Nedeľa, 25.10.2015 23:00 | Posledná aktualizácia 23.10.2017 09:38

SENEC (SFZ) - Slovensko "17" - Litva "17" 2:0 (0:0)

Reprezentanti do 17 rokov vstúpili do druhého zápasu kvalifikácie o postup na ME 2015 v Bulharsku lepšie ako do predchádzajúceho zápasu s Luxemburskom a v prvom polčase si vypracovali viacero pekných šancí, ktoré však neboli korunované gólom. To sa podarilo až v druhom polčase, keď po troch minútach hry prvýkrát rozvlnil sieť litovskej brány Ľubomír Tupta. Svoju povesť tento, zatiaľ, jediný slovenský strelec v kvalifikácii potvrdil aj v 56. minúte, keď zvyšoval na konečných 2:0.

Tréner Ladislav Pecko má so svojím tímom postup do Elite Round (druhej fázy kvalifikácie) istý. V skupine ho čaká už len súboj s favoritom - Španielskom, ktoré, ak dnes neprehrá s Luxemburskom, obsadí spolu so Slovákmi prvé dve postupové miesta.

Slovensko - Litva 2:0 (0:0)

Góly: 43. a 56. Tupta
ŽK: 28. Šušolík - 19. Kloniūnas, 56. Peretiatko
R: Amhof (Švaj.) - Kurnazca (Švaj.), Eakin (Sev. Ír.)

SLOVENSKO: Vavrúš - Šušolík, Štrba, Šimko, Macho - Tešlár, Dancák - Moďoroši (40. Kele), Pastorek (51. Dubec), Jašurek - Tupta

LITVA: Tupikas - Gurskis, Lekiatas, Jurgilas, Peretietko - Megelaitis, Kloniunas - Stočkunas, Jankauskas (57. Vaičiunas), Gončerenko (46. Šešplaukis) - Momkus (60. Konikas)

Slovenská reprezentácia do 17 rokov nastúpila do zápasu s Litvou výrazne lepšie ako do zápasu s Luxemburskom. Už v 2. minúte prvýkrát Peckovci pohrozili brankárovi Tupikasovi, keď Tuptova hlavička po prihrávke od Moďorošiho tesne minula Jašureka. O dve minúty neskôr skúšal po rohu hlavičkovať aj kapitán Šimko, toho však blokoval litovský hráč. Hostia sa pripomenuli v 7. minúte, keď Kloniunas spred šestnástky napálil na brankára Vavrúša, ktorý loptu bezpečne zachytil. Slováci boli v prvom polčase výrazne aktívnejší a dostávali sa do viacerých šancí. Na začiatku druhej desaťminútovky našiel Tupta Jašureka, ktorého strelu Tupikas tesne vyrazil. V 25. minúte sa do šance dostávali opäť aj Litovčania, keď najskôr strelu rukami musel vyrážať Vavrúš a potom upratať aj dorážku po zemi. Tupta bol v šanci aj v 35. minúte, keď opäť vypichol loptu Jurgilasovi, no brankár Litvy sa k nej dostal skôr. Dve minúty pred koncom opäť centroval pred bránku hostí Jašurek a litovská obrana mala čo robiť, aby v závere neinkasovala. Po tejto trme-vrme ostal na zemi ležať Moďoroši, ktorého tréner musel vystriedať.

Nabudení šancami z prvého polčasu prichádzali Slováci na ihrisko hladní po góle. Hneď prvú väčšiu šancu v 43. minúte po prihrávke od Keleho zúročil Tupta a pridal slovenským kopačkám kľud - 1:0. Litva chcela rýchlo odpovedať v 45. minúte, keď pozoronosť Vavrúša testoval strelou do náručia Kloniunas, na čo hneď reagovali Peckovci šancou Keleho. Ľubomír Tupta sa k slovu dostal, keď na neho z pravej strany poslal center Kele a Tupta sa sám pred brankárom Litvy nemýlil - 2:0. Naši junáci sa dostali k chuti a viacerí skúšali pridať ďalší gól. Už v 58. minúte išiel Kele sám na brankára, ten ale jeho strelu prečítal. Postupne to skúšal aj Dubec, ktorý v 73. minúte hlavičkoval po prihrávke od Keleho. Hostia potrebovali skórovať a keď sa dostali do protiútoku, vedeli byť veľmi nebezpeční. V 77. minúte zahrávali pred slovenskou bránou roh, kde iba veľká nepresnosť v strele striedajúceho Vaičiunasa zachránila čisté konto Vavrúša. Ešte aj o minútu neskôr po veľkej chybe v slovenskej obrane strieľal Stočkunas, no trafil iba žrď a odrazenú loptu odpratal Štrba.

Ladislav Pecko (tréner): "Chceli sme od hráčov, aby boli zodpovednejší a išli viac za víťazstvom oproti prvému zápasu, čo sa aj podarilo. Som rád, že sme to zvládli a postúpili. Čaká nás však veľa práce do ďalšieho roka, ale je pozitívne, že s nimi môžeme pracovať a ja verím, že sa budú iba zlepšovať. V stredu nastúpime proti mužstvu z top kategórie, s akým títo chlapci ešte nehrali, takže to bude najväčšia skúška našich kvalít, ktorá nám ukáže kde a na čom musíme ešte pracovať."

V druhom stretnutí potvrdilo Španielsko úlohu favorita, Luxembursko zdolalo 3:0 dvomi gólmi Zalazara, jeden presný zásah zaznamenal Vayá

Luxembursko - Španielsko 0:3 (0:1)

Góly: 8., 69. Zalazar, 52. Vayá
ŽK: Simon, Brandenburger, Carlson - J. Martín, Aleña
R: Orel Grinfeld (Izrael)

LUXEMBURSKO "17": Berthold - Tinelli, Dublin, Simon, Brandenburger (54. Gomes), Duriatti, Ostrowski, Bijelic, Heinz, Avdusinovic (70. Iglesias), Klein (65. Carlson)

ŠPANIELSKO "17": D. Martín - Amo, Cucurella, J. Martín, Aleña (41. Vayá), Villanueva (72. Blanco), Zalazar, Perez, Morlanes, Morer, Fernández (49. Vilalba)

Od začiatku stretnutia sa usadili Španieli na polovici súpera a kombinačnými akciami sa pokúšali preniknúť pred bránu luxemburského brankára Bertholda. Ten kapituloval už v 8. minúte, keď ľavačkou spoza 16-ky zamieril presne k pravej žrdi Zalazar - 0:1. Sympatický herný prejav Luxembučanov priniesol len pokusy o rýchle útočné výpady do pripravenej obrany zverencov trénera Deniu a tak sa skórev prvom polčase už nezmenilo.

V druhej časti hry zvýšil vedenie Španielov urešenou strelou z diaľky v 52. minúte Vayá, skóre uzavrel v 69. minúte Zalazar. Luxembursko sa vyrovnalo súperovi bojovnosťou, ale na presnosť kombinácií a streľby súpera už odpovedať nedokázalo. Španielsko si hladkým víťazstvom 3:0 zabezpečilo spolu s tímom Slovenska postup do ďalšieho kola kvalifikácie ME 2015 U17.