Pondelok, 8.9.2014 00:00 | Posledná aktualizácia 25.5.2017 06:57

TILBURG (SFZ) - Slovenská dvadsaťjednotka zdolala v poslednom stretnutí 3. kvalifikačnej skupiny Holandsko 1:0 a postúpila do baráže o postup na ME 2015 U 21

Zverenci trénera Galáda vstupovali do stretnutnutia s jediným cieľom - ak chceli pomýšlať na postup do baráže ME 2015 do 21 rokov, potrebovali na štadióne Koning Willem II. v Tilburgu zvíťaziť. Prípadná remíza im totiž dávala iba teoretické šance na posun medzi kvarteto tímov z druhých miest desiatich kvalifikačných skupín. Slováci nastúpili v rozostavení 4-2-3-1, tréner Galád v porovnaní so základnou zostavou v dueli proti Škótsku urobil dve zmeny. Na pravej strany obrany nahradil Teixeiru Róbert Mazáň, do stredovej formácie sa posunul namiesto Alberta Rusnáka záložník MŠK Žilina Jakub Paur.

Holandsko "21" - Slovensko "21" 0:1 (0:0)

Góly: 72. Zreľák
ŽK: 18. Hendrix, 85. Manu - 64. Duda
R: Estrada - Miranda, Martín, José Gonzalez (všetci Španielsko)

HOLANDSKO "21": Hahn - Ligeon, van Aken, Rekik, Aké - Hendrix (77. Sinkgraven), van Ginkel, Tindade de Vilhena - Promes (56. Manu), Castaignos, Hupperts (82. Boetius). Tréner: Andrie Koster.

SLOVENSKO "21": Rusov - Pauschek, Niňaj, Hudák, Mazáň - Lásik, Hrošovský (90. Malec) - Paur, Duda (84. Škvarka), Schranz - Zreľák

Od prvých minút bola na ihrisku viditeľná snaha Galádovcov o aktívnu hru na polovici súpera. V 3. minúte po faule na Pauscheka a následnej štandardke zakončoval hlavičkoval pred bránou Hahna Hudák, o štyri minúty si naviedol na hranici šetnástky na pravačku loptu Schranz, ale nedôraznou strelou mieril vedľa ľavej žrde domácej brány. Domáci pohrozili zo štandardky v 14. minúte. Z ľavej strany poslal Hupperts pekný center na nabiehajúceho Nathana Akého, ktorému loptu z hlavy "ukradol" dobrým zákrokom brankár Rusov. Oranjes zahrozili aj o minútu neskôr, keď sa uvoľnil na pravej strane Ligeon a jeho center vyriešil odvážnou rybyčkou Pauschek. Sériu štandardiek ukončil v 21. minúte Paur. Z 25 metrov sa odvážil na priamu strelu, ale tá skončila v múre domáceho tímu. Najväčšiu šancu prvého polčasu mali na kopačkách naši hráči v 24. minúte, keď sa na pravej strane uvoľnil až k bránkovej čiare aktívny Pauschek a spätnou prihrávkou na hranicu pokutového kopu ponúkol loptu ako na podnose Hrošovskému. Ten strieľal pohotovo z prvej, no neupratal loptu do odkrytej časti Hahnovej bránky, trafil iba do oranžovej obrannej hradby domácich. Za zmienku stojí tiež tečovaný pokus Niňaja z 30 metrov, po zemi, pravda, postranný rozhodca signalizoval postavenie mimo hry našich hráčov. Tesne pred prestávkou zahrozili domáci po uvoľnení Promesa. Jeho center do pokutového územia našich sa odrazil k de Vilhenovi, ale jeho pokus stačili zblokovať naši zadáci.

