SFZ

Pondelok, 19.8.2013 00:00 | Posledná aktualizácia 16.9.2016 16:02

STROPKOV (SFZ) - Na stretnutí II. ligy staršieho dorastu MŠK Tesla Stropkov - TJ Sokol Ľubotice sme sledovali, ako sa tvorí elektronický zápis v praxi

Informačný systém slovenského futbalu sa každý týždeň rozrastá. Pribúdajú nové funkcie, pripájajú sa ďalšie a ďalšie súťaže. Počas ostatného víkendu uzatvorili rozhodcovia viac ako 1 000 stretnutí futbalových súťaží po celom Slovensku. Priam neuveriteľne znie, že väčšina z nich bola uzatvorená do hodiny po stretnutí.

V nedeľu podvečer napísal sekretár Východoslovenského futbalového zväzu Marcel Eperješi: "Štatistika VsFZ dospelí, jedna hodina po skončení stretnutí: 59 stretnutí v 8 skupinách, 4 neuzatvorené, z toho na jedno stretnutie neprišiel súper." V súťažiach dospelých na východnom Slovensku bolo teda 60 minút po skončení stretnutia uzatvorených 95% všetkých zápisov. Ukazuje sa teda, že obavy, ktoré sa v minulosti objavovali, boli neopodstatnené.

Futbal sa však hrá počas celého víkendu a nielen v kategórii dospelých, a tak sme sa v sobotu vybrali na zápas 4. kola II. ligy starších žiakov MŠK Tesla Stropkov - TJ Sokol Ľubotice. Zápas mal príjemnú futbalovú atmosféru, 50 divákov a nebola núdza ani o netradičné situácie. Napríklad tá, keď sa úvode stretnutia zranil brankár domáceho tímu. Stropkovčania nemali náhradného brankára, a tak jeho úlohu do konca stretnutia zastal hráč 'z poľa', ktorý hral v rozlišovacej veste. Aj toto musel rozhodca dať do zápisu o stretnutí. Ako taký zápis vzniká od začiatku? Kto sa na ňom podieľa a aké sú jednotlivé úlohy? Pohľad zostrihaný do 3 a pol minúty si môžete pozrieť v našom videu.

Na štadióne nás hodinu pred stretnutím privítal klubový ISSF manažér Eduard Hric."Stretol som sa názormi, že sa to nebude dať. U nás to funguje bez väčších problémov," povedal na úvod. Netrvalo dlho a už sa k nám pripojil aj tréner mužstva domácich Jozef Lehocký. Ten mal v systéme predpripravenú súpisku hráčov, takže stačilo len doladiť posledné detaily, opraviť čísla dresov či poradie na súpiske a jeho úloha bola splnená. Za hostí z Ľubotíc prišiel vedúci mužstva Jozef Procházka. Hostia boli takisto pripravení, stačili len malé úpravy a zostavy na stretnutie boli v systéme. Priam by sa zdalo, že sa na našu návštevu pripravili, no opak je pravdou. Prišli sme neočakávane, s o to väčšou radosťou sme sledovali, že ISSF je v praxi naozaj jednoduchý a dobre nastavený systém, ktorý si plní svoju funkciu. "Je lepšie pripraviť si súpisky dopredu. Všetky zápasy sa hrajú v rovnakom čase, takže spracovať zostavy a základné údaje o zápase môže byť tesne pred výkopom náročnejšie," vysvetlilEduard Hric, prečo sú tímy pripravené 'už pred odchodom na zápas'.

Pred zverejnením zápisu na www.futbalnet.sk treba ešte zápis skontrolovať rozhodcom. V sledovanom zápase to bol Pavol Greško. Otvoril si zápis, skontroloval hráčov, označenie kapitánov. "Meno hlavného usporiadateľa a jeho dátum narodenia,"bol jeden z dopytov, ktoré rozhodca dal zástupcovi domáceho klubu. Ešte počet usporiadateľov, informácia, že na zápase nie je hlásateľ ani videotechnik, posledná kontrola, priebežne uložiť a zostavy stretnutia sa môžu vytlačiť.

Celá príprava zápisu pred zápasom trvala zhruba 15 minút. Potom už len prezliecť, rozcvičiť a zápas sa môže začať. Zápas skončil výsledkom 1:3 po polčase 1:2. Opäť sa stretávame v miestnosti s počítačom. Prítomní sú zástupcovia oboch klubov, klubový ISSF manažér Eduard Hric, hlavný rozhodca Pavol Greško i jeho asistent Pavol Basoš. Najskôr podľa poznámok zapíše Pavol Greško góly, potom pokračuje striedaniami. Tu sa vracia k momentu zo začiatku stretnutia. Domáci mali na súpiske iba jedného brankára, ktorý sa zranil. Hoci to zatiaľ návštevníci www.futbalnet.sk nevidia, pri zápasoch ISSF eviduje aj to, na ktorom poste hráč nastúpil. Na súpiske teda nie je iný brankár, striedal sa s hráčom 'z poľa' a rozhodcovia sa radili, kam túto skutočnosť zapísať. Na tieto informácie zatiaľ slúži pole "Poznámka", no i tu sa ukazuje, že rozvíjať systém a prinášať podnety možno naozaj na celom Slovensku.

Elektronický zápis je uzatvorený 15 minút po skončení stretnutia a všetky jeho detaily si fanúšik futbalu môže pozrieť na stránke www.futbalnet.sk. Ešte jedna zaujímavosť na záver - všetky ostatné zápasy daného kola II. ligy staršieho dorastu východ boli uzatvorené v rovnakom čase, a tak výsledky aj so všetkými gólmi, striedaniami a prepočítanou tabuľkou boli zverejnené v podstate ihneď. Futbalový život hráčov bez rozdielu veku vďaka stránke futbalnet.sk a ISSF tak môžu online sledovať napr. aj rodinní príslušníci, priatelia a fanúšikovia na celom svete.