angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

U21 ME 2017: Lublin, mesto, kde sokolíci otvoria šampionát

16. Február 2017

BRATISLAVA (SFZ(TOMÁŠ ČUNČÍK) - Mesto, v ktorom historické povedomie inšpiruje budúcnosť, aj tak Poliaci opisujú metropolu východu Lublin.

Má 343 000 obyvateľo, leží 170 km juhovýchodne od Varšavy a je považované za „hlavné mesto“ východného Poľska. V minulosti bol Lublin významným administratívnym, obchodným a vojenským centrom. V súčasnosti je známy študentským životom a v poslednom čase aj pribúdajúcim množstvom turistov, ktorí navštevujú Lublin pre históriu i bohaté kultúrne vyžitie.

Aréna Lublin

V Lublin sa oficiálne prvým zápasom začnú majstrovstvá Európy do 21 rokov, na trávniku sa stretnú tímy Poľska a Slovenska. V programe šampionátu sú sem zaradené tri stretnutia A-skupiny, dvakrát sa v Aréne Lublin predstavia naši reprezentanti. Okrem úvodného duelu 16. júna o 20:45 s Poľskom ešte 22. júna o 20:45 proti Švédsku tu púť základnou skupinou uzatvoria.

Zápasy sa budú hrať v modernej Aréne Lublin, ktorá pojme 15 500 divákov. Otvorená bola 21. septembra 2014 na mieste bývalého cukrovaru. Nachádza sa v centrálnej časti mesta, južne od centra, 20 minút chôdze od historického jadra a len 5 minút od hlavnej železničnej stanice. Nový stánok nahradil pôvodný mestský štadión, ktorý slúžil od roku 1961 s kapacitou 3000 divákov a je situovaný severne od novej arény.

Mestká radnica neschválila pôvodný model navrhovaného dizajnu štadióna. Lublinskí poslanci vyžadovali viac guľatejší a menej do oklia zasahujúci model oproti pôvodnému obdĺžnikovému pôdorysu. Aréna je zložená z jednostupňových tribún, pričom na západnej strane sa nachádza 17 skyboxov a priestory pre komerčné využitie. Výstavba štadióna zlhltla 140 miliónov zlotých a má služiť hlavne klubu Motor Lublin, ktorý momentálne figuruje v tretej lige. Popri ňom sekundárne využíva štadión aj najstaršia športová organizácia v meste KS Lublinianka a v Ekstraklasse hrajúci Gornik Leczna.

Poľská dvadsiatka pokrstila štadión 9. októbra 2014 víťazstvom nad rovesníkmi z Talianska (2:1). Práve na tento zápas zatiaľ prišla aj rekordná návšteva 13 850 divákov. Poliakom sa v Lubline darí. Po úspechu nad Talianskom, dvadsaťjednotka vyhrala v priateľskom zápase nad Izraelom 3:1 a remizovala 6. septembra 2016 s Maďarskom 1:1. Rekord v návštevnosti však s určitosťou prekoná už otvárací zápas šampionátu, s účasťou Slovenska.

Okrem futbalu je v meste úspešne pôsobiace družstvo hádzanárok MKS Selgros Lublin, ktoré sa v kvalifikácii Ligy majstrov predstavilo v septembri 2016 aj v Michalovciach. V najvyššej basketbalovej súťaží pôsobí kolektív mužov.

Mrazivý dych histórie

Lublin je jedno z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich miest východne od Visly. Má vyše 700 rokov a stará časť láka svojou nádhernou architektúrou, historickými budovami a unikátnou klímou. Milovníci kultúry si tiež prídu na svoje. Koncerty, výstavy, galérie a múzeá ponúkajú široko spektrálne kultúrne vyžitie pre všetky vekové kategórie. Študuje tu odhadom 70 000 študentov. Okrem poľštiny sa tu ľahko dohovoríte aj po anglicky, nemecky či rusky.

Medzi najvyhľadávanejšie pamätihodnosti patrí Lubliansky hrad, katedrála, Kaplnka svätej Trojice či Krakovská brána. Staré mesto s obrovským námestím a podzemnými chodbami sú stále viac a viac vyhľadávanými turistickými zastávkami. Históriu mesta významne poznačila druhá svetová vojna, ako spomienka na koncentračný tábor Majdanek stojí pri vstupe veľký symbolický pamätník.

Verme, že sa našim reprezentatom bude v Lubline dariť a že tu odohrajú skvelé zápasy, za výdatnej podpory slovenských fanúšikov!