21 – ka zvíťazila v prípravnom zápase nad Škótskom vysoko 4:0

Streda, 9.11.2016 00:00 | Posledná aktualizácia 9.11.2016 18:13

Myjava – (SFZ/Tomáš Čunčík) V záverečnom vystúpení slovenskej 21 – ky v roku 2016 na domácej pôde zvíťazili Hapalovci po dobrom výkone presvedčivo 4:0.

Bez viacerých tradičných opôr v základnej zostave, naši chlapci nastúpili v mrazivom počasí na myjavskom štadióne s novým kapitánom, obrancom Lokerenu Branislavom Niňajom. Škóti pricestovali na Slovensko v omladenej zostave, pripravujúcej sa na novú kvalifikáciu. Tá posledná sa im príliš nevydarila, keď v 3. skupine obsadili až 5. priečku.

Mladí Slováci začali ofenzívne, rovnako ako sa prezentovali počas celej kvalifikácie. V 6.min po centri Valjenta predviedli peknú akciu Mihalík s Rusnákom, avšak krídelník Groningenu si vylámal zuby na dobre zasahujúcom Fultonovi. O dve minúty neskôr to našim už vyšlo. Martin Chrien našiel hĺbokovou prihrávkou v šestnástke Alberta Rusnáka a ten krížnou strelou nedal hosťujúcemu brankárovi šancu. Naša pravá strana v úvode výrazne zamestnávala Škótov. Martin Valjent účinne podporoval ofenzívu z pozície krajného obrancu a umne posielal centre do vápna. V 14. min Rusnák posunul loptu Valjentovi, ktorého center akrobaticky zakončil nad Pavol Šafranko.

Prvú situáciu musel riešiť brankár Chovan v 18. min, ale Dochertyho strela mu veľa starosti nenarobila. V 26. min sa opäť pripomenul Valjent, jeho zakončeniu po peknom prieniku však chýbala razancia. Krátko na to pohrozili aj Śkóti, hrajúci v ružových dresoch. Brophy adresoval prudký prízemný center pred bránu, Henderson však neumiestnil loptu do siete. Na konci prvého polčasu Slováci predviedli nacvičený signál po rohu, Káčerová delovka len tesne minula bránu. Následne Henderson zahrial vychladnutého Chovana. Z protiútoku mohol zvýšiť vedenie Šafranko, jeho strelu v poslednej chvíli zblokoval obranca hostí.

Tréner Hapal spravil v polčase tri zmeny. Do brány nastúpil Hruška, v strede poľa operoval Faško a na ľavú stranu obrany prišiel Šatka. Druhý polčas lepšpie začali hostia. Po dlhej príhrávke do vápna opečiatkoval žrď Hruškovej brány striedajúci Hardie. V 57. min škótsky stopér Iacovitti prekvapil malou domov Fultona a viedli sme o dva góly. V 69. min sa do streleckej pozície dostal ofenzívny ťahúň Rusnák, namieril však len do stredu brány. Naši hráči boli naďalej aktívni, často sa pokúšali o streľbu. Zo Škótov hrozil vari najviac slovenskej obrane Hardie. V 76. min vykľučkoval troch našich hráčov, nedokázal však pod tlakom zakončiť. Potvrdilo sa tak staré známe nedáš dostaneš. V 78. minúte sa po závare pred škótskou bránou pohotovo presadil náš kapitán Branislav Niňaj. Konečné skóre duelu uzavrel svojim premiérovým gólom v 21 – ke Filip Balaj, potom ako sa so súperovou obranou pohral aktívny Tomáš Brigant.

Slovensko - Škótsko 4:0 (1:0)
Góly: 8. Rusnák, 57. Iacovitti (vl.), 78. Niňaj, 83. Balaj

ŽK: 88. Quitongo

Rozhodovali: Hameter (Rakúsko) - Hancko, Bednár (Slovensko), 789 divákov.

Slovensko: Chovan (46. Hruška)- Valjent, Niňaj, Králik, Skovajsa (46. Šatka) – Káčer (62. Huk), Hromada (46. Faško), Chrien - Rusnák, Šafranko (70. Balaj), Mihalík (62. Brigant)
Škótsko: Fulton – Smith (72. Sheppard), Iacovitti, Jules (67. Samutt), Cameron (72. Macdonald) - Souttar, Jones – Cadden (67. Nesbitt) , Henderson (46. Quitongo), Docherty (67. Forrest) – Brophy (46. Hardie)

Hlasy po zápase:

Pavel Hapal (tréner SR „21“): „ Hodnotenie zápasu je veľmi pozitívne. Až na niektoré pasáže hry, sme zápas kontrolovali, boli sme lepším mužstvom. Šance sme prakticky mali len my, súper pohrozil len raz v druhom polčase. Dali sme štyri góly, mohli sme pridať ešte viac. Hlavne, že tá hra bola dobrá, lebo v taktomto zložení sme hrali po prvýkrát. Bolo vidieť, že súper bol veľmi agresívny, dôrazný v osobných súbojoch. Futbal nás miestami aj bolel. Zápas splnil účel. My sme boli tiež dobre pripravení, chalani ten zápas odmakali. Chceli sme zvíťaziť a to so nám podarilo, som rád. Viacerí hráči, ktorí nastúpili dnes ma potešili. Zamotali hlavu spoluhráčom, konkurečné prostredie totiž posúva celé mužstvo vpred.“

Branislav Niňaj (kapitán SR „21“): „ Myslím si, že sme kontrolovali hru. Prvý polčas bol dobrý z našej strany. Druhý sme začali zle, hrali sme vlažne. Postupne sme sa do toho však dostali. My sme snažili hrať svoju hru, oni svoju. Mali sme väčšiu kvalitu v útoku, lepšie sme si posúvali loptu. Zaslúžene sme vyhrali. Je to úplne jedno, kto je kapitán. Nevnímal som túto rolu nejako špeciálne. Prvýkrát sme hrali v takomto zložení v obrane, ale myslím že sme to zvládli veľmi dobre. Na začiatku druhého polčasu sme súperovi nechali veľa priestoru, ale inak sme ich do príležitostí nepúšťali.“

Filip Balaj (útočník „SR 21“): „ Ja som bol rád už za nominačku, že som sa sem dostal medzi chalanov. Gól je pri premiére len čerešničkou na torte. Brigi povyzvŕtal obrancov, ja som si nabehol na prednú tyč a hlavou som poslal loptu do siete. Sladký debut aj napriek zime, ktorá tu vládla. Vždy to môže byť lepšie, ale som rád, že mi to v poslednom čase padá aj v klube aj teraz v reprezentácii.“