Cena Jána Popluhára v rukách výnimočného človeka Jozefa Jankecha

Posledná aktualizácia 06.12.2019 11:49
Cenu Jána Popluhára za rok 2019 od SOŠV si prevzal Jozef Jankech.
autor: SOŠV Andrej Galica, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Minulý piatok na valnom zhromaždení Združenia olympijských klubov SR v Martine slávnostne odovzdali ocenenia Klubu fair play Slovenského olympijského a športového výboru za rok 2019. Najvyšší stupeň, Cenu Jána Popluhára, čo je výročným ocenením SOŠV, získal Jozef Jankech.  “Cenu si zaslúži sa svoje pôsobenie na klubovej a reprezentačnej úrovni. Je to vynikajúci futbalový odborník,“ povedal podľa webu olympic.sk člen kolégia Klubu fair play SOŠV Samuel Roško.

V čase, keď Jozef Jankech pôsobil na Maldivách, mu tam chceli postaviť sochu. Ako znak absolútnej úcty voči nemu, pretože on svojou prácou a vystupovaním ukázal maximálny rešpekt voči tamojším ľuďom. Pre neho to nebolo nič výnimočné či zvláštne, veď všade, kde bol, zanechal práve takú stopu – dokonale odvedená robota a vôňa čistého človečenstva.

Ako hráč nebol nikdy vylúčený, ako tréner nestál nikdy pred disciplinárkou. Neznamená to, že by nezvýšil hlas, že by nepoužil ostrejší výraz. Byť 63 rokov vo futbale a nezahrešiť nie je možné. Ale že sa dá aj vo vypätých chvíľach zachovať ľudskosť, v nervóznych situáciách korektnosť a od súperov vždy rešpekt, potvrdzuje život Jozefa Jankecha. “Vo futbale sa počítajú góly a body, ale aby ich mužstvo dosiahlo, musí byť za tým poctivá robota. A platí to, keď ste súčasťou majstrovského tímu rovnako ako keď pôsobíte v najnižšej súťaži, pri dospelých aj pri deťoch.“
Život Jozefa Jankecha je potvrdením, že aj keď je doba všelijaká a často sa v nej nárazovo presadí bezzásadovosť, bezcharakternosť či vulgarita, zásadný zmysel má slušnosť, človečenstvo a empatia voči ľuďom. On sám už dlhé obdobie verejne skladá poklonu svojej manželke Edite, s ktorou sú spolu viac ako 57 rokov. “Veľa dní, týždňov, mesiacov a rokov som bol mimo domova, vlastne všetka starostlivosť o rodinu bola vtedy na nej,“ nie raz s istým zveličením navrhoval vytvoriť a udeľovať ceny pre takzvané „futbalové vdovy,“ teda manželky a priateľky futbalistov a trénerov. Vedel, prečo to robí.
“Toto je úplne iný druh ocenení než tie, ktoré som počas svojho života získal za športové výsledky. Toto je uznanie Jozefa Jankecha, nie hráča či trénera,“ zopakoval ikstý raz odpoveď na otázku, akú hodnotu má pre neho Cena Jána Popluhára.
Celý slovenský futbal je hrdý, že Jozef Jankech bol a je jeho súčasťou. Zapísaný do histórie ako dobrý hráč, úspešný tréner a človek s veľkým Č.

Značky
Osoba
Jozef Jankech
Projekt
Cena Jána Popluhára
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.