KONFERENCIA TRÉNEROV SFZ – 2018

Utorok, 4.12.2018 07:45 | Posledná aktualizácia 5.12.2018 10:33

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) – Elitní slovenskí tréneri sa zišli na Konferencii trénerov SFZ (3.-4.12.) v Senci. Počas prvého dňa prezentovali poznatky Štefan Tarkovič, tréneri SR 21 Adrian Guľa a Marián Zimen, tréneri reprezentačného A-mužstva Pavel Hapal a Oto Brunegraf, do Senca zavítal aj asistent trénera reprezentácie Chorvátska Dražen Ladič.

Riaditeľ technického úseku SFZ Ján Greguš a generálny sekretár SFZ Jozef Kliment privítali účastníkov Konferencie trénerov SFZ 2018 úvodným slovom a potom patril priestor prednášajúcim.

Štefan Tarkovič priniesol stručný prehľad štatistík a prednášal na tému „Závery z MS 2018.“ Ako priamy účastník videl v Rusku štyri stretnutia. Vystúpenie rozdelil do niekoľkých blokov, v úvode vyzdvihol úroveň štadiónov, logistiku dopravy a bezpečnosť počas šampionátu. „Rusi zvládli všetky organizačné úlohy na výbornú a patrí im rešpekt. Úlohy hostiteľa sa zhostili na výbornú.“

Na grafoch prezentoval štatistické údaje. Tie prezradili, že najdlhšie držali loptu Španieli a Nemci (až 67%) času. „Ako sa ukázalo aj na šampionáte, z grafov je zrejmé, že držanie lopty zápasy nevyhráva. Výsledky Španielska a Nemecka sú toho dôkazom,“ povedal na margo zaujímavého poznatku. Mužstvá rozdelil na úspešné (Francúzsko, Chorvátsko, Belgicko, Anglicko), k nim priradil tiež Rusko, Švédsko, Švajčiarsko, Dánsko a Japonsko, podľa neho na šampionáte sklamali Argetnína, Nemecko, Španielsko a tiež Portugalsko.  

Zaujímavo vyznela aj štatistika prvých gólov. „Niekedy sa hovorí, že zápas bol o jednom góle. Dovolím si toto tvrdenie opraviť, zápasy sú o prvých góloch.“ Význam prvého gólu je veľký a výrazne ovplyvňuje dianie na ihrisku. Ešte viac sa prejaví, ak prvý gól padne v 2. polčase. Podľa jeho slov na MS 2018, ak mužstvo strelilo prvý gól, zápasy neprehrávalo. Stalo sa tak len v 7,8 % prípadov. Na ďalších šampionátoch to bolo ešte markantnejšie. Na MS 2010 dokonca len 4,7 %.

 Do Senca zavítal vzácny hosť Dražen Ladič. Brankár Chorvátska na ME 1996 a bronzový medailista z MS 1998 vo Francúzsku hovoril o nedávnom úspechu jeho krajiny na MS 2018 v Rusku, kde pôsobil v realizačnom tíme Chorvátska v úlohe asistenta hlavného trénera Zlatka Daliča.  

„Máme veľa rodených talentov a vždy to tak bolo. Po svetovom šampionáte vo Francúzsku sme si uvedomili, že štruktúra futbalu v Chorvátsku má vážne slabiny. Mladí hráči nemali optimálne podmienky na svoj rozvoj a dodnes platí, že v cudzine nachádzajú lepšie podmienky ako doma. Podarilo sa nám však veľa zmeniť a teraz, počas MS 2018, sme mohli zbierať plody našej práce,“ komentoval striebro na mundiale v Rusku počas moderovaného rozhovoru na konferencii Dražen Ladič.  

„Počas turnaja sme museli odohrať až sedem zápasov. Nedisponovali sme takým širokým kádrom ako napríklad súper vo finále Francúzsko, a tak nám chýbala v rozhodujúcom zápase energia. Navyše, počas turnaja sme až trikrát hrali o postup v predĺžení. Aj keď motivácia vo finále bola obrovská, na prvenstvo to nestačilo,“ povedal na Konferencii trénerov SFZ v Senci.

Tvorba tímu – bol názov témy dvojice trénerov SR 21 Adriana Guľu a Mariána Zimena. „Pre nás je dôležitá filozofia. Niečo, čo trénerovi ponúkne odpovede na otázku „čo chceš dosiahnuť?.“ My sme si na ňu odpovedali. Chceme vyhrávať, chceme postúpiť na záverečný turnaj ME a chceme pripravovať hráčov pre reprezentačné A-mužstvo. Filozofia je pre nás výsledkom herného prejavu mužstva a hodnôt, ktoré ctia samotní hráči,“ vysvetľoval v úvode kouč slovenskej 21-ky Adrian Guľa.

