Kružliaka a spol. testovala UEFA cez kameru na Pasienkoch

Posledná aktualizácia 18.3.2021 11:06
Najlepší slovenský rozhodca Ivan Kružliak absolvoval zimné testy UEFA na bratislavských Pasienkoch.
autor: VLADIMÍR MEDVEĎ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Chalani vyzerali ako snehuliaci, aj tak sa ale najprv motali po ihrisku a rozostavovali si kužele a značky na zem. Vzadu, na umelej ploche na Pasienkoch, rozhodcovská partia okolo Ivana Kružliaka absolvovala zimné testy.

“Za normálnych okolností by cestovali do Nyonu, prípadne do stredísk v klimaticky vhodných podmienkach niekde v Portugalsku, Španielsku či Turecku, a tam by sa podrobili špecifickým fyzickým testom pod dohľadom inštruktorov UEFA. Lenže vzhľadom na súčasnú situáciu s pandémiou sa muselo hľadať iné riešenie,“ vysvetlil Jaroslav Zábranský, manažér oddelenia rozhodcov SFZ.

Keďže s cestovaním to teraz nie je jednoduché a rozhodcovia nechceli zbytočne riskovať, našlo sa riešenie doma. “Všetko sa natáčalo, nahrávalo a vyhotovený materiál posielame fitnestrénerovi UEFA Wernerovi Helsenovi, mimochodom rešpektovanému profesorovi z univerzity v belgickom Leuvene,“ pokračoval Zábranský.

Pätica špičkových slovenských rozhodcov – podľa pozícií hlavný Ivan Kružliak, asistenti Tomáš Somoláni, Branislav Hancko, Milan Štrbo a Kružliakov sparing Ján Pozor – medzitým vymerala vzdialenosti a rozostavila značky, aby bolo jasné odkiaľ a kam sa behá. Potom bolo ešte treba nastaviť stacionárnu kameru na tribúnu a Zábranskému vložiť do rúk prenosnú. Zároveň sa rozostavili ďalší dvaja „organizátori“ Vladimír Medveď, bývalý ligový rozhodca, dnes okrem iného zastrešujúci aj VAR u nás, a Matúš Krčmár, ktorý má pod palcom fyzičku slovenských arbitrov, tak, aby mohli merať čas a zapisovať výkony testovaných.

“Máme predpísané disciplíny, iné hlavný rozhodca, iné asistenti. A limity, ktoré treba dosiahnuť. Jasné, že sme sa ani počas Vianoc na fyzičku nevykašľali, vieme, čo sa od nás čaká a bude vyžadovať,“ usmial sa ešte zababušený Ivan Kružliak, vzápätí však zhodil tučnú zimnú bundu, čo bol signál, že spustenie testov je tu.

Vybehol na Pasienkoch, dobehne na zápas Ligy majstrov? Ivan Kružliak v akcii.
autor: JAROSLAV ZÁBRANSKÝ, zdroj: SFZ

Chalani to dali, takže aj pán Helsen z UEFA môže byť spokojný s fyzickou pripravenosťou Slovákov. Koncom mesiaca bude ešte on-line seminár s tradičnou náplňou videotestov, overovania znalosti pravidiel a s rozborom zložitých momentov zo zápasov. Potom už bude čas a priestor pre komisiu UEFA urobiť nominácie na duely šestnásťfinále Ligy majstrov a Európskej ligy. Kružliakovi, ktorý patri do Elite skupiny európskych rozhodcov, by sa reálne nejaký zápas ujsť mohol. A keď pôjde on, pôjdu s ním jeho asistenti. Preto bolo treba zvládnuť testy čo aj v domácich podmienkach na Pasienkoch.

“Tie zápasy sú na programe v druhej polovici februára, teda o mesiac. Popravde, teraz nad tým ešte nerozmýšľam,“ medzi vydychovaním po bežeckých výkonoch hovoril náš najlepší rozhodca.

My áno. Keď už nemáme mužstvo tak ďaleko v pohároch, potešilo by, ak by sa kvalitou do tejto fáze súťaží presadili slovenskí rozhodcovia. Kružliak a spol. na to predpoklady majú.


Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Ivan Kružliak
Osoba
Jaroslav Zábranský
Téma
zimné testy rozhodcov
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.