21 – ka oslávila postup výhrou nad Bieloruskom

Piatok, 7.10.2016 00:00 | Posledná aktualizácia 16.10.2016 18:57

Myjava (SFZ/Tomáš Čunčík) Slovenská 21 -ka vyhrala nad rovesníkmi z Bieloruska 3:1 v záverečnom domácom zápase úspešnej kvalifikácie na Myjave.

Slováci v domácej kvalifikačnej derniére porazili Bielorusko 3:1

·       Dvakrát sa presadil hlavou Pavol Šafranko

·       Už pred zápasom mali „sokolíci“ istotu postupu

·       5 domácich zápasov, 5 víťazstiev, skóre 14:3

·       Poľsko 2017: 6 miest, 12 mužstiev, od 16.-30. júna

Už pred zápasom mali naši chlapci istotu postupu na budúcoročný kontinentálny šampionát v Poľsku, keďže Holanďania včera len remizovali s Tureckom 0:0. Napriek tomu sa chceli Hapalovci rozlúčiť s publikom na Myjave víťazne a odvďačiť sa im za skvelú podporu počas celej kvalifikácie.

Mladí Slováci nastúpili do zápasu uvoľnene a s chuťou. V 16.min po centri aktívneho Martina Valjenta hlavou minul Jaroslav Mihalík. O päť minút neskôr po prieniku Martina Chriena sa dostal do zakončenia opäť Jaroslav Mihalík, netrafil však bieloruskú bránku. V 24.min o sebe dali vedieť aj Bielorusi po strele Mikhaila Babicheva z diaľky, ktorú však naša obrana zblokovala na roh. V 27. min po tvrdej strele Alberta Rusnáka vypadla lopta hosťujúcemun brankárovi Antonovi Chickhanovi, avšak ani jeden náš hráč nedokázal dopraviť loptu do siete. O minútu neskôr si Rusnák s Chrienom úlohy vymenili, avšak druhý menovaný mieril hlavou nad. V 36. min sa Slovákom podarilo skórovať. Dobre zahratý rohový kop Rusnáka dopravil hlavou do siete Pavol Šafranko. Na záver polčasu ešte Bielorusi pohrozili kapitánom Yablonskim.

V druhom polčase naďalej diktovali hru slovenskí reprezentanti. V 50 minúte bol blízko ku gólu Pavol Šafranko, avšak jeho hlavička skončila tesne vedľa. Agilný Albert Rusnák v 54. min netrafil z uhla priestor brány. V 59. a 61. min spálil dve veľké šance Bero. V druhom prípade dokonca obišiel brankára, avšak Aleksandar Poznyak zblokoval jeho strelu smerujúcu do brány. Z následného rohu Stanislava Lobotku sa hlavou presadil po druhýkrát v zápase Pavol Šafranko. Naši reprezentanti po druhom góle mierne poľavili a Bielorusi kontrovali. Po ojedinelej strele na Chovanovu bránu sa krásnou ďalekonosnou strelou presadil kapitán Yablonski. O dve minúty neskôr Mihalík zahodil ponúknutú šancu po dlhej lopte Lobotku. V závere sa presadil ešte Chrien, ktorý po Ivanovej prihrávke stanovil konečné skóre na 3:1.

Slováci po dobrom výkone oslávili postup na ME do Poľska víťazstvom 3:1. Po záverečnom hvizde prepukla na štadióne nefalšovaná radosť. Slováci si vybojovali účasť na ME po dlhých 16 rokoch, od domáceho šampionátu v roku 2000.

Slovensko - Bielorusko 3:1 (1:0)
Góly: 36. a 61. Šafranko, 90.+1 Chrien - 72. Jablonski.

ŽK: Bero - Pozňak, Nazarenko

ČK: 88. Nazarenko (Bielorusko) po 2. ŽK

Rozhodovali: Boucaut - Conotte, Meers (všetci Belg.), 2795 divákov.

Slovensko: Chovan - Valjent, Niňaj, Škriniar, Skovajsa - Lobotka, Chrien - Rusnák, Bero (72. Brigant), Mihalík (88. Ivan) - Šafranko (63. Vestenický)
Bielorusko: Čičkan - Nazarenko, Borisov, Šestilovski, Pozňak - Babičev, Jablonski - Zolotov (46. Jevdokimov), Berezkin (67. Lisakovič), Savicki - Teverov (84. Džigero)

Hlasy po zápase:

Pavol Hapal (tréner SR „21“):  „Ja si myslím, že sme hrali skoro celý zápas veľmi dobre. Z jedinej strely na bránu nám dali gól. Nakoniec sme ešte strelili tretí gól a sme veľmi spokojní. Zápas nemal charakter, že by sme museli bodovať, ale chceli sme uhrať tri body. Máme 18 bodov, čo je podla mňa veľmi dobrý úspech. Hráči vedeli o čo nám ide. My sme sa odvďačili skvelým divákom hrou aj výsledkom. V prvom zápase sme prehrali práve v Bielorusku. Nasledoval nervózny zápas s Cyprom, dve skvelé stretnutia s Holandskom. Nesmeli sme zaváhať, ak sme chceli mať reálnu šancu postúpiť. Toto mužstvo ukálo veľký charakter. Keby mi ktokoľvek povedal pred kvalifikáciou, že prehráme iba jeden zápas, neviem či by som mu bol veril. Hráči aj realizačný tím odviedli perfektnú prácu. Ak hráči budú zdraví a udržia si výkonnosť v klube, môžme dosiahnuť úspech aj na šampionáte.“

Milan Škriniar (kapitán SR „21“):  „Nebolo to nič jednoduché dnes. Vedeli sme, že Bielorusi sú húževnatí súper. Kompatkní, budú sa dobre presúvať. Podarilo sa nám skórovať v prvom polčase, pridali sme druhý  po zmene strán. Sami sme si to skomplikovali na záver, avšak sme radi, že sme zápas doviedli do víťazného konca. Dôležitý bol tento zápas a nie zápas Holandska s Tureckom. Ako kapitán som veľmi hrdý. Všetci sme hrdí na to, čo sme dosiahli. Sme veľmi dobrý kolektív a odviedli sme skvelú prácu. Myslím, že s takouto partiou môžme niečo dosiahnuť aj na Eure.“

Pavol Šafranko (útočník SR „21“, strelec dvoch gólov): Herne sa mi nedarilo, avšak ten prvý gól ma nakopol. Pri oboch góloch chalani poslali veľmi dobré centre do šestnástky, stačilo nastaviť hlavu. Fantastické pocity prežívame po postupe, moje dva góly boli len čerešničkou na torte. Chcel som presvedčiť trénera, že som platným členom kádra. Myslím si, že týmto šampionátom si pomôži viacerí chalani, nielen ja. Môže to byť taký mílník v kariére pre nás všetkých.“

Matúš Bero (stredopoliar SR „21“): „Zápas nebol jednoduchý. Mali sme sme ho vo svojich rukách. Jediné, čo nás zaskočilo bol ich gól. Boli sme jednoznačne lepším mužstvom. Ľudia prišli na štadión kvôli nám, a my sme sa im odvďačili výkonom aj výsledkom. Sme profesiónali a dobre sme sa na zápas pripravili. Ľudia nám verili od začiatku do konca. Tento postup patrí nám a všetkým, čo nás podporovali. Je to po veľmi dlhej dobe, čo sa tejto kategórii podarilo kvalifikovať sa na šampionát. Vďaka patrí všetkým, čo boli v nominácii a zaslúžili sa o postup.“