Konferencia SFZ – Za zástupcu hráčov do VV SFZ zvolili Tomáša Medveďa

Posledná aktualizácia 28.2.2020 18:45
Predsednícky stôl počas piatkovej riadnej konferencii SFZ v Senci.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Zástupcom hráčov vo výkonnom výbore sa po zvolení na konferencii SFZ, konanej v Senci v piatok 28. februára 2020, stal Tomáš Medveď.
Z pohľadu atraktivity najsledovanejší bod programu riadnej konferencie napokon nepriniesol žiadnu drámu. V súboji dvoch bývalých známych futbalistov Jána Mucha a Tomáša Medveďa sa pomerom hlasov 69:9 presadil niekdajší útočník, člen Klubu ligových kanonierov, dnes jeho riaditeľ. Ten sa po zvolení vyjadril, že “ s mandátom od delegátov budú predostrené plány oveľa reálnejšie. Hráčska aktívna kariéra je skutočne krátka, čo si futbalisti počas nej málokedy pripustia. Svoju pozíciu v exekutíve slovenského zväzu vidím práve v tom, že bude otvárať a spolu s dnes už funkcionárskymi kolegami aj riešiť otázky gramotnosti hráčov s akcentom na život po hráčskej kariére.“ Keďže je aj podpredsedom LOSS (Liga pre ochranu slovenských športovcov, ktorú na konferencii prijali za pridruženého člena SFZ), dialóg a spoluprácu s Muchovou Úniou futbalových profesionálov považuje za nutnú, je jej ústretovo naklonený. “Mojím krédom je spájať, nie búrať.“
Neúspešný kandidát Ján Mucha neskrýval sklamanie. “Mal som podporu 560 profesionálnych hráčov, ale iba deviatich delegátov. Taká je realita slovenského futbalu. Fungujeme štyri roky, za ten čas sme dosiahli vo viacerých prípadoch zásadné rozhodnutia v prospech našich členov a v tomto budeme pokračovať. Pán Medveď, ako zástupca hráčov vo výkonnom výbore, bude musieť s nami komunikovať a verím, že je na to pripravený. Bez hráčov futbal nie je možný.“

Toto bol jediný emotívne vypätejší moment piatkovej konferencie, zvyšný program šiel hladko. Prezident SFZ Ján Kováčik to komentoval slovami, že v “medzikonferenčnom období sme absolvovali nie desiatky, ale stovky hodín debát a stretnutí, počas ktorých sme riešili horúce, zásadné i strategické témy slovenského futbalu. Hľadali a nachádzali sme východiská pri odpovediach na otázky, ktoré neraz neboli jednoduché. Vždy sme našli riešenie, aj keď to niekedy spočiatku vyzeralo na nezmieriteľne rozporné pohľady.“  

Každá konferencia počas prezidentovania Jána Kováčika dostala nejaký prívlastok, tá z piatka by si zaslúžila pomenovanie konferencia porozumenia. “Nikto si nemusel nič dokazovať,“ vysvetlil prvý muž slovenského futbalu. 

Prejavilo sa to aj pri pre futbal dôležitých bodoch, akými bolo schválenie rozpočtu SFZ a SFZ Marketing na rok 2020 či odsúhlasenie reorganizácie III. ligy mužov od súťažného ročníka 2021/22, opäť sa prechádza na model dvoch skupín Západ a Východ po 16 účastníkov. “Diskusia trvala viac ako rok, sila vecných argumentov zavážila a prevážila, je to na prospech slovenského futbalu,“ zdôvodnil prijatý návrh Ján Kováčik.
Reorganizáciou prejde  aj II. liga staršieho a mladšieho dorastu.
Ani tentoraz konferencia nevolila predsedu a podpredsedu komory SFZ pre riešenie sporov, keďže ani na jednu z týchto funkcií nedostala návrh kandidáta.
Zlaté odznaky SFZ si prevzala desiatka ocenených, ktorých mená sú v slovenskom futbale výrazne zapísané: Ľubomír Suchý, Ján Švehlík, Dušan Galis, Jozef Jeriga, Alexander Schmidt, Peter Barna, Vincent Krško, Vladimír Randa, Ivan Čierny a Viliam Luknár.
Pozvaných delegátov s právom hlasovať bolo 87, na konferencii sa zúčastnilo 82, medzi vzácnymi hosťami boli aj zástupca FIFA Oliver Jung a zástupkyňa UEFA Eva Pasquier. Obaja predstavitelia nadnárodných futbalových inštitúcií potvrdili silný vzájomný vzťah a rešpekt medzi FIFA resp. UEFA a SFZ. “Oceňujeme výrazný podiel SFZ na rozvoji futbalovej infraštruktúry na Slovensku a nezmieriteľný boj vášho zväzu s korupciou,” povedala nahlas Eva Pasquier.


Značky
Osoba
Ján Kováčik
Osoba
Tomáš Medveď
SFZ
konferencia SFZ
Téma
konferencia SFZ
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.