Kniha, aká tu ešte nebola: Príbeh Slovenského pohára

nedeľa, 23.06.2019
|
Posledná aktualizácia 25.6.2019 14:11

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenský pohár vo futbale, posledné roky nesúci názov Slovnaft cup, má svoju vlastnú knihu. Od 1. júla sa táto vydáva na púť čitateľským svetom.

Najcennejšia pohárová súťaž na Slovensku zavŕšila polstoročie svojej existencie. Jej históriu lemujú  desiatky príbehov, tisíce hráčsky aktérov a stovky trénerov, nimi mnohé vykonané okamihy sú výnimočné. A k tomu fakty, zápasy, góly, zostavy, dejiská… A práve o tom je táto publikácia.
Kniha má neprehliadnuteľný formát 30 x 30 cm, svoju faktickú váhu plus-mínus jeden kilogram, 240 strán plných nevšedného textu a viac ako 600 fotografií, aktuálnych aj historických.
Jedinečná publikácia má dve polovice. Obsahom prvej je nedávno skončený jubilejný 50. ročník. Podrobne, každý jeden zápas, každý strelec, od prvých stretnutí predkola až po skvelé májové finále. Unikátna je strana s logami všetkých účastníkov pohárovej sezóny 2018/19, to dosiaľ ešte nikdy nikde takto zhrnuté nebolo. A potom mapa klubov, ich vznik a súťaž, v ktorej akurát pôsobili v jubilejnom ročníku. Maškrta pre každého futbalového fajnšmekra. Portréty všetkých finalistov, hráčov a realizačného tímu Trnavy i Žiliny. A samozrejme, vznik novej trofeje. Jej podobu už verejnosť pozná, ale málokto vie, v akej konkurencii musel víťazný návrh obstáť. Na stránkach knihy aj toto prestáva byť tajomstvom.
Druhá časť knihy je  venovaná histórii. Všetky rozhodujúce duely Slovenského pohára od prvého ročníka 1969/70 s finálovými podrobnosťami – kto, kedy, proti komu, s akým výsledkom, ako hral a trofej (ne)získal. A každý klub-víťaz tejto súťaže má v knihe svoje miesto, aj ten, ktorý už dnes neexistuje – napríklad Jednota Trenčín či 1. FC Košice alebo VSS Košice.  Kluby, ktoré písali svoju vlastnú históriu a ovplyvnili dejiny domáceho pohára, hráči, ktorí nezmazateľne vtlačili svoj podpis do vitríny súťaže, víťazní rekordéri futbalisti, tréneri i rozhodcovia plus neopakovateľné pohárové príbehy Jozefa Adamca, Mariána Sedílka, Dušana Ujhelyho, Antona Švajlena, Jozefa Oberta či DAC Dunajská Streda.
Zmes emócii a faktov, ktorú spojil Príbeh Slovenského pohára. Jeho jedinečnosť podčiarkujte aj Certifikát rekordu, ktorý táto súťaž získala a dekrét o tom je čerešničkou na skvelej čitateľsko-faktografickej knižnej torte. Dvojica hlavných autorov Peter Šurík a Peter Šurin so skupinou pracovitých spolupracovníkov, alebo ak chcete romantický fotograf a futbaloví pragmatici, do dvoch mesiacov po ukončení jubilejného 50. ročníka ponúkajú verejnosti dosiaľ nevídané dielo. Je to hold pohárovej súťaži a stojí za to ho mať.
Od pondelka 1. júla prostredníctvom stránky futbalnet.shop v cene niečo málo cez 34 eur. Kniha, ktorá má miesto v knižnici každého futbalového gurmána.


SFZ
Značky
Osoba
Peter Šurin
Osoba
Peter Šúrik
Súťaž
Slovnaft cup
Súťaž
Slovenský pohár
Autor
SFZ
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.