Bezgólová remíza na záver roka

Streda, 16.11.2016 00:00 | Posledná aktualizácia 16.11.2016 00:30

VIEDEŇ (SFZ/PETER ŠURIN) – V poslednom zápase roka 2016 remizovala slovenská reprezentácia vo Viedni s domácim Rakúskom 0:0.

V značnej pozmenenej zostave v porovnaní s akoukoľvek inou nastúpili Kozákovi sokoli na derniéru na Štadióne Ernsta Happela. Bez Hamšíka, Škrtela, Ďuricu, Maka, Kucku a Kozáčika, s Pekaríkom a Nemcom na lavičke, ale zato v zložení, v ktorom si postupne našli miesto až štyria hráči úspešnej dvadsaťjednotky, odohrali súboj s oficiálnym prívlastkom prípravný či priateľský, čo tréner Kozák uvítal. ”Na tento druh zápasov už nie sú termíny,” povzdychol si neraz.

Kapitánom tímu bol premiérovo Tomáš Hubočan, hrajúci 50. medzištátny zápas.

Slovenský kouč nahlásil zloženie mužstva od 1. min už deň vopred, takže žiadne prekvapenie sa nekonalo. Ani herné, domáci – hoci tiež nechali na lavičke štyri tradičné opory, vrátane Alabu a Janka – mali spočiatku navrch, Arnautovič dokumentoval svoje skúsenosti z anglickej Premier League, ale prvú šancu si vypracovali hostia: v 18. min po Weissovej prihrávke trafil Ďuriš loptu „koníčkom“ pod brvno, ale debutujúci Lukse vyrazil na roh. Odpovedal Arnautovič mimo, potom si Novota nechtiac zašpásoval s Hinterseerom, keď ho prekabátil nešikovným odkopom, no slovenský brankár sa vyznamenal v 37. min. Včasným vybehnutím zmaril šancu Onisiwa, následnú dorážku Hinterseera vyhlavičkoval z čiary Holúbek. Ešte do prestávky sa opäť zaskvel Novota, keď ďalší sólonájazd Harnika medzi nohami nepustil a na záver polčasu zahrozil Arnautovič, jeho strelu k žrdi slovenský brankár vytlačil.

Polčasové zmeny ovplyvnili úroveň hry, do toho nepriaznivé počasie – chlad a dážď – nebol to futbal pre divákov. Domáci ožili príchodom Alabu, ale šancu, tobôž gólovo čistú, si nevypracovali, kým Slováci jednu tutovku áno: v 73. min priamy kop Weissa usmerňoval Kiss presne, ale Lukse zasiahol a Hubočanova dorážka si nenašla cestu do siete. Lopta sa pohybovala pridlho a pričasto v strede a medzi šestnástkami, striel bolo málo a tak je bezgólová remíza logickým výsledkom.

Najbližší oficiálny medzištátny zápas odohrá Slovensko v kvalifikácii MS 2018 26. marca 2017 na Malte.

Rakúsko - Slovensko 0:0

R: Blom – Diks, Steegstra (všetci Holandsko) - 14.200 divákov.
Rakúsko: Lukse - Lazaro, Dragovič, Madl, Suttner (69. Stangl) - Baumgartlinger (46. Alaba), Ilsanker (46. Hinteregger) - Onisiwo (84. Wimmer), Hinterseer (69. Janko), Arnautovič - Harnik (46. Klein). Tréner M. Koller.
Slovensko: Novota (46. Dúbravka) - Sabo, Saláta (46. Škriniar), Hubočan, Holúbek (46. Rusnák) - Hrošovský (46. Kiss), Greguš (46. Lobotka) - Weiss (85. Nemec), Bero, Švento – Ďuriš. Tréner J. Kozák.

Hlasy po zápase

Ján Kozák (tréner Slovenska): "Jedno aj druhé mužstvo hrali zodpovedne, nechceli súpera pustiť do vyloženej šance, aj po zmenách sa hral futbal najmä v strede poľa, napokon z toho bola remíza 0:0, s ktorou som spokojný.“

Marcel Koller (tréner Rakúska): "Skúšali sme nových háčov, prípadne u tých stabilných nové posty. V prvom polčase sme si vytvorili aj šance, ale nepremenili sme ich. Po prestávke bola hra obojstranne viac defenzívna, bez veľkých šancí. šance."

Ján Novota: "Na stretnutie som sa tešil,. Náš výkon bol v poriadku, aj mladí hráči ukázali, že sú v áčku právom."

Matúš Bero: "Zápas som si veľmi užil. Boli v ňom aj momenty, z ktorých sa musím poučiť, ale o tom je futbal. Vynasnažím sa, aby som sa v áčku usadil natrvalo."

Stanislav Lobotka, : "Bol to môj prvý zápas v seniorskej reprezentácii, no chcel som sa baviť futbalom ako vždy. Bol to zápas o jednom góle, škoda, že sme ho nedali. Myslím si, že remíza je cenná."

Albert Rusnák: "Ihrisko nevyhovovalo kombinačnému futbalu, bol to boj medzi šestnástkami. Premiérový štart som si užil, zažil som krásny záver reprezentačného roka."