Konferencia trénerov SFZ 2019 – tréneri mužských reprezentácií zhodnotili výsledky v uplynulom roku

Posledná aktualizácia 03.12.2019 11:02
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Sumár 1. dňa Konferencie trénerov SFZ, reprezentační tréneri mužských kategórií zhodnotili výsledky mužstiev v kalendárnom roku 2019.

Trénerská konferencia prináša každoročne sumárne hodnotenia trénerov reprezentačných výberov. Včera (2.12.) vyhodnotili vystúpenia svojich tímov tréneri A-tímu Pavel Hapal a Oto Brunegraf,  tréneri reprezentačnej 21-ky Adrian Guľa a Marián Zimen a kormidelníci výberu SR „19“ Albert Rusnák a Stanislav Macek.

Tréner Hapal vyzdvihol pozitíva a negatíva uplynulého obdobia. "Za šťastné považujem rozhodnutie zapracovať troch nových hráčov do základnej zostavy a ďalších do hráčskeho kádra. Pozitívne vnímam tiež herné a výsledkové zvládnutie zápasov s rankingovo slabšími súpermi, atmosféru a vzťahy medzi hráčmi, prístup hráčov k reprezentácii, potešil ma minimálny počet zranených hráčov a vyhli sme sa úspešne aj disciplinárnym trestom, obmedzujúcim štarty hráčov v kvalifikácii. V neposlednom rade by som vyzdvihol tiež optimálne podmienky na prípravu v komplexe X-BIONIC v Šamoríne,“ povedal na včerajšej konferencii tréner Pavel Hapal. Na prvom mieste spomedzi negatív spomenul nesplnenie cieľa v podobe priameho postupu na ME 2020. "Herne sme nedokázali zvládnuť zápasy s Chorvátskom. Inkasovali sme sedem gólov, čo je veľa. Naopak, vo zvyšných zápasoch sme inkasovali iba štyri góly, čo nie je zlá vizitka. S postupujúcimi tímami, s Chorvátskom a Walesom, sme získali iba jeden bod a tu je odpoveď na otázku, prečo sme nedokázali splniť cieľ,“ zhrnul kouč Hapal. Jeho asistent Oto Brunegraf pripomenul nižšiu zápasovú vyťaženosť hráčov v kluboch a dve červené karty.  

V závere kvalifikačného bloku tréneri komentovali priebeh žrebu baráže. Do marcových zápasov vstúpia s nádejou: "Stále chceme a stále veríme,“ povedal na záver kvalifikačného bloku asistent trénera Oto Brunegraf. V samom závere vystúpenia sa tréner Hapal poďakoval hráčom a realizačnému tímu. „Ďakujem svojim kolegom i hráčom, vďaka patrí Slovenskému futbalovému zväzu, klubom a všetkým fanúšikom, ktorí stáli počas celého obdobia pri nás.“

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Tréner slovenskej 21-ky Adrian Guľa vstúpil s mužstvom do kvalifikácie o postup na ME 2021. V domácom prostredí sa jeho tím predstavil proti favoritovi skupiny Francúzsku. "V oblasti mentálnej prípravy zohráva veľkú úlohu faktor sociálnych sietí. Hráči dnes vedia o hráčoch súpera všetko. Koľko zarábajú, kde hrajú, aké majú štatistiky, atď. Snažili sme sa zistiť, ako majú navnímané Francúzsko a zistili sme, že majú veľký rešpekt. Sčasti je to prirodzené, v kádri takéhoto tímu hrajú kvalitní hráči, mali sme päť dní na to, aby sme sa pokúsili ovplyvniť mužstvo nielen z pohľadu taktiky, ale tiež nastaviť psychickú pripravenosť hráčov,“ nechal nahliadnuť prítomných trénerov na konferencii, do kuchyne tímu SR 21, kouč Adrian Guľa.

Tréner slovenskej 19-ky Albert Rusnák zdôraznil nutnosť plánovania kontrolných zrazov bez medzištátnych stretnutí. "Ak hráč počas víkendu absolvuje zápas, príde na päťdňový zraz, v rámci ktorého sa musí pripraviť na ďalší prípravný zápas na medzinárodnej úrovni, nezostáva nám dostatočný časový priestor na aplikovanie hernej koncepcie,“ povedal počas včerajšej prednášky. Zdôraznil tiež nutnosť zvýšenia agresivity v osobných súbojoch. "Mám na mysli najmä bránenie v súbojoch jedna na jedna, kde rozhoduje individuálna kvalita jednotlivcov.“ Jeho zverenci sa v uplynulom období podľa jeho slov zameriavali na otváranie hry v systéme 4-3-3, postupný a rýchly útok, či prechodovú fázu, respe. kolmosť v ofenzívnej časti. 

V samom závere včerajšieho dňa hovoril doktor Pavel Malovič o nových trendoch v užívaní povolených podporných prostriedkov na zvýšenie výkonnosti a zlepšenie regenerácie.

Konferencia trénerov SFZ 2019 pokračuje dnes (3.12.), počas dňa bude prednášať riaditeľ vzdelávania trénerov Belbického futbalového zväzu Kris Van Der Haegen na tému „Efekt relatívneho veku“, o mentálnej príprave v rámci zefektívnenia a skvalitnenia rozvoja hráča bude hovoriť Pavol Čupa a Zuzana Pšenáková. Súčasťou programu je tiež panelová diskusia, na otázky účastníkov konferencie bude odpovedať Štefan Tarkovič, Samuel Slovák, Branislav Fodrek, Marek Bažík a Martin Žamba. Tréneri Peter Kopúň a Jozef Jelšic budú hovoriť na tému "Smerovanie ženského futbalu", projekt "Dajme spolu gól" predstaví Vladimír Lupták.

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Peter Zeman
Značky
Autor
Peter Zeman
Projekt
KONFERENCIA TRÉNEROV 2019
Osoba
Pavel Hapal
Osoba
Adrian Guľa
Osoba
Albert Rusnák
Mohlo by vás zaujímať

EL – Slovan sa lúči so cťou, zo šiestich zápasov vydoloval štyri body

13.12.2019 10:35

Slovnaft Cup – Spoznali sme štvrťfinálové dvojice, Molnár: Na zápasy sa teším

12.12.2019 14:18

Stanovisko SFZ k petícii za práva futbalových hráčov

12.12.2019 12:31

SR 18 – Tomáš Suslov: Som šťastný futbalista, mám nemalé ambície

11.12.2019 11:26

Regions Cup – ZsFZ spoznal súperov na kvalifikačnom turnaji, Gergely: Cieľ je jednoznačný

10.12.2019 09:07

GRASSROOTS - 28. ročník Vianočného turnaja v unifikovanom futbale

09.12.2019 14:20

SSSF - Legendy Švehlík a Keketi novými členmi Čestnej rady Siene slávy slovenského futbalu

09.12.2019 14:12

Štefan Tarkovič a Zsolt Pakusza účastníkmi konferencie UEFA Coach Education na Cypre

09.12.2019 09:30

Komuniké zo zasanutia VV SFZ zo dňa 6.12.2019

12.12.2019 13:57

Fortuna Liga/SFZ - V 18. kole našej ligy vyšlú futbalisti jasný odkaz: Hráme fér

06.12.2019 16:20

Cena Jána Popluhára v rukách výnimočného človeka Jozefa Jankecha

06.12.2019 11:49

II. liga – Jeseň hodnotí predseda komisie Richtárik: Potešilo ma veľa gólov a divácky záujem

05.12.2019 16:16

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.