angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Ján Pivarník oslavuje životné jubileum – 70 rokov

13. November 2017

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Majster Európy z roku 1976 a laureát Siene slávy slovenského futbalu Ján Pivarník sa dožíva 70 rokov.

Galéria

Na ME 1976 v Juhoslávii dosiahol najväčší úspech v podobe finálového triumfu nad Nemeckom a jeho meno sa objavilo aj v najlepšej jedenástke európskeho šampionátu. Najlepší futbalista roka 1974 bol minulý rok uvedený do Siene slávy slovenského futbalu, v rokoch 1974 a 1975 získal majstrovský titul v drese bratislavského Slovana.

Rodák z Cejkova začínal s futbalom v Slavoji Trebišov, v 19 rokoch debutoval v najvyššej domácej súťaži v drese VSS Košice, kde odohral šesť sezón. V roku 1972 sa presťahoval do Bratislavy, kde sa vypracoval na jedného z najlepších obrancov československej ligy. Aj vďaka jeho rýchlosti triumfoval Slovan v lige v rokoch 1974 a 1975, celkovo nazbieral Ján Pivarník v československej lige 267 zápasov a vsietil 14 gólov. 

V reprezentácii debutoval v apílíi 1968 v Bratislave v prípravnom zápase proti Juhoslávii (3:0) a tréner Marko mu dal dôveru aj v nasledujúcom stretnutí o dva mesiace neskôr proti Brazílii, v ktorom Adamec zaznamenal hetrik. Pivarník odohral celý zápas a stal sa pevnou súčasťou reprezentačného výberu. V kvalifikácii o postup na MS 1970 odohral štyri zápasy, no svetový mundial v Mexiku sledoval len z lavičky náhradníkov. Vrcholom kariéry bol európsky šampionát v Juhoslávii, na ktorom odohral Pivarník obe stretnutia proti Holandsku a Nemecku. V reprezentácii nazbieral 39 štartov, skóroval raz do siete Francúzska v apríli 1974 v prípravnom zápase v Prahe (3:3), spolu nazbieral v najcennejšom drese 3.425 minút. V reprezentácii pôsobil deväť rokov, derniéru absolvoval v máji 1977 v Bazileji proti Švajčiarsku (0:1).

Záver kariéry strávil v zahraničí, v roku 1979 pôsobil v úlohe hrajúceho trénera v rakúskom Kittsee, v sezóne 1981/82 odohral tri zápasy v drese španielskeho FC Cadiz. Trénerskú kariéru začal v Admire Viedeň a cez portugalský Sporting Lisabon sa presunul na dlhé roky do arabských krajín, kde postupne trénoval v Kuvajte, Saudskej Arábii, Katare, Ománe a v Spojených arabských emirátoch. 

21. marca bol Ján Pivarník na slávnostnom vyhlásení ankety Futbalista roka 2016 spolu so Štefanom Čambalom, Michalom Vičanom, Titusom Buberníkom a Jozefom Kšiňanom uvedený do Siene slávy slovenského futbalu.

Slovenský futbalový zväz a fubalová rodina na Slovensku prajú pevné zdravie, veľa šťastia a len to najlepšie v osobnom živote. Živió, majstre!