V auguste môžeme Dánom odplatiť prehru z Trnavy

Pondelok, 16.1.2012 00:00 | Posledná aktualizácia 23.1.2017 09:28

BRATISLAVA (SFZ) - Do kalendára zápasov reprezentačného áčka pribudla ďalšia položka

Slovenský reprezentačný tím už pozná súpera v augustovom asociačnom termíne, keď 15. augusta 2012 sa stretne s Dánskom na jeho pôde. V zmysle dohody s dánskou futbalovou asociáciou DBU pôjde o recipročný zápas za minuloročné stretnutie v Trnave (29.3.2011), v ktorom sme aktuálnemu účastníkovi záverečného turnaja EURO 2012 podľahli 1:2 (1:1), keď po vlastnom góle Kornela Salátu vyrovnal Filip Hološko, ale v druhom polčase rozhodol v 72. minúte Krohn-Dehli.

V rokoch spoločnej česko-slovenskej reprezentácie bolo Dánsko jedným z našich najčastejších súperov, pričom sme s ním dosiahli skvelú bilanciu (14 zápasov, 9 víťazstiev, 5 remíz, bez prehry s impozantným skóre 31:8). Dva z týchto zápasov sa odohrali na Slovensku, na bratislavskom Tehelnom poli. 20. októbra 1968 sme v kvalifikačnom zápase na MS 1970 zvíťazili 1:0 gólom Karola Jokla. Druhý zápas, ktorý sa hral 12. novembra 1986 a bol súčasťou kvalifikácie na ME 1988, sa skončil bezgólovou remízou.

Zverenci legendárneho Mortena Olsena, ktorý ako jediný vo futbalovej histórii má na svojom konte viac ako sto reprezentačných zápasov ako hráč (102) aj ako tréner (k dnešnému dňu 125), si v rámci B skupiny na EURO 2012 zmerajú svoje sily s tímami Holandska, Nemecka a Portugalska. V rámci prípravy ich čakajú zápasy s Ruskom (29.2., Kodaň), Brazíliou (26.5., Hamburg) a Austráliou (2.6., Kodaň).

Reprezentácia Dánska je v aktuálnom rebríčku FIFA na 11. priečke ako ôsme najlepšie európske mužstvo. V kvalifikácii na MS 2014 bude o postup do Brazílie bojovať s Taliansko, Česko, Bulharskom, Arménskom a Maltou. Augustový zápas s našimi bude pre Dánov generálkou na prvý kvalifikačný zápas s Českom, ktorý je naplánovaný na 8.9.2012.

Miestom stretnutia bude Odense v rámci osláv 125. výročia slávneho dánskeho klubu Odense BK. Presný čas výkopu stretnutia Dánsko - Slovensko bude stanovený neskôr.