angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Koordinátori projektu Futbalmania na zaujímavej stáži v Nemecku

08. Február 2018

BRATISLAVA (SFZ/pš) – Dali sa dokopy a stvorili Futbalmaniu, teda rozsiahly projekt, ktorého cieľom je naštartovať zmeny vo futbalových kluboch a vytvoriť lepšie podmienky pre fanúšikov.

Začiatkom mesiaca sa koordinátori projektu Futbalmania z klubov Fortuna ligy zúčastnili počas predĺženého víkendu vo Frankurte nad Mohanom na pre nich prvej medzinárodnej stáži, ktorej obsahom bolo predstavenie práce s fanúšikmi v Nemecku na rôznych úrovniach. Hostiteľom bol domáci Koordinationsstelle Fanprojekte (KOS-Fanprojekte), jedna z najvýznamnejších organizácií na svete v oblasti práce s fanúšikmi už od svojho vzniku v roku 1993, financovaný z viacerých verejných zdrojov, ktorého primárnou úlohou je nestranne hájiť záujmy futbalových priaznivcov v Nemecku.

Od podstaty existencie Futbalmanie sa odvíjal aj program tejto stáže, odštartovala ju totiž prednáška o systéme koordinátorov pre styk s fanúšikmi. Tí majú v Nemecku na starosti koordináciu, plánovanie a komunikáciu s fanúšikovskými skupinami a fanprojekty, ktoré o sa organizujú na celom území krajiny, od prvej po piatu ligu. V súčasnosti ich je vyše 60 a ich strešným orgánom je práve KOS-Fanprojekte.

Druhá časť programu sa orientovala na deti a mládeže, na budovania klubizmu od raného detstva. Spolky pre túto kategóriu v Nemecku fungujú najmä pod hlavičkou Kids-Clubs, v súčasnosti ich existuje až štyridsať s viac ako 160 000 členmi. Okrem aktivít priamo na štadióne pred a počas zápasov sa najmladším fanúšikom venujú cez široké spektrum aktivít počas celého roka – turnaje, zábavno-vzdelávacie a charitatívne akcie, stretnutia s hráčmi, súčasnými i bývalými legendami.

Galéria

Zážitkom pre slovenských kooordinátorov bola návšteva „kuchýň“ klubov Eintrachtu Frankfurt a Kickersu Offenbach, do ktorej patrila prehliadka štadióna, aj jednotlivých sektorov, fanshopov a v Offenbachu i priestorov miestneho fanprojektu, ktorý funguje nielen počas zápasových dní, ale má svoju náplň počas celého týždňa a pre fanúšikovskú pripravuje voľnočasové aktivity. Že si potom slovenskí koordinátori užili zápas II. bundesligy Darmstadt – Duisburg s novým pohľadom na to všetko okolo neho, je samozrejmé...

Na stáži v Nemecku sa zúčastnili Zuzana Stranovská, Richard Renert, Milan Hanzel ako hlavný projektový tím a kluboví koordinátori projektu Milan Bezák (MFK Ružomberok), Martin Bočák (AS Trenčín), Ľuboš Budovec (FK Železiarne Podbrezová), Vladimír Červený (FC ViOn Zlaté Moravce), Michaela Dujíčková (FC Nitra), Andrea Filová (FK Senica), Filip Kaľavský (MFK Zemplín Michalovce), Stanislav Kramarič (Slovan Bratislava), Michal Maťašovský (1. FC Tatran Prešov), Marek Ondrejka (Spartak Trnava), Juraj Vitko (MŠK Žilina) a zástupcovia projektových partnerov z Anglicka, Rakúska, Nemecka a Česka.