Lobotka: Dánsko mi otvorilo oči, treba sa viac smiať

sobota, 24.06.2017
|
Posledná aktualizácia 24.6.2017 19:09

LUBLIN (SFZ/PETER ŠURIN) – Stanislav Lobotka zaujal. Výkonom, komunikáciou. Aj zmenou účesu, ak už máme byť úplní. Ale predovšetkým tým, ako hrá na šampionáte futbal. A aký hrá futbal.


LUBLIN (SFZ/PETER ŠURIN) – Stanislav Lobotka zaujal. Výkonom, komunikáciou. Aj zmenou účesu, ak už máme byť úplní. Ale predovšetkým tým, ako hrá na šampionáte futbal. A aký hrá futbal.
Ste poverčivý? Lebo nachystaných je trinásť otázok, čo je pre mnohých ľudí nešťastné číslo.

“Ako v čom, ako kedy, podľa situácie. V tomto prípade mi trinástka problémy nerobí.”
1. Dobrého veľa nebýva, súhlasíte?
“Mám 171 centimetrov, takže v tomto tíme to platí.“ (a veľký úsmev)
2. Nie je pre vás váš súčasný klub, dánsky FC Nordsjaelland už malý?
“Pre mňa fakt nie. Možno pre niektorých fanúšikov sa taký zdá byť, ale ja som sa tam veľa vecí naučil. Futbalových, aj životných.“
3. Do Dánska ste prišli v auguste 2015, máte teda za sebou dve sezóny a v tejto chvíli ste už oficálne dvojnásobným najlepším hráčom klubu. Tréner Kasper Hjulmand vás chváli až do nebies, viete o tom, že vás vníma ako budúceho hráča nemeckej bundesligy?
“Popravde, ani neviem, ako výsledky tejto klubovej ankety vznikajú, myslím si, že to je z hlasovania ľudí, pôsobiacich v klube. Vedel som o tom, čítal som aj tie trénerove slová. Sú to pre mňa momenty, ktoré sú impulzom ďalej, aby som nezakrpatel.” (úsmev)

4. Dáte gól aj v dánskej lige? Na konte máte 59 zápasov v nej, ale nulu v kolonke gólov...
“Pokiaľ ostanem aj ďalšiu sezónu, tak sa určite o to budem snažiť.“
5. Má teda zmysel pre vás učiť sa dánčinu?
“Zmysel by to malo, ale je to hrozne ťažké. Mal som učiteľa, ten mi jazyk vysvetľoval v angličtine, ťažšie sa mi chápali veci a finesy, ako keby mi to vysvetľovala nejaká Slovenka... (smiech) A aj to málo, čo som po dánsky vedel, som tu teraz zabudol.”
6. Považujú vás za živé striebro, poklad tohto tímu, ste aj jeho líder?
“Nie. Fakt nie. Máme lídrov, ale Lobotka to nie je. A najväčším lídrom je tím.”
7. Lenže aj spoluhráči tvrdia, že keď treba niečo odľahčiť, Lobotka to urobí. Mali ste ten dar od detstva?
“Práve prechod do Dánska mi otvoril oči, pochopil som, že sa treba viac usmievať. Že treba mať nadhľad, že život treba žiť. Áno, je pravda, že sa snažím napäté situácie odľahčiť nejakou hláškou, myslím si, že je to na prospech veci.“
8. Na ihrisku však beriete futbal vážne, z toho asi vyplynul aj váš dávny výrok, že hráč musí mať odvahu niečo ukázať, trebárs aj za cenu straty lopty či chyby, ale vtedy má cenu pre mužstvo. Kde sa to vo vás zobralo?
“Verím si. A je mi jedno, proti komu hráme. Každý súper je len človek. Áno, je to zdravé sebavedomie, nie namyslenosť, a futbal je hra, ktorou sa zabávam. A keď sa na ihrisku bavíte, tak vám vyjdu aj zložité veci, prekvapíte súpera, získate vrch. Potom vás viac poslúchajú nohy, keď má hlava jasno.“
9. Práve vy ste autorom výroku, že futbal je len šport a že v ňom nejde o život. Platí to u vás stále?
“Platí. Pomohli mi aj mentálne debaty v klube. Nikto nehrá s nožom na krku, tak sa treba zabávať. Je to stále len a len futbal.“
10. Dvakrát ste získali na šampionáte ocenenie Muž zápasu, ste tým jediný medzi všetkými hráčmi na turnaji. Prekvapilo vás to?
“Veľmi. Nedal som ani jeden gól, nemám ani gólovú asitenciu. Možno vy by ste mi vedeli povedať, ako na mňa prišli...? (smiech) Jasné, že ma to teší, ale ja by som určil tie ceny inak. V prvom prípade slovenskému mužstvu. V druhom slovenskému tímu.”
11. Ešte sa vraciate k vašej legendárnej vete This is my sen?
“Jasné, to je ako môj podpis. Aj som rozmýšľal, ako som to mohol povedať... Napokon to vypálilo celkom vtipne, že? A doma sa organizuje This is my sen Cup pre 11-ročné deti, ten turnaj je skvelá vec, bavili sme sa o tom s ľuďmi z trenčianskeho klubu. Podľa mňa super nápad.”
12. Máte na konte 35 zápasov za dvadsaťjednotku, čo je najviac spomedzi našich účastníkov ME. Teší vás to?
“To je vlastne celá kompletná sezóna v jednom klube. Fúúúha, dobrá cifra. Som rád, že som členom tejto partie.”
13. Čo bude ďalej - semifinále, finále, prestup?
“Všetko! Presne v tom poradí, ako bolo v otázke.“ (krásny úsmev mladého šikovného človeka)
Bonusova otázka: Ako prežívate zápasy našich rivalov v boji na diaľku o semifinálovú miestenku?
“Pri pingpongu. Ja sa na to nedokážem pozerať. V piatok boli všetci Slováci Macedónci, v sobotu budeme všetci Dáni... Aj som písal štyrom chalanom z ich tímu, nech zamakajú. Že doteraz to nebrali vážne, tak nech teraz zaberú naplno. Sľúbili mi to. (smiech)

Čítaj tiež

Lobotka: Prioritou teraz zápas so Švédskom

Sokolícky zápisník (V) Malý veľký muž

 


Peter Šurin
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.