EL – Po prvých zápasoch Trnava aj Trenčín v hre o postup!

piatok, 24.08.2018
|
Posledná aktualizácia 24.8.2018 11:03

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN, TASR) – Úvodné zápasy play-off Európskej ligy priniesli remízu Trenčanov doma proti Larnake (1:1) a dvojgólové víťazstvo Trnavy na pôde Olimpije Ľubľana (2:0). Do štvrtkových odviet tak pôjdu obaja slovenskí zástupcovia s reálnymi šancami na postup.


BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN, TASR) – Úvodné zápasy play-off Európskej ligy priniesli remízu Trenčanov doma proti Larnake (1:1) a dvojgólové víťazstvo Trnavy na pôde Olimpije Ľubľana (2:0). Do štvrtkových odviet tak pôjdu obaja slovenskí zástupcovia s reálnymi šancami na postup.

Trenčania odohrali v 3. predkole proti Feyenoordu Rotterdam zápasy z kategórie pamätné. Ohúrili futbalovú Európu a tá zareagovala zvýšenou ostražitosťou. Konkrétne hráči AEK Larnaka, ktorí pricestovali do Žiliny na prvý zápas proti AS s oveľa väčšou pokorou, koncentráciou, o podcenení nemôže byť ani reči. A tak kanonierovi Mancemu sa neušlo toľko priestoru ako pred dvomi týždňami proti Feyenoordu, defenzíva súpera si nedovolila luxus v podobe slabšieho dôrazu v osobných súbojoch v zónach pred bránkou a pretože AEK Larnaka je tím, ktorý myslí viac na to, ako futbal hrať ako ho kazitˇ, podarilo sa Cyperčanom na rozdiel od Holanďanov aj skórovať. Čo je v pohárovej matematike dvojnásobne cenné. Napriek tomu Trečania hrajú o svoj historický postup do základnej skupiny a aj po domácej remíze 1:1 myslia na postup. 

„Odohrali sme dobrý zápas proti kvalitnému súperovi. Možno niektorí Larnaku nepovažovali za silného protivníka, ale každý videl, čo na ihrisku dokážu. Škoda, že sme neudržali jendogólové vedenie, mohlo to byť v odvete jednoduchšie. Ale máme mužstvo, ktoré má na to aby v odvete skórovalo, verím, že sa tak stane a pokúsime sa splniť postupový cieľ,“ komentoval po zápase gólman AS Tenčín Igor Šemrinec.

Defenzívne rady pred ním usmerňoval  Lukáš Skovajsa. „Hneď v úvode mal súper stopercentnú šancu, no skvelým zákrokom nás podržal brankár. Výsledok 1:1 je zaslúžený, napriek tomu, že sme si nevypracovali veľké šance, dokázali sme skórovať ako prví. Žiaľ, inkasovali sme aj my a tak ak chcem eísť ďalej, musíme skórovať minimálne raz aj v odvete,“ komentoval po zápase, v ktorom nastúpil na netradičnom poste. Stopérsku dvojicu vytvoril so slovenským futbalovým reprezentantom do 21 rokov Martinom Šulekom. Ten sa po zápas ospravedlnil zástupcom médií a do mix-zóny nezavítal. Podľa slov mediálneho manažéra Martina Galajdu riešil drobné pozápasové šrámy s lekárom. „Na stopérskom poste som v minulosti odohral dve sezóny, na ľavej strane obrany sa cítim lepšie, ale nemám problém hrať ani v strede. Spolupracovalo sa nám dobre, povedali sme si, kde máme hráčov súpera,“ povedal o spolupráci s Martinom Šulekom stopérsky kolega Lukáš Skovajsa.

Trnavčania si vypracovali do odvety ešte krajší výsledok. O týždeň hrajú doma a v talóne majú dva góly navrch po víťazstve 2:0 v Ľubľani. To je výsledok, ktorý sa v pohároch nepúšťa a Trnavčania si uvedomujú, ako blízko majú prvýkrát do základnej skupiny Európskej ligy. Ako chutí víťazstvo 2:0 na pôde súpera už poznajú. V 2. kvalifikačnom kole sa po góloch Grendela a Vlaska vracali domov s rovnakým výsledkom a na štadióne Antona Malatinského ustrážili v početnej výhode o jedného hráča tesnú, no postupovú prehru 0:1 s poľským majstrom. Aj preto je varovný prst trénera Radoslava Látala po skvelom výsledku na mieste. "Upozorňujem každého, že sme iba v polovici. Súper je nebezpečný, musíme zostať nohami na zemi. Vylúčenie nám zhatilo plány, ale pomohol nám gól. Potom sme čakali na šance z defenzívy, Greššák prešiel na stopéra, ale uhrali sme to. Odveta bude ťažká. Futbal vie byť krásny, ale aj krutý."

Napriek tomu platí, že ak sa Trnavčania v zápase o „všetko“ odprezentujú tým, čo vedia, a futbalový Bohovia nebudú vyslovene proti, v Trnave sa na jeseň Európska liga hrať bude. Bohaté skúsenosti z medzinárodných zápasov má na konte posila Spartaka a autor prvého gólu do siete Olimpije Ľubľana Marek Bakoš. "Bol to ťažký zápas, domáci hrali výborne. Hrali to, čo sme od nich očakávali. My sme všetci pracovali na svojich veciach. Po červenej karte sa súper na nás ešte viac dostal, ale my sme dali šťastný druhý gól. Sme radi, že sme tu uhrali dobrý výsledok a tešíme sa na odvetu. Pri druhom góle som sa snažil nájsť Erika Jirku. Býva to pre obrancov nepríjemné, keď sa musia vracať na takéto lopty,“ povedal krátko po zápase pre RTVS.

Tak či onak, slovenský klubový futbal hrá prvýkrát vo svojej histórii o dve miestenky do skupinovej fázy európskych pohárových súťaží. Predstava, že 31. augusta bude medzi žrebovanými klubmi do skupinovej fázy Európskej ligy AS Trenčín aj Spartak Trnava je aj po prvých zápasoch reálna. Či sa tak stane ukážu budúcotýždňové odvety. Zápasy FC Spartak Trnava – Olympija Ľubľana a AEK Larnaka – AS Trenčín sú na programe vo štvrtok 30. augusta 2018.


Peter Zeman
Značky
Klub
fc spartak trnava
Klub
ASTrenčín
Klub
OlympijaĽubľana
Klub
AEK Larnaka
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner