Euro 2020 - Ak postúpime, súperíme so Španielskom, Švédskom a Poľskom

Posledná aktualizácia 02.12.2019 15:12
Tabuľa so skupinami finálového turnaja ME 2020, ako ich zloženie vyžrebovali v sobotu v Bukurešti.
autor: TASR/AP, zdroj: SFZ

V bukureštskom komplexe Romexpo vyžrebovali v sobotu podvečer zloženie skupín finálového turnaja ME 2020.
V čase žrebu bolo známych 20 z 24 účastníkov. O posledné štyri miestenky zabojuje v marci šestnásť európskych reprezentácii, medzi nimi aj Slovensko. Na základe výsledkov žrebu je známy program stretnutí šampioátu, otvárací zápas  bude 12. júna 2020 na rímskom Olympijskom štadióne a obstarajú ho Turecko a Taliansko.
Účastníkov žrebu rozdelila UEFA do štyroch výkonnostných košov na základe výsledkov v kvalifikácii. Zároveň platili vopred stanovené pravidlá. Napríklad, že ak sa na finálový turnaj prebojoval tím, ktorého krajina je jedným z usporiadateľov, patrí mu miesto v skupine, ktorej zápasový program sa odohrá na štadióne danej krajiny. Týkalo sa to deviatich národných tímov. Plus plaltili obmedzenia stretnutia mužstiev, ktorých krajiny sú v politickom napätí.
Šampionát sa uskutoční v dvanástich mestách rozličných štátov, finálový duel je naplánovaný na 12. júla  vo Wembley. Tento ojedinelý model zvolila UEFA ešte pod vedením bývalého prezidenta Michela Platiniho ako poctu histórii ME v jubilejnom roku, keďže premiérový ročník tedy ešte Pohára národov sa hral v roku 1960. Zároveň ale platí, že táto podoba finálového turnaja Eura by sa už nemala zopakovať.

Žreb rozhodol, že pokiaľ by Slovensko uspelo v dvojzápasovej baráži v marci 2020, čo znamená najprv vyhrať 26. 3. doma nad Írskom a potom zdolať na súperovej pôde 31. 3. aj lepšieho z dvojice Bosna a Hercegovina – Severné Írsko, bude hrať na finálovom turnaji v E-skupine (čo sa vedelo vopred) a jeho súpermi by boli Španielsko, Švédsko a Poľsko. Do šampionátu by sme vstúpili zápasom s Poľskom, dejiskami zápasov tejto skupiny sú Bilabo a Dublin.. 

“Európsky šampionát bude náročný, veľmi náročný. F-skupina je priam pekelná. Pre nás je stále dôležité vyhrať baráž a postúpiť,“ reagoval na výsledky žrebu generálny sekretár SFZ Jozef Kliment. “Zloženie „našej“ E-skupiny je atraktívne a zároveň športovou výzvou konfrontovať sa so silnými súpermi. Každé mužstvo, ťahané z 1. koša, je logicky favoritom, v našom prípade sa to teda týka Španielska, na ktorého nemáme z posledných vzájomných stretnutí vôbec zlé spomienky. Varoval by som však pred úvahami, že Poľsko je až tretí v rade. Pre mňa je to tím na výkonnostnom vzostupe, majúci vo svojom strede výnimočného Lewandowského, a kandidujúci na postup nielen zo skupiny,“ povedal vysoký funkcionár SFZ. Pozíciu Slovenska videla takto: “Môžeme byť čiernym koňom skupiny s vysokými a zároveň realistickými ambíciami. Ak všetko klapne podľa našich plánov a želaní.“


ZLOŽENIE SKUPÍN FINÁLOVÉHO TURNAJA ME 2020

A (Rím a Baku): Turecko, Taliansko, Wales, Švajčiarsko
B (Petrohrad a Kodaň): Dánsko, Fínsko, Belgicko, Rusko
C (Amsterdam a Bukurešť): Holandsko, Ukrajina, Rakúsko, víťaz baráže D-divízie (Gruzínsko - Bielorusko, Severné Macedónsko - Kosovo)
D (Londýn a Glasgow): Anglicko, Chorvátsko, víťaz baráže C-divízie (Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko), Česko
E (Bilbao a Dublin): Španielsko, Švédsko, Poľsko, víťaz baráže B-divízie (Bosna a Hercegovina - Severné Írsko, Slovensko - Írsko)
F (Mníchov a Budapešť): víťaz baráže A-divízie (Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko), Nemecko, Francúzsko, Portugalsko

Ak na finálový turnaj postúpi cez baráž Rumunsko, vzhľadom na dejisko zápasov C-skupiny by bolo zaradené do nej a víťaz baráže D-divízie by šiel do F-skupiny


Značky
Osoba
Jozef Kliment
Súťaž
Euro 2020
Téma
žreb ME 2020
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.