vy na to?

Adam pôsobí v severočeskom Jablonci, tak by sa radšej mal učiť po česky (smiech).

Za tie roky, čo na Slovensku pôsobíte, ste už mali možnosť preniknúť do nášho futbalu. V čom vás prekvapil?

V tom, že sa tu investuje, budujú sa štadióny a robí sa všetko preto, aby diváci prišli na futbal. A je skvelé, že reprezentačné tímy sú úspešné. Darí sa áčku, darí sa nám, čo je vynikajúce.