II. liga – Štartuje nový ročník, Richtárik: Verím, že uvidíme veľa kvalitných zápasov a veľké množstvo gólov

Posledná aktualizácia 31.7.2020 11:42


V Poprad dnes odštartuje sezóna 2020/21.
autor: FK Poprad, zdroj: Facebook FK Poprad

BRATISLAVA (SFZ) – Po devätnástich dňoch prestávky sa opäť začínajú boje v II. lige. Sezóna 2020/21 štartuje dnes (v piatok) zápasom FK Poprad – Partizán Bardejov BŠK. Na jeseň je na programe sedemnásť kôl, počas jarnej časti sa odohrá ďalších trinásť.

V II. lige bude pôsobiť v sezóne 2020/21 pätnásť mužstiev. „Všetky kluby z ročníka 2019/20, okrem MFK Ružomberok B, využili možnosť prihlásiť sa do nového súťažného ročníka. Ružomberčania spočiatku avizovali, že sa prihlásia, napokon tak neurobili. Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu schválil jednorazovú úpravu súťaže na 15 mužstiev,“ ozrejmil pre futbalsfz.sk predseda komisie pre riadenie II. ligy Miroslav Richtárik. Jeden tím bude mať v kole voľno, počas úvodného víkendu do hry nezasiahne MŠK Púchov. „Každý víkend sa bude hrať len sedem stretnutí, namiesto doterajších ôsmich,“ priblížil šéf druhej najvyššej súťaže.

Víťaz II. ligy si vybojuje postup do Fortuna ligy, druhý v poradí poputuje do baráže a vypadávať budú tri mužstvá. „Podľa článku 15 súťažného poriadku musí zostúpiť z II. ligy posledný tím v tabuľke a ďalší počet zostupujúcich závisí od počtu postupujúcich družstiev z nižších súťaží. Keďže máme štyri tretie ligy, víťazi jednotlivých súťaží majú nárok na postup do II. ligy, ak splnia podmienky skráteného licenčného konania. Keďže v sezóne 2020/21 bude mať II. liga pätnásť tímov, zostúpia len traja. Druhú ligu v ročníku 2021/22 doplnia víťazi tretích líg na šestnásť účastníkov,“ povedal Richtárik.

Aj v novej sezóne budú platiť koronavírusové obmedzenia pri počte divákov na tribúnach, ako to bolo počas jarných stretnutí II. ligy, Fortuna ligy a Slovenského pohára – Slovnaft cupu. „Kluby dostali manuál s usmerneniami od Úradu verejného zdravotníctva SR, kde sú konkretizované všetky požiadavky. Fanúšikovia budú môcť sedieť len v každom druhom rade, tým pádom môže byť naplnená polovica kapacity štadiónov. Kontrolovať to budú delegované osoby.“

Posila Podbrezovej Erik Grendel počas tréningu.
autor: FK Železiarne Podbrezová, zdroj: Facebook FK Železiarne Podbrezová

Ďalším pravidlom, ktoré ostáva v platnosti z uplynulej jarnej časti, je počet striedajúcich hráčov. Tréneri budú môcť vystriedať piatich zverencov počas troch prerušení hry (do prerušení sa nepočíta polčasová prestávka – pozn.). Národným zväzom to odporučila IFAB, medzinárodná organizácia, zaoberajúca sa zmenou futbalových pravidiel. „Niektoré súťaže, ktoré sa reštartovali v roku 2020, môžu mať kratšie obdobie, ako je obvyklé, na zotavenie, prípadne na prípravu pred začiatkom svojej nasledujúcej sezóny. V mnohých súťažiach bude sezóna 2020/21 zahŕňať zápasy, ktoré sa budú hrať v zhustenom období pre oneskorený štart a nemožnosť skončiť skôr, ako je obvyklé, z dôvodu veľkých medzinárodných turnajov,“ píše sa v odporúčaní IFAB. VV SFZ odporúčanie schválil aj pre sezónu 2020/21.

Už pred uplynulou sezónou vstúpilo pre druholigistov do platnosti pravidlo, že v základnej zostave musí byť talentovaný hráč v kategórii do 21 rokov so slovenským štátnym občianstvom. Pravidlo platí aj pre ďalší ročník. „Pre kluby bude naďalej platiť i finančná odmena. Dvesto eur získa klub, ak počas celého zápasu bude na ihrisku jeden hráč tejto kategórie. Nemusí to byť ten istý, ktorý štartoval zápas, ale aby klub získal nárok na bonus, musí byť na ihrisku 90 minút hráč z tejto kategórie. Štyristo eur dostane klub vtedy, keď v súťažnom stretnutí budú počas celých 90 minút na hracej ploche dvaja hráči kategórie do 21 rokov a mladší so štátnym občianstvom SR a zároveň budú v súťažnom stretnutí na hracej ploche maximálne traja zahraniční hráči. To znamená, že klub si môže za zápas prilepšiť až o 600 eur,“ konštatoval Richtárik.

Jediným klubom z druholigového pelotónu, ktorý počas jesennej časti ročníka nebude hrať domáce zápasy na vlastnom ihrisku, je Banská Bystrica, ktorej štadión rekonštruujú. „Banskobystričania by mali hrať vo Zvolene, kde však štadión musí prejsť certifikáciou. Počas jarnej časti by sa mohli vrátiť na Štiavničky.“

V novej sezóne budú v II. lige pôsobiť dva rezervné tímy ŠK Slovan Bratislava B a MŠK Žilina B. Okrem toho budú v súťaži pôsobiť aj dve farmy fortunaligistov, spolupráca už druhú sezónu bude prebiehať medzi Dunajskou Stredou a Šamorínom, novinkou je prepojenie Spartaka Trnava s FC Petržalka.

Aj v ďalšom ročníku sa môžu fanúšikovia tešiť na vysielanie zápasov prostredníctvom Futbalnet.tv. Z každého kola budú môcť diváci sledovať po dve stretnutia, v 1. kole to budú duely FK Poprad – Partizán Bardejov BŠK a MFK Skalica – FC Petržalka. „Zápasy budeme vysielať už tretiu sezónu. Fanúšikovia si na to zvykli a keď nemôžu prísť na štadión, tak si ich radi pozrú prostredníctvom internetu. Snažíme sa, aby sme počas sezóny navštívili každý štadión. Okrem toho robíme upútavky pred každým kolom v spolupráci s klubmi a následne krátke zostrihy z každého zápasu,“ povedal Richtárik a na záver prezradil, čo si želá v sezóne 2020/21. „Verím, že uvidíme veľa kvalitných zápasov a veľké množstvo gólov.“

Značky
Súťaž
2.liga
Osoba
Miroslav Richtárik
Autor
Branislav Sarňák
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.