Štvrtok, 23.10.2014 22:00 | Posledná aktualizácia 23.10.2017 09:41

SENEC (SFZ/TASR) - Slovensko "17" - Luxembursko "17" 1:0 (0:0)

Slovenská futbalová reprezentácia do 17 rokov zvíťazila v piatkovom úvodnom zápase na turnaji I. fázy kvalifikácie ME 2015 v seneckom NTC nad rovesníkmi z Luxemburska 1:0. O víťazstve mladých Slovákov rozhodol v druhom polčase Ľubomír Tupta, útočník Catanie Calcio. Zverenci trénera Ladislava Pecka ešte v 11. skupine nastúpia proti Litve a Španielsku.

Do II. fázy, tzv. Elite Round postupujú prví dvaja z každej z trinástich kvalifikačných skupín a päť najlepších tímov z tretích miest (podľa výsledkov zo stretnutí s prvými dvoma tímami - pozn.). Finálový turnaj sa bude hrať budúci rok v Bulharsku.

Slovensko - Luxembursko 1:0 (0:0)

Gól: 72. Tupta
ŽK: Nemček - Dublin, Simon, Bijelic
R: Smyth (Sev. Ír.)

SLOVENSKO: Vavrúš - Šušolík, Štrba, Šimko, Nemček (41. Moďoroši) - Tešlár, Dancák - Štefanec, Pastorek (62. Dubec), Mašulovič (41. Jašurek) - Tupta

LUXEMBURSKO: Berthold - Tinelli, Simon, Dublin, Heinz - Ostrowski - Avdusinovic (41. Klein), Brandenburger, Bijelic, Lopes Rocha (60. Iglesias) - Duriatti (77. Gomes)

V prvom polčase nepredviedli zverenci trénera Pecka očakávaný výkon. Hostia sa cez obranu Slovákov viackrát dostávali do príležitostí a brankár Vavrúš mal čo robiť. V 25. minúte sa k slovu prihlásil Tupta, no gól z toho nebol. Naši hráči hrali viac náhodne, nakopávali si loptu, čo využívali hráči súpera. V 35. minúte unikol slovenskej obrane Rocha a brankár Vavrúš musel opäť vybiehať zo šestnástky a vykopávať do autu. V závere polčasu ešte skúsil pozornosť brankára hostí Jozef Pastorek strelou po zemi, na ňu však dobre reagoval Berthold, a tak sa odchádzalo do šatní za stavu 0:0.

Po polčase nastúpili Slováci trochu lepšie, no i tak prvú väčšiu šancu si vypracovali hostia, keď Bijelic nahrával Brandenburgerovi, ktorý následne našiel Rochu, toho však pokryl Vavrúš. Slovákov mohol v 55. minúte dostať do vedenia Moďoroši, keď najskôr ľavou nohou napálil loptu do obrany a následne si odrazenú loptu spracoval na pravú nohu. Zakončoval však mimo brány. Moďoroši strieľal aj v 63. minúte, tentokrát nad bránu hostí. V 67. minúte sa vďaka veľkej chybe v slovenskej obrane dostali do šance hostia a Duriatti išiel sám na Vavrúša, ani on nepremenil. O minútu neskôr dostal loptu opäť Moďoroši, ktorý sa ocitol nepokrytý pred brankárom hostí, ani tentokrát nepremenil. Nemožné sa podarilo v 72. minúte, keď vyrazenú loptu dokopol do siete Ľubomír Tupta a Slováci sa dostali do vedenia. Skóre 1:0 udržali napriek nervóznemu veľmi záveru stretnutia.

Ladislav Pecko (tréner): "Jediné pozitívne z tohto zápasu sú tri body. Vstúpiť do turnaja víťazne je asi najdôležitejšie. Ostatné je ďaleko za nielen mojím očakávaním, ale asi aj nás všetkých. Budeme musieť zlepšiť všetko, beh, prihrávky, agresivitu. Budeme musieť mať väčšu chuť ísť za víťazstvom. Toto sa tam musí objaviť v oveľa väčšej miere v ďalšom zápase."

V druhom zápase zdolal podľa očakávania reprezentačný tím Španielska U17 rovesníkov z Litvy 2:1, po polčase 1:1.

Španielsko - Litva 2:1 (1:1)

Góly: 9. Zalazar Martínez, 50. Aleña - 6. Mégalaitis
ŽK: 76. Šešplaukis (Lit.)
R: Orel Grinfeld (Izrael)

ŠPANIELSKO: Santomé García - Sillero (41. Morer), Amo Torres, Martin Valerón, Cucucrella - Garcia Vayá, Aleña - Perez, Villalba Rodrigo (72. Fernández Serrano), Villanueva - Zalazar Martínez (80.+1 Morlanas Ariño)

LITVA: Tupikas - Gurskis, Lekiatas, Jurgilas, Peretiatko - Kloniukas, Vaičiunas (60. Jankauskas)- Gončarenko (67. Konikas), Mégeliatis, Stočkunas (61. Šešplaukis) - Momkus

Do stretnutia vstúpili lepšie zverenci trénera Kančelskisa, po šiestich minútach sa presadil po centri z ľavej strany pohotovou hlavičkou útočník Litvy Linas Mégalaitis - 0:1. Španieli odpovedali už o tri minúty neskôr, keď po peknej kombinácii stredom poľa skóroval Zalazar Martínez. V ďalšom priebehu stretnutia jasne dominoval tím Španielska a v druhom polčase vsietil víťazný gól zásluhou kapitána Carlesa Aleñu. Jeho utešená strela spoza šestnástky skončila v pravej šibenici brankára Tupikasa a zaistila favoritovi stretnutia tri body do tabuľky.