Miroslav Richtárik o vzniku dorasteneckej ligy žien: Cesta ako zachrániť 15-ročné dievčatá pre ženský futbal

Piatok, 5.10.2018 08:00 | Posledná aktualizácia 5.10.2018 08:22

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – V štruktúre ženských mládežníckych súťaží sa v sezóne 2018/19 premiérovo objavila ženská dorastenecká liga WU 19. O jej vzniku a prínose pre ženský futbal sme sa pre tretie vydanie magazínu z dielne technického úseku SFZ „Asistent trénera“ rozprávali s vedúcim oddelenia riadenia súťaží SFZ Miroslavom Richtárikom.

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – V štruktúre ženských mládežníckych súťaží sa v sezóne 2018/19 premiérovo objavila ženská dorastenecká liga WU 19. O jej vzniku a prínose pre ženský futbal sme sa pre tretie vydanie magazínu z dielne technického úseku SFZ „Asistent trénera“ rozprávali s vedúcim oddelenia riadenia súťaží SFZ Miroslavom Richtárikom.

 Čo vás viedlo k vzniku tejto súťaže a do akej miery sa naplnili vaše očakávania?

„Naším zámerom bolo vytvoriť podmienky pre plynulý prechod dievčat zo žiackej kategórie do seniorského futbalu. Klubom po dovŕšení žiackeho veku hráčok, ak nemali seniorský tím, nezostávalo nič iné, len ich posunúť do iných prvoligových seniorských tímov. To sme chceli eliminovať a vytvoriť podmienky pre plynulejší prechod zo žiackej kategórie medzi dospelé a v mnohých prípadoch, aby vôbec mali dievčatá kde hrávať. Častokrát sa stalo, že ak v dorasteneckom veku nemali v okolí klub, v ktorom by mohli pokračovať v kariére, tak končili s futbalom. Hráčka dosiahla pätnásť rokov a jednoducho sa nám stratila. Preto sme sa rozhodli k najvyšším súťažiam žiačok a žien, zaradiť od novej sezóny aj súťaž dorasteniek.“

Čo to prinieslo?

„Teraz už dorastenky  nie sú naviazané na pôsobenie v seniorských tímoch žien, a tak aj kluby bez toho, aby museli mať seniorské družstvo žien, môžu mať dorastenecké družstvo. Samozrejme, musia mať k tomu v tandeme družstvo žiačok. Dôvodom je práve nadväznosť a aby sa nestávalo, že v niektorých kluboch vzniknú tímy dorasteniek a po roku alebo krátkom čase skončia.  Ak majú kluby žiačky, je logické, že tie sa neskôr uplatnia medzi dorastenkami a ďalším krokom je pre ne seniorský futbal. Myslím si, že je to dobrá myšlienka a ešte raz zdôrazním, ak by niektoré kluby aj nemali ambíciu postaviť seniorský tím žien, stále môžu mať na úrovni elitných súťaží na Slovensku tímy dorasteniek a žiačok. A ak by klub nemal záujem mať ani dorastenky, tak môže vytvoriť iba tím žiačok. V každom regióne máme druholigovú súťaž žiačok a tam môžu pôsobiť.“

Môže sa stať, že hráčka v dorasteneckom veku bude nastupovať v sobotu za dorastenky a v nedeľu za seniorky? Kluby ak nedisponujú dostatočným počtom hráčok, môžu pristúpiť teoreticky aj k tomuto kroku. Nie je pre tieto hráčky v mladom veku takáto záťaž kontraproduktívna?

„Toto je dlhodobý problém a netýka sa iba súťažného ročníka 2018/19 v súvislosti so vznikom ženskej dorasteneckej ligy. Častokrát kluby v minulosti nominovali žiačky aj do chlapčenských súťaží. Už tam nastal prvý problém. Je pravda, že ak nastúpi žiačka za ženy, už nemôže nastúpiť na zápas chlapcov, ale tak ako hovoríte, môže sa stať, že teoreticky, ak by termíny zápasov dovolili, môže hráčka nastúpiť za žiačky, za dorastenky, aj za ženy. Väčšinou hrajú žiačky a dorastenky zápasy v dvojičkách za sebou, ale môže sa stať, že po zápase za žiačky alebo dorastenky, môže nastúpiť tá istá hráčka o deň neskôr aj za ženy. Tu by si mali kluby a rodičia zvážiť, či dievča má na to, aby hralo v sobotu jedno stretnutie a v nedeľu druhé. Či to má vôbec význam a či má na to fyzický fond.“

Je možné na daný stav nejakým spôsobom zareagovať?

