angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

GRASSROOTS – Malé futbalistky sa cítili ako reprezentantky, kempy mali veľký úspech

02. August 2018

BRATISLAVA (SFZ/lup) - Futbal je hra pre všetkých a výnimkou nie sú ani ženy či dievčatá. Slovenský futbalový zväz v spolupráci s CFT Academy zorganizoval už druhý ročník futbalových kempov pre dievčatá. Ako ich hodnotí šéf akadémie Daniel Štuller a tréner Erik Mako?

Galéria

V prvých dvoch júlových týždňoch sa dievčatá stretli v dvoch kempoch. Prvý bol na Krahuliach pri Banskej Bystrici a druhý v stredisku Sigord pri Prešove.  Dokopy to bolo 60 nádejných futbalistiek.  „Hodnotím oba kempy veľmi pozitívne. Základ je, že sa páčilo dievčatám, mali sme veľmi kladné odozvy. Kemp bol formou tábora, mali sme tam rôzne súťaže napríklad v mlčaní,  odvahe a podobne. Už sa tešíme na budúci ročník,“ prezradil na úvod Daniel Štuller. Oproti minulému roku sa počet futbalistiek zdvojnásobil. „Tento rok sme už vedeli do čoho ideme, pribudli nám dievčatá. Navyše v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom sme im zabezpečili reprezentačné dresy a poňali sme ako to zraz reprezentácie. Dievčatá sa tak tešili, že niektoré v nich takmer aj spávali (úsmev). K tomu patrili samozrejme kvalitné tréningy, baby sa zlepšili v mnohých činnostiach,“ vyjadril veľkú spokojnosť šéf spoluorganizátora CFT Academy.

Trénovalo sa s chuťou a bola to aj zábava. „Tréningy boli zamerané na zážitky. Keďže počas nich sa konali MS vo futbale, pozerávali sme zápasy a na ďalší deň  si dievčatá vybrali, aký tréning chcú podľa konkrétneho hráča. Boli to najmä individuálne činnosti a baby sa veľmi zlepšili,“ vysvetlil tréner Erik Mako. V kempe na Krahuliach bolo viac dievčat, ktoré futbal nehrali alebo s ním len začínali, naopak na Sigorde už boli hráčky, ktoré trénujú aj v CFT Academy a poznali systém. A čo ich na  tréningu bavilo najviac? „Zakončovanie. Skúšali hlavičkovanie,  streľbu zo vzduchu, dokonca niektoré aj nožničky,“ pridal Mako.
Na konci kempov mali miniturnaj, kde však išlo o hru jedna na jednu. „Chceme, aby dievčatá boli kreatívne, aby sa nespoliehali na spoluhráčky. Ide nám o to, aby sme vychovali sebavedomé futbalistky, silných jednotlivcov – tzv. rozdielové hráčky,“ doplnil tréner.
Výhodou bolo, že malé futbalistky si zahrali medzi sebou, mnohé z nich totiž hrávajú v kluboch s chlapcami. „Mali sme dievčatá z viacerých kútov Slovenska a naším cieľom je v budúcom roku dotiahnuť do kempov stovku nádejných futbalistiek,“ zaželal si Štuller a dodal: „Špeciálne sa chceme poďakovať Slovenskému futbalovému zväzu a koordinátorke pre ženský futbal Miriame Matulovej za pomoc pri organizácii.“