Prítomným ozrejmil kľúč, podľa ktorého preferuje hráčov do svojho tímu a ktorí spĺňajú kritériá pre požadovaný herný prejav. Tie sa dotýkajú niekoľkých atribútov: Aktivita, kompaktnosť, rýchle prechody, nábehy a ochota, sebavedomie a riziko, schopnosť udržať loptu a samotné hodnoty.  

„Hľadáme hráčov, ktorí sú schopní zvládnuť hru na rýchly protiútok, ale vedia zvládnuť aj kombinovaný útok. Ochotných vytvárať aktivitou priestor pre spoluhráčov, sú ochotní brániť, dokážu vyriešiť defenzívu, čítajú priestor a dokážu riešiť herné situácie prvým dotykom,“ komentoval výber hráčov tréner Guľa.  

Trénerská dvojica A-mužstva Pavel Hapal – Oto Brunegraf predstavila hráčsky káder a priblížila pocity po kvalifikačnom žrebe o postup na ME 2020. Dvojica úspešných trénerov z pôsobenia v slovenskej 21-ke prevzala reprezentačné kormidlo pred dvomi mesiacmi.

„Pri nominácii na zápasy s Ukrajinou a Českom sme vychádzali z databázy približne 60 hráčov. Samozrejme, v užšej nominácii je približne polovica futbalistov. Pri nominácii nebolo zámerom, aby v nej nefiguroval ani jeden hráč z domácej ligy, naopak, ak by neprišlo k okolnostiam v súvislosti Ľubomírom Šatkom, najvyššia slovenská súťaž by v nominácii zastúpenie mala,“ povedal na úvod Oto Brunegraf.  

Tréner Hapal zdôraznil, že v porovnaní s nomináciou trénera Kozáka prišlo len k malým zmenám. „Prakticky sme káder nemenili, toto mužstvo má veľkú kvalitu a potenciál. Po vymenovaní do funkcie sme sa snažili vycestovať za čo najväčším počtom hráčov a osobne s nimi hovoriť. Už tréner Kozák zabudoval do tímu 7-8 hráčov z úspešnej 21-ky, my sme sa rozhodli dať šancu Adamovi Zreľákovi, ktorý figuroval v kádri pred Eurom 2016 a navrátilcovi do reprezentácie Miroslavovi Stochovi,“ vysvetľoval kouč Pavel Hapal.

Zaujímavú informáciu pridal smerom k itineráru zápasov počas kvalifikácie o postup na ME 2020. Premiérovo sa odohrá počas jedného kalendárneho roka. „Vzhľadom na to, že sme sa ocitli v jednej z piatich 5-členných skupín, počas júnového asociačného termínu nám zostal priestor pre prípravný zápas. Na tom by nebolo nič výnimočné, zaujímavým faktom však je, že v tomto termíne nie je k dispozícii ani jeden súper z Európy. Zvažovali sme tento termín neobsadiť, ale reglement UEFA nič také neumožňuje. K zápasu v Azerbajdžane tak pribudne ďalší, budeme preferovať súpera z krajiny v blízkosti Azerbajdžanu, v hre je, samozrejme, viac možností. Teoreticky, ak by sme súpera nenašli my sami, dodatočne nám ho určí UEFA,“ prezradil tréner Hapal.

Včerajší program uzavrel Chris Barnes, jeho témou bolo „monitorovanie a práca s dátami vo vrcholovom futbale". Konferencia trénerov SFZ 2018 pokračuje dnes druhým - záverečným dňom. Od 9:30 bude Peter Hyballa hovoriť o individuálnom rozvoji hráča a dopoludňajší blok doplní Chris Barnes prednáškou o monitorovaní zaťaženia hráčov v elitnom mládežníckom futbale v Anglicku. Popoludní bude patriť priestor Dušanovi Radolskému a jeho hodnoteniu mládežníckych reprezentačných tímov, Adrian Guľa bude hovoriť o hernej koncepcii mládežníckych reprezentačných výberov SR, v samom závere je na programe panelová diskusia s trénermi reprezentačných výberov SR. Na otázky respondentov budú odpovedať Adrian Guľa, Albert Rusnák, Marek Bažík, Peter Štefaňák, Peter Kopúň a Jozef Jelšic.

Autor

Značky