Aj do druhého polčasu vybehlo naše mužstvo viditeľne aktívnejšie a vypracovali si ďalšiu vyloženú šancu. V 50. minúte vypichol Ondrej Duda loptu obrancovi Akému a rútil sa z pravej strany sám na gólmana Hahna, ktorý jeho pokus o obstrel vystihol a odrazenú loptu poslal z hranice pokutového kopu poslal Pauschek tesne nad brvno poloopustenej brány domácich. Naši naďalej vysunutým pressingom nedovoľovali domácim pokojnú rozohrávku a po zisku lopty v čo najväčšom počte rýchlo prechádzali na polovicu súpera. Po hodine hry po rohovom kope Dudu mieril zo vzduchu hlavou Hudák do rukavíc pripraveného brankára Oranjes a štadión stíchol aj o minútu neskôr, keď pokus mazáňa o centimetre minul pravú žrď domácich. Tí pôsobili v rozohrávke až bezradne a na ihrisku hralo jediné mužstvo. v 62. minúte tiesnený Schranz dvakrát zamestnal brankára Hahna a ten dobre vybehol aj o minútu neskôr pred dobiehajúcim Hrošovským. V 72. minúte to prišlo. Na center z ľavej strany si najlepšie nabehol Adam Zreľák a od brvna sa lopta "angličákom" odrazila za čiaru domáceho tímu - 0:1. Následne tréner Galád odvolal pripravované striedanie, kedy do hry mala vstúpiť vojica Malec - Lobotka. Ani po góle sa náš tím nestiahol do obrany a držal zápas pene v rukách. V 78. minúte zakončil strelou z hranice 16-ky akciu Hrošovský, pokus však nemieril medzi žrde. V samom závere podržal mužstvo brankár Rusov, keď v 89. minúte v čistej šanci zblízka chytil gólovú strelu Sikgravena. Galádovci doviedli zápas do víťazného konca a postúpili do baráže ME 2015 do 21 rokov!

HLASY PO ZÁPASE:

Ivan Galád (tréner SR 21): "Odohrali sme nádherný zápas, chlapci ukázali pekný, moderný futbal. Sme víˇťazi skupiny, všetci sa z toho tešíme, naše dobrodružstvo nekončí. Som hrdý na prácu všetkých ľudí, ktorí sa podieľali na tomto úspechu. Vyhrať skupinu je niečo neuveriteľné."

Adam Zreľák (autor gólu SR 21): "Podarilo sa mi streliť najdôležitejší gól kariéry znamenajúci postup do baráže. Dostal som loptu od Dudu, dával som ju pod seba, lopta sa dostala k rohovej zastávke, Hrošovský ju poslal do šetnástky, snažil som sa zavesiť do vzduchu a dobre ju trafiť. Možno som mal šťastie, ale odrazila sa do siete. Keď som videl, že sa odrazila od brvna za čiaru, padol mi veľký kameň zo srdca."

Richard Lásik (kapitán SR21): "Je krátko po zápase, zatiaľ je to len o veľkých emóciách. Podali sme fantastický výkon, mohli sme pokojne zvíťaziť 3:0, 4:0. Možno mali v istých fázach z hry viac, ale dnes vyhralo srdiečko a bojovnosť. Ďakujem spoluhráčom na ihrisku, ktorí odovzdali na v zápase všetko."

Dobrivoj Rusov (brankár SR21): "Teraz sa mi už hovorí ľahko, som prekvapený, celý zápas sme boli lepší. S výnimkou jednej šance sa k ničomu nedostali, na tento zápas nikdy nezabudnem. Po zápase so Škótskom nám asi nikto neveril, chvála Bohu, podarilo sa nám zvíťaziť."

Jakub Paur (stredopoliar SR 21): "Stalo sa niečo neskutočné. Všetkým, sme ukázali, že na to máme, spamätávam sa z toho, že sme postúpili do baráže. Je to sen. Dobre sme bránili, v útoku sme boli kreatívni. V takomto zápase ide každý nadoraz, skúsili sme to s celozápasovým presingom, každý hráč dal do toho srdiečko a teraz sa veľmi tešíme."