Až na jedno zaváhanie, Slováci vždy víťazne

Utorok, 19.11.2019 12:25 | Posledná aktualizácia 19.11.2019 12:36

TRNAVA (SFZ) -  Vzájomné zápasy Slovenska s Azerbajdžanom.

Reprezentačné výbery Slovenska a Azerbajdžanu sa stretli doteraz v siedmich vzájomných  stretnutiach, bilancia hovorí jednoznačne v prospech nášho mužstva. Slovensko zvíťazilo doteraz v šiestich zápasoch, v jednom dueli sa tešil z víťazstva náš súper.

KVALIFIKÁCIA ME 1996

V KOŠICIACH NA SNEHU, V TRABZONE JANČULOV REKORDNÝ ZÁPIS

Prvý vzájomný zápas dnešných súperov hostil v marci 1995 Všešportový areál v Košiciach a napriek neskorému marcovému termínu, krátko pred začiatkom zápasu začalo husto snežiť. Bielu loptu vymenila oranžová a tá si našla v prvej časti hry trikrát cestu do siete brankára Gasanova. Strelcami gólov boli Dušan Tittel, Jaroslav Timko a krátko pred odchodom do kabín sa z penalty nemýlil ani Peter Dubovský. Keď krátko po prestávke pridal Jaro Timko gólovú dupľu, bolo o víťazovi rozhodnuté. Skóre na konečných 1:4 z pohľadu hostí korigoval osem minút pred koncom gólom z penalty Sulejmanov.

V kvalifikačnej odvete o postup na MS 1996, o necelý polrok neskôr, viedol  slovenské mužstvo premiérovo tréner Jozef Jankech. Na reprezentačnej lavičke nahradil, po prehre 0:5 v Poľsku, Jozefa Vengloša a vytiahol z rukáva nečakané eso v osobe Tibora Jančulu. Debutant v národnom drese strelil v pozícii náhradníka, po dvoch minútach pobytu na ihrisku, jediný gól zápasu a dodnes je najrýchlejšie strieľajúcim reprezentačným nováčikom. Za zmienku stojí skutočnosť,  že UEFA nedovolila Azerbajdžanu odohrať duel na domácej pôde, mužstvá sa stretli na neutrálnej pôde v tureckom Trabzone.

KVALIFIKÁCIA ME 2000

NA ZAČIATKU, AJ NA KONCI - VÍŤAZSTVÁ SLOVENSKA

Žreb kvalifikácie o postup na európsky šampionát 2000 rozhodol o tom, že výbery Slovenska a Azerbajdžanu si doprajú dvojzápasové repete. V septembri 1998 sa hralo opäť v Košiciach, tentoraz v Čermeli a aj tentoraz to bola jednoznačná záležitosť nášho mužstva. Skóre zápasu otvoril v 17. min. Martin Fabuš, o desať minút neskôr pridal druhý gól tradičný exekútor penált Peter Dubovský a víťazstvo rozdielom triedy pečatil pred polčasovou prestávkou Ľubomír Moravčík. Slovákom tak dokonale vyšiel vstup do novej kvalifikácie, aj keď…

Radosť netrvala dlho. Po výhre v Lichtenštajnsku (4:0) sme podľahli doma Portugalsku 0:3 a trénera Jozefa Jankecha vystriedal pri reprezentačnom kormidle Jozef Adamec. Postupové šance potom definitívne uťala domáca prehra s Rumunskom. Tak ako sme kvalifikáciu začali, tak sme ju aj skončili. Opäť zápasom proti Azerbajdžanu a opäť víťazne. Tentoraz na ihrisku v Baku víťazstvom 1:0, strelcom víťazného gólu bol v 71. min. Vladimír Labant.

KVALIFIKÁCIA MS 2002

RÝCHLIK SZILÁRD NÉMETH, ŠOK V BAKU

V prvých štyroch kvalifikáciách sme trikrát narazili na Azerbajdžan, ktorý bol pre nás v tomto období najčastejším súperom. Prispel k tomu aj kvalifikačný dvojzápas o postup na MS 2002. Dejiskom prvého zápasu bola Trnava. Na rozbehnutú Adamcovu družinu, po cennej remíze 1:1 v tureckom Istanbule, nemal súper z Azerbajdžanu na štadióne Antona Malatinského nárok.

Po úvodnom hvizde sa zdvihol uragán, hneď z prvého útoku Karhan vysunul na pravej strane Szilárda Németha, ten si loptu spracoval v šestnástke a už v 18. sekunde prekonal Kramarenka. Bol to doteraz najrýchlejší gól Slovákov v oficiálnom medzištátnom zápase. Pikoškou je fakt, že hostia nastúpili v žlto-čiernych pruhovaných dresoch, podobných tým, v ktorých v tom čase nastupoval bratislavský Inter – aj so Szilárdom Némethom v útoku. Hostia síce vyrovnali už o dve minúty neskôr z penalty zásluhou Vasilieva, ale v 10. min. opäť strelecky zaúradoval „Szili“ Németh a viedli sme 2:1. V mrazivom počasí uzavrel skóre zápasu, po hodine, hry Ľubomír Meszáros a Slováci naďalej živili šance na historický postup na svetový šampionát.

Tie pribrzdila prehra 0:2 v Štokholme so Švédskom a pochovala šokujúca prehra 0:2 s Azerbajdžanom v júni 2001 na ihrisku v Baku! Kým dovtedy prekonali hráči súpera v piatich vzájomných dueloch slovenských brankárov len dvakrát z pokutových kopov, tentoraz strelili Miroslavovi Königovi dva góly z hry a zaknihovali doteraz jediné víťazstvo Azerbajdžanu nad Slovenskom. Strelcami gólov boli Vasiliev a Tagizade, výhru v Baku sledovalo 15 tisíc divákov.

KVALIFIKÁCIA ME 2020

NÁDIELKA 5:1 A HAMŠÍKOV VÝSTUP NA ČELO TOP KANONIEROV

Po osemnástich rokoch narazili na seba tímy Slovenska a Azerbajdžanu, ako inak, v kvalifikačnom stretnutí, tentoraz o postup na ME 2020. Na nedávny duel v Baku máme tie najkrajšie spomienky. Slovenskí sokoli sa naladili na kvalifikačný duel domácim víťazstvom 5:1 proti Jordánsku a rovnaký výsledok zopakovali zverenci trénera Hapala aj o štyri dni neskôr v Bakcell Arene v Baku. Hrdinom večera bol Marek Hamšík, ktorý strelil svoj 23. a 24. reprezentačný gól a stal sa tak najlepším reprezentačným strelcom v histórii slovenského futbalu. Do rekordných zápisov sa zapísala aj druhá päťgólová nádielka v sieti slovenského súpera v rade. Dvojzápas s Jordánskom a Azerbajdžanom priniesol gólovú bilanciu 5+5, dva päťgólové zápisy v rade si pripísali Slováci prvýkrát v doterajšej histórii.