„V najbližšom období plánujeme monitorovať všetky hráčky v seniorskej lige a dorasteneckej lige. Naším zámerom je zmapovať situáciu o počte hráčok, ktoré takýmto spôsobom nastupujú v obidvoch súťažiach. Je isté, že kluby, ktoré nedisponujú širokými kádrami žien, si takto pomáhajú a nominujú dievčatá do oboch víkendových zápasov. Adekvátne počtu takýchto hráčok sa samozrejme stráca aj zmysel toho, o čo sa pokúšame. Prvoligové kluby musia mať v štruktúre zakomponované aj tímy dorasteniek a žiačok. Ak hrajú dievčatá v oboch súťažiach, stráca sa význam vzniku dorasteneckej ligy.“

Niečo podobné sa pravdepodobne stáva aj na úrovni žiačok. Tam si kluby vypomáhajú dievčatami v chlapčenských súťažiach.

„Nebudeme si nahovárať, že to tak nie je. V menších kluboch, ak chýba dostatočný počet chlapcov, dopĺňajú žiacke tímy dievčatami. Tu máme rezervy. Ak má klub družstvo žiakov aj žiačok, a žiačky nastupujú v oboch súťažiach, tak sme opäť pri tej istej otázke vyťaženosti a nedostatočnej regenerácie dievčat ako u dorasteniek. Kým chlapci hrajú jednu súťaž, dievčatá na žiackej úrovni niekedy nastupujú v dvoch súťažiach. Aj preto ma budú zaujímať štatistické dáta a minutáž jednotlivých hráčok na všetkých úrovniach.“

Čo ak sa tieto prognózy naplnia? Ako môžete tento trend nasmerovať na správnu cestu?

„Počkajme si na konkrétne dáta. Až budeme vedieť ktorá hráčka koľko a v akej súťaži odohrala, je na mieste úvaha o konzultácii klubov s lekármi a zistiť, či je to pre dievčatá aj z tohto pohľadu prijateľné. Kým teraz máme v troch elitných prvých ligách na úrovni dorasteniek a žiačok 22 klubov, možno pristúpime k zníženiu na 16. Aj samotné výsledky ukazujú, že nie všetko je optimálne, pretože výsledky 23:0, či 30:0 asi nebudú správnym smerom a možno v ligách pôsobí nie dostatočné množstvo hráčok s takou kvalitou, aby sme hovorili o elitnej slovenskej súťaži.“

V budúcnosti teda nevylučujete korekcie v súťažiach? Môžeme sa dočkať v krátkom čase ďalších úprav a zmien?

„Tento ročník považujeme za tzv. nultý. Uvidíme, čo sezóna 2018/19 prinesie a ak sa ukážu rezervy, je možné, že doterajší model prehodnotíme a pre budúci ročník ho nastavíme inak. Do úvahy treba zobrať aj názory zástupcov UEFA, ktorí sa pozastavili pri názve „Elite“, pričom v skutočnosti máme tieto súťaže „Elite“ žiačok a dorasteniek rozdelené regionálne na tri časti. To už asi nie je celkom „Elite“. Prečo sme k tomu pristúpili? Chceli sme ušetriť klubom finančné prostriedky v súvislosti s nákladmi na dopravu a hráčkam čas a energiu počas presunov v rámci celého Slovenska. Ak má hráčka 12-13 rokov, asi nie je pre ňu vhodné cestovať na zápas z Bratislavy do Košíc a stráviť viac času v autobuse ako na ihrisku. Možno však prichádza čas pouvažovať o celoslovenských súťažiach žiačok a dorasteniek, aj keď kluby regionálne rozdelenie kvitovali. Aj kvôli spomenutým finančným prostriedkom.“

Hovoríte o možných zmenách, kedy bude spečatený osud budúcoročnej dorasteneckej a žiackej ligy?  

„Ak pristúpime k modifikácii súťaží, budeme kluby informovať na jar. Viac napovie februárový aktív s predstaviteľmi klubov. Aj tentoraz budeme reflektovať na ich pripomienky a poznatky, a aj podľa ich názorov urobíme konečné rozhodnutie. Nakoniec, aj model súťažného ročníka 2018/19 prešiel podobným procesom a bol výsledkov intenzívnych rozhovorov so zástupcami klubov ženských súťaží.“

KLUBY V RÁMCI 1. LIGY ŽIAČOK WU 15 A 1. LIGY DORASTENIEK WU19

SKUPINA A:

ŠK Slovan Bratislava, FC Union Nové Zámky, Spartak Myjava, FC Spartak Trnava, FC Nitra, NMŠK 1922 Bratislava, FK DAC 1904 Dunajská Streda, FK Senica

SKUPINA B:

AS Trenčín, MFK Dukla Banská Bystrica, FC Baník Prievidza, MŠK Fomat Martin, MŠK Žilina,  FK Dubnica nad Váhom, FK Železiarne Podbrezová, GFC Topoľčany

SKUPINA C:

Partizán Bardejov BŠK, 1. FC Tatran Prešov, MFK Ružomberok, MFK Zemplín Michalovce, FK Poprad, TJ Lokomotíva Košice.

Autor

Značky