Streda, 18.6.2014 22:00 | Posledná aktualizácia 30.9.2017 17:13

SENEC (SFZ) - Kvalifikačný zápas MS 2015 v Kanade priniesol pekný futbal s množstvom šancí

Na štadióne NTC Senec odohrali ženy Slovenska a Chorvátska vyrovnanú partiu. Divácky atraktívny futbal v druhom polčase priniesol veľa infarktových momentov na oboch stranách a aj keď mali Slovenky prevahu, pretaviť príležitosť do rozhodujúceho gólu sa im nepodarilo. Do tabuľky 1. skupiny kvalifikácie MS 2015 v Kanade si oba tímy zapísali po 1 bode.

Slovensko - Chorvátsko 1:1 (1:1)

Góly: 29. Šušková - 33. Lojna
ŽK: 54. Žigić
R: Pirriatore - Santuari, Carovigno (všetky Taliansko)
Stretnutie na štadióne sledovalo 569 divákov.

SLOVENSKO: El Dahaibiová - Bíróová, Matysová, Mravíková, Vojteková (13. Vrabcová, 75. Haršányová) - Ondrušová - Šušková, Klechová (61. Marková), Škorvánková, Fecková - Bartovičová

CHORVÁTSKO: Vuk - Hercigonja-Moulton, Nevrkla, Balog, Žigić (90.+ Petrović) - Lojna, Baban, Landeka, Šalek - Joščak (85. Gaiser), Kolar (90. Andrlić)

Začiatok stretnutia sa začal pomerne vyrovnane, keď v prvej desaťminútovke sa do šancí dostali oba tímy. V 10. minúte slovenská obrana faulovala Kolarovu a Chorvátky dostali príležitosť v podobe štandardnej situácie. Kapitánka Landeka však loptu namierila na brvno brány El Dahaibiovej.V 13. minúte musel tréner Pakusza prvýkrát vynútene striedať, keď sa zranila Jana Vojteková. O minútu neskôr sa do dobrej pozície pred Vukovou dostala Fecková, jej strelu však Vuková bezpečne zachytila. V 16. minúte Šušková priviezla loptu tesne pred šestnásku Chorvátska, Fecková nahrávku spracovala, ale jej strela išla mimo brány. V 19. minúte vybojovala loptu v strede ihriska Ondrušová a Slovenky sa cez Šuškovú po ľavej strane dostali pred bránu Vukovej, ponúknutú možnosť nevyužila Klechová, ktorá trafila len chorvátsku hráčku. Chorvátky sa dostali do veľkej šance v 23. minúte, keď po ľavom krídle dopravila dopredu Lojna, Kolarova však center poslala príliš vysoko. Chorvátkam sa v našej šestnástke zapáčilo a o minútu neskôr musela opäť zasahovať naša obrana, súperky následne nezúžitkovali ani rohový kop a stav sa nemenil. V 29. minúte otvárali Slovensky skóre stretnutia, keď po peknom pase spracovala loptu na ľavej strane Bartovičová, prihrala Feckovej, ktorá krížnou prihrávkou našla Šuškovú, ktorá sa nemýlila - 1:0. Gól mohla onedlho pridať aj Fecková, ktorá po prihrávke od Škorvánkovej išla do tesného súboja s Vukovou, nakoniec z toho bol rohový kop, ktorý Vuková vyrazila a Chorvátky sa pokúsili o brejk, v ktorom Lojna išla úplne sama na El Dahaibiovú a bez problémov našla medzeru - 1:1. Po vyrovnávajúcom góle stratili Slovenky iskru v strede poľa a začali kopiť chyby, strácali lopty a nešli do súbojov. V záverečných minútach sa stupňovalo napätie. V nadstavenom čase skúsila pozornosť chorvátskej brankárky Lucia Ondrušová peknou strelou z 25 metrov, ale gól z toho nebol.

