Streda, 18.9.2013 22:00 | Posledná aktualizácia 25.10.2017 06:32

LJUSDAL (SFZ) - Na turnaji štyroch krajín vo Švédsku vybojovali naši cenné víťazstvo a v sobotu sa s Nórmi pobijú o celkové víťazstvo na turnaji

Slovenskí reprezentanti do 17 rokov (ročník 1996) po úvodnej remíze s Islandom vstupovali do zápasu so Švédskom s jasnou ambíciou zvíťaziť. Slováci síce otvorili skóre zápasu, ale v polčase išli do kabíny s jednogólovou stratou. S tou zatočil v druhom polčase Haraslín a 17tka sa tak tešíla z výhry 3:2.

Slovákov čaká rozhodujúci zápas v sobotu 22. septembra o 13:00, kedy ich čaká súboj s rovesníkmi z Nórska, ktorý rozhodne o celkovom víťazovi turnaja, ktorý je pre Slovákov poslednou prípravou na októbrové Majstrovstvá sveta do 17 rokov v Spojených arabských emirátoch.

Švédsko "17" - Slovensko "17" 2:3 (2:1)

G: 6. Chvátal, 72. Haraslín, 89. Haraslín – 11. Brodacki, 25. Brodacki
ŽK: 28. Krasniqi, 86. Rosenqvist - 42. Hromada, 81. Čmelík, 90. Haraslín
R: Sigurd Kringstad – Peter Kohronen, Robin Albertsson, 763 divákov

Švédsko "17": Eskelinen – Andersson, Fridolf, Lidell, Watson, Brodacki, Ejupl (49. Rosenqvist), Krasniqi (70. Kinnander), Lundbäck, Sheriff, Zeqiri (63. Nushi)

SLOVENSKO "17": Junas – Dimun, Vavro, Vodecký, Káčer (71. Grič), Chvátal, Vestenický (90. Sipľák), Hromada, Polievka (59. Haraslín), Rajník (46. Čmelík), Kotrík

Slováci ukázali prevahu hneď v úvode stretnutia, keď sa po pravej strane dostal do útoku Káčer. Ten mal možnosť aj zahrať priamy kop, ale jeho lopta skončila v rukách pozorného švédskeho brankára Eskelinena. Rovnako dopadla o minútu neskôr aj strela Rajníka. Do vedenia sa Slováci dostali už v 5. minúte, keď sa odrazená lopta dostala k Jurajovi Chvátalovi a ten nekompromisne zavesil. O štyri minúty neskôr museli švédski obrancovia opäť zasahvať, keď Káčer na stred vysunul Polievku a ten vpredu hľadal Vestenického. Švédi sa presadili v 11. minúte, keď chybovala slovenská obrana. Almir Zeqiri pretlačil loptu z pravej strany cez slovenskú obranu, do priestoru nabehol Niklas Brodacki a delovkou z tesnej blízkosti nedal Junasovi šancu - 1:1. Po vyrovnaní sa Švédi dostali na koňa a viackrát skúšali dobiť slovenskú bránku. V 16. minúte pálil Lundbäck, o dve minúty neskôr to skúsil Andersson, v 19. minúte po štandardnej situácii ohrozil Junasa Lidell. Ich snahu premenil v 25. minúte opäť Brodecki, keď na ľavej strane Sheriff zbavil slovenskú obranu lopty a skvelou prihrávkou na pravé krídlo našiel nebráneného Niklasa Brodackiho. Do konca prvého polčasu Slováci ešte dvakrát vážnejšie ohrozili súpera, keď v 29.minúte mali k dispozícii priamy kop na pravej strane, ktorý odišiel zahrávať Kotrík a Chvátal sa opäť pokúsil skórovať, ale jeden zo Švédov poslal loptu v poslednej chvíli do bezpečia. V 34. minúte sa do skvelej príležitosti mohol dostať Vestenický, keď gólman Eskelinen sa na mokrom teréne šmykol, ale T. Vestenický už loptu nestihol dobehnúť.

Do druhého polčasu nastúpili Slováci opäť aktívne a v 51. minúte Tomáš Vestenický sa svojim šprintom zbavil švédskych obrancov a následne pálil z hranice švédskeho pokutového územia. Gólman Švédska ale zasahovať nemusel, keďže strela smerovala mimo bránky. V 58. minúte chcel opäť preveriť Švédov Chváral, ale lopta mu nesadla na pravačku a strela bola nedôrazná. O minútu neskôr nastupoval na ihrisko namiesto Polievku Haraslín s jasnou úlohou urobiť niečo s výsledkom stretnutia a v 72. minúte sa mu to aj podarilo. Po skvelom centri zo štandardnej situácie od Hromadu brankár Eskelinen vybehol zo svojej brány a loptu vyrazil na pravo od seba, kde stál Lukáš Haraslín, a ten trafil odkrytý priestor - 2:2. Slovenskí reprzentanti pokračovali vo svojej ofenzívnej aktivite a mali k dispozícii priamy kop zo vzdialenosti asi 18 metrov, ktorý zahrával Jakub Grič. Jeho delovka síce prešla cez švédsky obranný val, ale mimo švédskej brány. Slováci svoju prevahu premenili na víťazný gól v 89. minúte, keď Lukáš Haraslín prešiel cez domácich obrancov a z ľavej strany umiestnil loptu do opustenej švédskej brány a rozhodol tak o víťazstve Slovákov nad domácim Švédskom 3:2.

Hlasy po zápase

Juraj Bútora (asistent trénera SR 17): "Som šťastný aj za hráčov. Podarilo sa nám konečne zaslúžene zápas vyhrať. Aj keď sa to nevyvíjalo ideálne, tak v závere pomohli strely, ktoré hráči urobili a pomohli mužstvu k zaslúženému víťazstvu."

Juraj Chvátal (autor gólu): "Som veľmi rád, že som dal tento gól a pomohol tak tímu. Začali sme veľmi dobre, ale spravili sme zopár chýb v defenzíve, čo súper potrestal dvoma gólmi. Nakoniec sme tento výsledok ale obrátili v náš prospech."

Lukáš Haraslín (autor dvoch gólov): "Do zápasu sme naskočili veľmi dobre, dali sme rýchly gól, ale urobili sme dve chyby a súper otočil na 2:1. Potom sa hral medzišestnástkový futbal s výnimočnými situáciami. Tréner mi povedal, aby som spravil niečo so zápasom, tak som dal dva góly a som veľmi šťastný."

Lukáš Čmelík (krajný stredopoliar): "Prvý polčas sme boli ustráchaní, Švédi sa dostávali do šancí, ale v druhom polčase sme to vylepšili. Švédov sme k ničomu nepustili a zaslúžene sme vyhrali."