ČESKO-SLOVENSKÝ SUPERPOHÁR – Trofej zaslúžene pražskej Slavii

Sobota, 6.7.2019 18:55 | Posledná aktualizácia 9.7.2019 10:48
Pred začiatkom zápasu o česko-slovenský Superpohár, na trnavskom trávniku tímy Spartaka a Slavie Praha.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – V druhom zápase tejto súťaže – po ročnej prestávke – získala česko-slovenský Superpohár pražská Slavia po suverénnom výkone a jasnom víťazstve 3:0 nad domácim Spartakom Trnava.

Víťaz Slovnaft cupu poskladal nový tím od lavičky po ihrisko, do základnej zostavy na tento duel poslal tréner Cheu hráčov piatich krajín. Hostia od 1. minúty potvrdzovali svoju väčšiu kvalitu, logická zohratosť bola len jedným z aspektov. Slavisti mali navrch vo všetkom futbalovom – rýchlosti, technike, kreativite, dôraze, nasadení, schopnosti kombinovať aj vyhrávať súboje jeden na jedného kdekoľvek na hracej ploche. Spartak čelil väčšej sile súpera odhodlaním a poctivosťou na každom metri ihriska, čím takmer celý I. polčas dokázal narúšať vo finálnej fáze snahu hostí a vzdoroval až do 40. minúty. Vtedy prišiel skrat Jakúbeka, ktorý zbytočne v rohu šestnástky fauloval Krála a kopala sa jedenástka. Z nej najdrahší hráč českého tímu Tomáš Souček predviedol zdravé sebavedomie aj skvelú kopaciu techniku a mäkučkým lobom poslal loptu do siete Rusova – 0:1.

Po prestávke sa všestranná prevaha hostí zákonite prejavila ešte viac. V horúcom počasí sa minulosezónny účastník štvrťfinále Európskej ligy začal futbalom aj baviť, po tréningovej drine v kempe v Rakúsku hráči začali cítiť čoraz viac loptu. Druhý gól dal po rohovom kope opäť Souček, keď ho domáca obrana nebránila ani len tieňovo, na začiatku kombinácie pred tretím gólom bol zas pražský kapitán, zapojili sa do nej štyria hráči a na konci bola parádna strela Hušbauera. O víťazstvo, o ktorom nebolo pochýb prakticky od polovice I. polčasu, sa tak už nebojovalo, šlo skôr o konečnú podobu výsledku. Hušbauer trafil ďalšou parádnou strelou žrď, Rusov čelil strelám i centrom, na druhej strane Kolář prvý raz zasahoval po priamej strele v 83. minúte a potom ešte raz, keď sa do šance predieral striedajúci Kelemen, čisté konto však uhájil bez väčších problémov. Hralo sa o zaujímavú trofej, po zápase platilo: sláva víťazom, česť porazeným.

SPARTAK TRNAVA – SLAVIA PRAHA 0:3 (0:1)
40. z 11 m a 62. Souček, 71. Hušbauer
ŽK: Tavares, Lovat, Mitrea, Kúdela.
Rozhodovali: Kružliak – T. Somoláni, Hancko – 7523 divákov.
SPARTAK: Rusov – Turňa, Mitrea (90. Horvát), Menich (87. Mesík), Lovat -Oršula (57. Halilovič), Jakúbek (65. Mihálek), Tešija, Dangubič – Tavares, Sobczyk (75. Kelemen). Tréner: Ricardo Cheu.
SLAVIA: Kolář – Coufal, Hovorka, Kúdela, Bořil – Král (68. Hušbauer), Souček (80. Hromada) – Masopust (77. Baluta), Ševčík (80. Traoré), Zmrhal (73. Yusuf) – van Buren (61. Olayinka). Tréner: Jindřich Trpišovský.

HLASY PO STRETNUTÍ
RICARDO CHEU (tréner Spartaka): “Hrali sme proti veľkému súperovi, silnému tímu. Vieme, čo dosiahol nielen v domácej lige. Dokázali sme sa mu do istej miery vyrovnať, chýbala nám ale skúsenosť. Mali sme aj šancu, Tavares šiel do brejku, prvý gól sme inkasovali z jedenástky, druhý po rohovom kope, tretí bol ukážkou kvality súpera. Myslím si, že Slavia si víťazstvo v tomto zápase plne zaslúžila. Potrebujeme čas, máme v kádri veľa mladých hráčov. Iste, sú tam aj skúsenejší, ale tí sú s nami len pár dní, nemôžeme od nich v tejto fáze ešte očakávať, že sa prejavia naplno, potrebujú sa adaptovať. Chcem a musím vysloviť veľké uznanie našim fanúšikom, sú najlepší v lige a dúfam, že v podpore mužstva budú pokračovať.“

JINDŘICH TRPIŠOVSKÝ (tréner Slavie): “Vyhrali sme zaslúžene, až na jednu šancu sme domácich k ničomu nepustili. Po prvých 20 minút, keď sme sa pomalšie rozbehali, náš výkon stúpal. Dali sme pekné góly, som rád, že takýmto výkonom sme podčiarkli  vrchol našej prípravy. Hralo sa na krásnom štadióne pred vysokou návštevou, zápas bol perfektne zorganizovaný, tentoraz aj výborný rozhodca. Dovoľte mi ospravedlnenie rozhodcovi z minulého zápasu, už viem, že prekonal nejaké zdravotné problémy, preto moje vyjadrenie po súboji so Slovanom vnímam teraz inak.“