Do druhého polčasu nastúpili oba tímy bez striedania. Aktívnejšie boli na úvod Slovenky, ktoré sa snažili zlepšiť hru v strede ihriska, viac išli do súbojov, čo pretavili v 47. minúte do prieniku Šuškovej, ktorú obrankyne Chorvátska museli nedovolene zastaviť. Priamy kop rozohrávala Fecková, jej center obrana zachytila, s dorážkou Vrabocovej z väčšej diaľky si poradila brankárka Vuková. V obrovskej príležitosti sa ocitla v 54. minúte Klechová, keď dostala prihrávku do päťky, trafila však iba brankárku. V 58. minúte to vyzeralo pred slovenskou bránou veľmi nebezpečne, keď El Dahaibiová musela na dvakrát zasahovať a po jej páde musela útočiacu Joščakovú pokryť Bíróová. O dve minúty neskôr faulovala Landekovú Matysová, z následnej štandardnej situácie si síce Chorvátky vypracovali šancu, ale Landeková mierila mimo. V 62. minúte nechali Slovenky po ľavom krídle preniknúť do útoku Lojnu, jej center vyrazila obrana Sloveniek na roh. O chvíľu musela vybiehať vysoko do poľa El Dahaibiová, keď sa Chorvátky dostávali do brejku, loptu však bezpečne odkopla. V 69. minúte premárnila Dana Fecková vyloženú šancu, keď sa ocitla sama pred Vukovou, ktorej vypadla lopta z rúk, tú však nedokázala naša hráčka dobre spracovať. V 75. minúte museli zasahovať zdravotníci, keď skolabovala Vrabcová a tréner Pakusza druhýkrát v zápase vynútene striedal. Peknú akciu pripravila Marková, ktorá v šestnástke nahrávala napravo Šuškovej a tá centrovala na dobre postavenú Feckovú, ani tento raz sa skóre ale nemenilo. Chorvátky zmenili v závere stretnutia taktiku a menej často išli do brejkov jednej-dvoch hráčok. Tie vystriedali krátke prihrávky na hranici šestnástky, s ktorými si naša obrana dokázala poradiť. V 82. minúte mali k dispozícii Slovenky opäť šancu v štandardnej situácii a pokiaľ s centrovanou loptou si obrana Chorvátska dokázala poradiť, pred jasným gólom ich ochránil len fakt, že strela Mravíkovej išla tesne nad bránu Vukovej. V 84. minúte mohla dostať Slovenky do vedenia Šušková, no za hranicou šestnástky sa pošmykla na lopte. Na druhej strane skúšali šťastie aj Chorvátky, strela Šalekovej slovenskej brankárke vypadla z rúk a obrana ju pre istotu odkopla do bezpečia. V 87. minúte po ľavom krídle útočila po ľavom krídle Kolarova, jej center zachytila Bartovičová. Oba tímy sa v závere snažili skoróvať a odniesť si zo zápasu plný bodový zisk, čo prinieslo atraktívnejší futbal ako v prvom polčase. V nadstavenom čase mohla v prospech Slovenska rozhodnúť Fecková ale, hoci všetci už mali na jazyku "gól", lopta išla tesne vedľa brány. Zverenkyne Zsolta Pakuszu v závere vyvinuli neuveriteľné úsilie skórovať, ale do hvizdu sa im streliť gól nepodarilo.

Zsolt Pakusza (tréner): "Tento júnový termín nám celkom nevyhovuje. Niektoré dievčatá mali dva týždne po sezóne a museli sa individuálne pripravovať. Obávali sme sa nasadenia a pripravenosti z fyzického hľadiska, čo bolo vidieť v prvom polčase, kedy nám robilo problém dostať sa do hry. Nehrali sme dostatočne, málo sme dostupovali. V druhom polčase sme si to vyjasnili, padli aj tvrdšie slová, že toto nebude stačiť na víťazstvo. Druhý polčas bol lepší, hrali sme aktívnejšie, boli sme lepším mužstvom. Vypracovali sme si šance na to, aby sme zápas vyhrali, ale asi nám to dnes súdené nebolo."