Kvalifikácia žien na MS 2015: Írsko - Slovensko 2:0

Sobota, 21.9.2013 22:00 | Posledná aktualizácia 30.9.2017 16:59

DUBLIN (SITA/TASR/uefa.com) - Tím Zsolta Pakuszu prehral v úvodnom zápase nového kvalifikačného cyklu

Futbalistky slovenskej reprezentácie prehrali v prvom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2015 do Kanady na pôde Írska v 1. skupine 0:2. Po prvom polčase bol stav nerozhodný 0:0, ale Ostrovanky dvoma gólmi v druhom dejstve si zabezpečili trojbodový zisk. O presné zásahy sa postarali Julie Russell a striedajúca Denise O'Sullivan. Zverenky Zsolta Pakuszu nenaplnili ambície svojho trénera, ktorý avizoval, že by chcel v Írsku bodovať.

Členmi 1. skupiny sú aj národné výbery favorizovaného Nemecka, Ruska, Slovinska a Chorvátska. Slovenky odohrajú najbližší duel vo štvrtok 26. septembra v Senci proti Slovinkám.

Aprílový žreb v Nyone určil zloženie siedmich šesťčlenných skupín, ich víťazky sa priamo kvalifikujú na svetový šampionát. Štyri najlepšie družstvá z druhých miest si to rozdajú v baráži o zostávajúcu postupovú pozíciu, pričom do úvahy sa berú len ich výsledky s prvým, tretím, štvrtým a piatym národným výberom v príslušnej kvalifikačnej skupine. Na MS 2015 sa predstaví celkovo 24 účastníkov, z toho osem "dodá" Európa.

Írsko - Slovensko 2:0 (0:0)

Góly: 56. Russellová, 74. O'Sullivanová
ŽK: 23. Cookeová, 44. Smythová - 18. Vojteková
R: Larsson - Nyström, Borg (všetky Švédsko)

ÍRSKO: Byrne - Campbell, Tracy, Caldwell, Cooke (60. Perry), Russell, De Burca, Graham (70. D. O'Sullivan), F. O'Sullivan, Smyth, Littlejohn (82. O'Gorman). Trénerka: Susan Ronan

SLOVENSKO: Korenčiová - Bíróová, Matysová, Haršányová, Vojteková - Škorvánková, Cerovská, Klechová - Ondrušová, Bartovičová, Fecková. Tréner: Zsolt Pakusza

V prvom polčase sa hrala vyrovnaná partia, Slovenky sa nenechali veľmi zatlačiť a boli dokonca strelecky aktívnejšie ako domáce. Do vyložených šancí sa ale nedostávali, naopak, Írky mohli v 45. minúte ísť do vedenia, ale v dobrej šanci zaváhala Shannon Smyth. V druhom dejstve sa však Írky predsa len ujali vedenia, keď v 56. minúte trafila do siete Julie Russell. V 74. sa druhýkrát za domáce presadila striedajúca Denise O'Sullivan, ktorá bola na ihrisku len štyri minúty, keď akciu finálnou prihrávkou dobre pre Írky vyriešila Sophie Perry. Slovenky síce hrali tiež aktívne, zlyhávali ale v presnosti streľby, domáce boli oveľa efektívnejšie. Preto sa na konci mohli tešiť z výhry o dva góly.

Zsolt Pakusza (tréner SR): "Bol to bojovný zápas, obe družstvá hrali aktívne a myslím, že pre divákov to bolo atraktívne. Žiaľ, my sme sa potrápili vo finálnej fáze, keď sme si síce vypracovali asi tri dobré šance, ale nepremenili sme ich. Súper nám prvý gól strelil z priameho kopu, a neskôr sa presadil aj druhýkrát. Írky sú zdolateľný súper, budúci rok v septembri ich hostíme doma, dúfam, že s lepším výsledkom. Teraz sa už koncentrujeme na zápas so Slovinskom."

V ďalšom zápase našej 1. skupiny rozdrvilo Nemecko Rusko 9:0. Slovinsko a Chorvátsko ešte nehrali.