www.futbalsfz.sk

Jubilant Stanislav Jarábek - oslávil 80 rokov

nedeľa, 09.12.2018
|
Posledná aktualizácia 10.12.2018 08:54

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Kapitán olympijského výberu ČSSR na OH 1968 v Mexiku, bývalý vynikajúci obranca, dlhoročná opora a kapitán Spartaka Trnava Stanislav Jarábek sa dnes (v nedeľu 9.decembra) dožíva 80 rokov.

Do histórie trnavského futbalu sa zapísal zlatým písmom a s klubom získal tri z piatich titulov, v rokoch 1968, 1969 a 1971. Bol prvým kapitánom slávnej éry trnavského futbalu, ktorý zdvihol nad hlavu pohár pre majstra ČSSR.  

Nekompromisný stopér s prezývkou "Šabľa" sa zaskvel na medzinárodnej scéne najmä v zápasoch Pohára európskych majstrov 1968/69. Vo štvrťfinále proti AEK Atény (2:1) otvoril skóre zápasu a posunul Trnavu do semifinálového dvojzápasu proti Ajaxu Amsterdam. V stretnutiach európskych pohárových súťaží odohral spolu 19 zápasov a medzi úspechy sa radí aj jeho triumf v Slovenskom pohári 1971 (Spartak Trnava zdolal Slovan Bratislava po výsledkoch 2:0 a 0:1).

Rodák zo Suchej nad Parnou hrával v časoch legendárnych obrancov na čele s Popluhárom, Novákom či Pluskalom a tak nastupoval zvyčajne za B-mužstvo Československa. V tomto výbere nazbieral 13 štartov, bol kapitánom reprezentačného výberu ČSSR na turnaji letných olympijských hier v Mexiku 1968, kde z troch skupinových stretnutí nastúpil v dvoch, v jednom si odpykával trest za červenú kartu.

V drese trnavského Spartaka odohral spolu trinásť sezón, ďalšie dve pridal počas vojenčiny v Dukle Pardubice (1958-1960), v závere hráčskej kariéry pôsobil v TJ Vítkovice (1971-1973). Po jej ukončení trénoval v Žiari nad Hronom, Seredi, Senici, v Baníku Ostrava, Nitre, v trnavskom Spartaku, v Dukle Banská Bystrica, Slušoviciach, Kroměříži, Drnoviciach, v Rimavskej Sobote, Šali a v bratislavskom Slovane.  

Legendárny kapitán olympionikov a „bílích andelov“ Stanislav Jarábek sa dnes dožíva 80 rokov! S prianím pevného zdravia a radosti nielen z futbalu sa ku gratulantom pripája celá futbalová rodina na Slovensku. Živió a veľká gratulácia, pán Jarábek!


Autor
Značky
Autor
Autor
Osoba
Stanislav Jarábek
Mohlo by vás zaujímať
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.
banner