Tréner SR 16 a SR17 Samuel Slovák: „Toto je reprezentácia, my tréneri musíme vyvíjať na hráčov tlak a chcieť od nich výsledky.“

Streda, 13.12.2017 10:38 | Posledná aktualizácia 13.12.2017 10:48

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) – Tréner slovenských reprezentačných výberov do 16 rokov a do 17 rokov Samuel Slovák: „Celá Južná Amerika vyrastá na drnoch. Hrajú na hrboľatých ihriskách a predsa kombinujú a hrajú futbal. No dobre, tak tam bude o jeden dotyk navyše, ale prehľad v hre a kombinačné návyky pri tom opúšťať nie je nutné.“


autor: SFZ, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) – Tréner slovenských reprezentačných výberov do 16 rokov a do 17 rokov Samuel Slovák: „Celá Južná Amerika vyrastá na drnoch. Hrajú na hrboľatých ihriskách a predsa kombinujú a hrajú futbal. No dobre, tak tam bude o jeden dotyk navyše, ale prehľad v hre a kombinačné návyky pri tom opúšťať nie je nutné.“

Na nedávnej trénerskej konferencii hodnotil vystúpenia svojich zverencov tréner Samuel Slovák. Okrem komentárov k zápasom slovenskej šestnástky a sedemnástky pridal aj za nošu netuctových postrehov a názorov na mládežnícky futbal. On sám sa pri tvorbe nominácií počas roka zameriava na čo najvyšší počet hráčov. „V tejto vekovej kategórii je to o selekcii a o všeobecnom prehľade o hráčoch. Našou úlohou je vidieť v akcii čo najviac hráčov a dať im šancu konfrontovať svoje kvality na medzinárodnom poli. To, čo im stačí na domácej scéne, často nestačí v porovnaní so zahraničnými súpermi. Pre mladého hráča je toto porovnanie a zistenie mimoriadne dôležité,“ začal svoje rozprávanie Samuel Slovák predtým, ako zhrnul ciele a dotkol sa základných princípov tvorby nominácií.

„Po výbere radím vysoko samotný herný prejav mužstva. Potrebujeme viesť hráčov ku konštruktívnym riešeniam herných situácií pod tlakom. Hráči by mali zvládnuť prechodovú fázu a tiež byť odvážni v súbojoch jeden na jedného a jeden na dvoch. Snažíme sa u hráča podporiť jeho silné stránky a viesť ho k tomu, aby ich uplatňoval aj počas hry. V neposlednom rade je to o nastavení nás samotných trénerov. My tréneri musíme byť nároční a pestovať v hráčoch mentalitu víťazov. Aj keď vidíme, že súper rangu Španielsko je vyspelejší, musíme vyžadovať od nich reálny pokus uspieť. Môže sa to nepodariť a potom môžeme polemizovať medzi sebou prečo bol súper dynamickejší, rýchlejší a podobne, no pred zápasom musíme od hráčov chcieť, aby mysleli ako vyhrať. Ako z kvalifikácie postúpiť. Nakoniec, toto je reprezentácia. My musíme vyvíjať na nich tlak a tlačiť ich do výsledkov,“ zaznelo v komentári jedného z cieľov trénera slovenskej šestnástky a sedemnástky.

Tréner Slovák pokračoval v menovaní hráčskych atribútov, na ktorých stavia pri svojej práci. V prvom rade je to rýchlosť hráča. „Niekedy stačilo mať v tíme dvoch rýchlych hráčov na krídlach a hrali ste futbal. Dnes ak nemáte v kádri osem rýchlikov, môžete mať problém. To platí aj o hráčoch na stopérskych postoch. Ak nemáte zadáka, ktorý stíha dlhý šprint s útočníkom súpera, nemôžete vysunúť líniu obrancov vysoko ani vtedy, ak zvierate súpera na jeho polovici. Príkladom je Trnavčan Mesík. Rýchly hráč, za čo patrí vďaka aj klubu, že mu vybrali práve tento post. Pri jednom z odkopov súpera dokázal prešprintovať pri brejku útočníka súpera a vo vlastnej šestnástke mu potom ešte ukážkovo sklzom odobral loptu,“ pochválil mladého hráča kouč Slovák a názornou videoukážkou potvrdil povedané.


autor: SFZ, zdroj: SFZ

Druhým dôležitým bodom je podľa neho rozhodovanie hráča. „Rozhudnutia v hlave determinujú aký bude z neho hráč. Mladého v kategórii do trinásť rokov netreba zahriaknuť, ak sa o niečo pokúsi a nepodarí sa mu uspieť. Hráč musí chcieť hľadať v hlave riešenie. Príkladom je Filip Lichý, ktorý v súboji proti Ukrajine urobil niečo, čo nikto z nás nečakal. V čase, kedy by hráč posúval loptu na spoluhráča, on sa pozrel na postavenie brankára a skúsil ho prelobovať. Bolo to spontánne a rýchle rozhodnutie. Dal gól. Ukázalo sa, že správne. Ale ono by bolo správnym, aj keby gól z toho nepadol. Jednoducho potrebujeme podporiť mysliacich hráčov a dopriať im priestor na realizáciu nápadov.“

Tretím dôležitým faktorom je nejaká výnimočná vlastnosť hráča. „Nech už je v kádri akýkoľvek hráč, mal by mať v sebe niečo výnimočné. Niečo, na čom on stavia, ideálne ak je v tom tak ďaleko, že je v danej schopnosti na ihrisku najlepší. Mám takúto skúsenosť s Trnavčanom Burianom. Na prvý pohľad pôsobil pri prvom kontakte s mužstvom nevýrazne. A potom to prišlo. Jeden 40-metrový pas, druhá skvelá lopta spoluhráčovi do behu, ďalšia časovaná prihrávka a vtedy som pochopil, že toto je hráč s výnimočnou vlastnosťou. Čím viac takýchto hráčov tréner má, tým vyššie sú jeho šance tvoriť samotnú hru a byť úspešný.“

Zarezonovala tiež témy povahy mladého hráča: „Ak nie je hráč ochotný potlačiť vlastné záujmy pred záujmami mužstva, ak nie je ochotný podriadiť sa, je to varovný signál. Ja hráčom hovorím – nie je dôležité koľko hráš, ale ako hráš. Úlohou kvalitného hráča môže byť aj vstúpiť do zápasu v závere a rozhodnúť. Navyše, reprezentácia má v sebe aj edukačný charakter. Keď to zhrniem, tímový charakter hráča ho do tímu posúva, naopak, ak ho nemá, ťažko bude jeho súčasťou.“

Tréner so skúsenosťami zo španielskej ligy v sebe nezaprel filozofiu kombinačného futbalu a atraktívneho herného prejavu. „Ako som už spomenul, dôležité je chcieť nachádzať konštruktívne riešenia. A to aj keď je zlý terén. Povedzme si pravdu, celá Južná Amerika vyrastá na drnoch. Hrajú na hrboľatých ihriskách a predsa kombinujú a hrajú futbal. No dobre, tak tam bude o jeden dotyk navyše, ale prehľad v hre a kombinačné návyky pri tom opúšťať nie je nutné,“ zhrnul na záver zaujímavého vystúpenia kouč Samuel Slovák.


autor: SFZ, zdroj: SFZ

Značky