Komisia rozhodcov SFZ – Šiesti sa lúčia, každého dobrého je škoda

Posledná aktualizácia 31.7.2020 22:30
Dvaja zo silnej generácie, ktorí sa po skončení sezóny 2019/20 rozlúčili s aktívnou kariérou rozhodcu, vľavo Pavol Chmura, vpravo Jozef Pavlík.
autor: ASOCIÁCIA ROZHODCOV SFZ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA(SFZ) – Rozhodcovská listina prechádza po zložitej sezóne 2019/20, ovplyvnenej pandémiou koronavírusu, značnou obmenou. S píšťalkou či asistentskou zástavkou sa rozlúčilo šesť stabilných členov zboru, kariéru ukončili rozhodcovia Jozef Pavlík, Július Straka a Pavol Chmura aj asistenti Rastislav Žákech, Radoslav Bobko st. a Miroslav Benko.

Toto rozhodnutie však nie je náhle ani prekvapujúce. “Platí, že je dobré skončiť v najlepšom. Fyzické nároky na futbalových rozhodcov sa neustále zvyšujú a je logické, že vo veku 45 plus je to čoraz ťažšie. Pavlík mal možnosť požiadať o predĺženie aktívnej kariéry, čo ale nevyužil. Chmúra, Straka a Bobko končia predčasne na vlastnú žiadosť, asistenti Benko a Žákech končia z vekových dôvodov,“ povedal predseda komisie rozhodcov Marián Ružbarský. “Každého dobrého rozhodcu je škoda, za dlhoročné pôsobenie patrí všetkým veľká vďaka,“ verejne podal ruku šéf komisie odchádzajúcim.

Jozef Pavlík vedel mnohé situácie riešiť s úsmevom.
autor: ĽUBOŠ PILC, zdroj: SFZ

“Začínal som v ére, keď rozhodcovskými lídrami boli Karol Ihring či Ladislav Gádoši,“ s dávkou nostalgie sa otočil dozadu Jozef Pavlík. Len málokto na ihrisku vedel, že jednou z jeho vášní je aj mariáš. Ako hráč zbieral karty, ako rozhodca ich mal či mohol dávať, ale sám hovorí, že “všetkého s mierou. Dával som, keď si zaslúžili,“ usmial sa 46-ročný dnes už bývalý rozhodca. Mnohé situácie riešil preto - s úsmevom. A vášne sa vyvetrali... Napriek tomu, že bol u nás uznávaným arbitrom, medzinárodná scéna bola pre neho nedostupná. “Moja chyba, nemal som cudzí jazyk,“ priznáva, že boli momenty, keď ho sledovanie zápasu na európskom fóre aj škrelo.

Pavol Chmura je ešte stále vo vekovom limite, aj tak sa rozhodol. : “V lete pred rokom som o tom vážne začal uvažovať a po jesennej časti som sa definitívne rozhodol. Prišla korona kríza  a bol som si istý svojím krokom. Oznámil som ho aj komisii rozhodcov, takže sezóna 2019/20 bola mojou poslednou,“ povedal popradský rodák, ktorý v najvyššej súťaži pôsobil dve desiatky rokov. Pracovná vyťaženosť mu čoraz viac komplikovala rozhodcovské pôsobenie. “Nastal čas nechať priestor mladším.“

Pavol Chmura v akcii.
autor: ARCHÍV (pch), zdroj: SFZ

Je zásobáreň futbalových rozhodcov na Slovensku dostatočná, je kým nahradiť dlhoročné stálice? “Úprimne poviem, že mladých a dobrých nie je toľko, koľko by sme chceli a potrebovali. Je to logické, vidíme, že aj mladých futbalistov nám ubúda,“ Marián Ružbarský sa na svet pozerá triezvo. “Na pripravenosti chlapcov z našich radov, ktorí prichádzajú do futbalových súťaží, vidieť, že majú problém s kondičnou pripravenosťou, čo ukázali aj posledné fyzické previerky rozhodcov. Navyše niektorí ako by si neuvedomovali nároky, aké kladie profesionálny futbal na celkovú prípravu rozhodcu,“ myslí si šéf rozhodcov. Aj preto dlhoročné stálice budú chýbať, no je tu priestor pre ich nástupcov.

Autor videí Peter Bednár.

Takmer rozlúčkové foto, zľava Radoslav Bobko st., Jozef Pavlík, delegát SFZ Ján Špivák, Pavol Chmura.
autor: Asociácia rozhodcov SFZ, zdroj: SFZ

Peter Šurin
Značky
Osoba
Pavol Chmura
Osoba
Jozef Pavlík
Osoba
Marián Ružbarský
Téma
rozhodcovia
Mohlo by vás zaujímať

SR 17 – Novým asistentom Bažíka je Martin Poljovka

11.8.2020 09:37

SR 21 – Sokolíci v septembri v dvojzápase proti Švajčiarom, doma ich privítame v Nitre

10.8.2020 08:34

SFZ – Rozhodcovská ekipa SFZ pripravená na špecifickú jeseň Fortuna ligy

08.8.2020 11:22

Nadácia SFZ podporila v rámci projektu „Pomôžme spoločne“ mladých východniarov

07.8.2020 11:36

UEFA – Otázniky nad Izraelom, pravidlá pre pohárové predkolá

06.8.2020 15:06

SR A – Rodák po postupe do Premier League: Tento úspech znamená pre mňa veľmi veľa

06.8.2020 14:29

SFZ – Novelizovaný súťažný poriadok prináša riešenie pri nedohratí sezóny

05.8.2020 10:25

SR A – Hancko o pokračovaní v Sparte: Bola to moja priorita

04.8.2020 10:25

Po kontrolných zrazoch reprezentačných mládežníkov: Pochopiť, naučiť sa, ukázať sa, posunúť sa dopredu

03.8.2020 08:19

Nadácia SFZ – Podpora pre TJ ROMA Moldava

02.8.2020 21:04

II. liga – Štartuje nový ročník, Richtárik: Verím, že uvidíme veľa kvalitných zápasov a veľké množstvo gólov

31.7.2020 11:42

SFZ – Brankársky kemp v Senci, Hýll: Potešujúce je, že baby chcú pracovať, trénovať, zlepšovať sa

30.7.2020 08:47

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.