MUŽI A – Po druhopolčasovom obrate zlá remíza s Maltou

Sobota, 27.3.2021 22:55 | Posledná aktualizácia 28.3.2021 07:06
Milan Škriniar pred chvíľkou vyrovnal na 2:2, slovenskí sokoli zvrátili stav, ale víťazstvo nedosiahli.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) – Po troch dňoch od vstupnej remízy na Cypre nastúpili slovenskí reprezentanti v kvalifikácii MS 2022 na prvý domáci zápas proti Malte. So siedmi zmenami v základnej zostave v porovnaní s duelom v Nikózii, s avizovaným odhodlaním napraviť dojem z prvého tackavého kroku a s imperatívom víťazstva.

Prvé minúty vyzerali svižnejšie, snažil sa Koscelník, v 9. min po rohu hlavičkoval Škriniar možno aj gólovo, lopte ešte v päťke smer Ďuriš tesne nad. Lenže potom...

Hrozné, strašné, katastrofálne štyri minúty sme si odžili po naplnení prvej štvrťhodiny. V 16. min pustil Hancko pod nohou loptu k postrannej čiare, odkiaľ ju vrátil J. Mbong na Gambina do streleckej pozície v strede ihriska. Ten keďže mal veľa priestoru a nikto ho neatakoval, tak ľavačkou vystrelil a trafil tak, že Kuciak v našej bráne nedočiahol – 0:1. Boli sme riadne zaskočení (nielen tí na ihrisku) a kým sme to strávili, v 20. min preniesol Teuma krížnym pasom hru na ľavú voľnú stranu, Camenzuli odcentroval a v našej šestnástke voľný Sateriano hlavou zavesil. Šok! 0:2!!

Potrebovali sme čím skôr streliť kontaktný gól. Mal ho na kopačke Ďuriš po Valjentovom pase za obranu, v sóle preloboval Bonella, ale minul priestor brány. Potom akoby ešte viac doľahol na sokolov tlak zo stavu, zatlačil ich psychiku na dno, do reality sa ich snažil dostať brankár Kuciak hlasným krikom “Rýchlejšie!“, ale do konca I. polčasu vypočutý nebol.

Po dvojitej prestávkovej zmene v našej zostave prišiel konečne zlom. Mak rozohral perfektne štandardku, Škriniar sklepol loptu pred bránu a Strelec ju poslal do brány – 1:2.  Do nášho motora sa tak dostali vyššie obrátky, Strelec na pozícii podhrotového pomáhal spoluhráčom získavať priestor a vytvárať tlak na obrancov Malty. V 52. min po Makovom rohu predĺžil Greguš číhajúcemu Škriniarovi a ten hlavou vyrovnal – 2:2. Vidiac naše góly, chcelo sa napísať, že v jednoduchosti je krása i efektivita. Lenže platilo aj na opačnej strane, v 55. min si Satariano naskočil na center zľava a hlavičkoval tak, že sme všetci očami tlačili loptu mimo. Podarilo sa, oči zabrali, lopta minula ľavú žrď o centimetre...

Bolo zrejmé, že tlak na ihrisku vyrábame my, ako sa to čakalo od 1. minúty, pribúdali rohové kopy, štandardky, fauly Malťanov aj šance. Tesne pred naplnením hodiny hry mal Boženík na nohe tretí gól, jeho strelu vyrazil z bránkovej čiary Teuma, keď už bol brankár Bonello prekonaný. Pravda, remízový stav stále držal v nádeji aj hostí a tí sa vždy, keď mohli, snažili zahroziť a keď nie, tak zdržovať. V 76. min Grech preveril Kuciaka tvrdou strelou, či dáva pozor a vďaka futbalovému Bohu, dával, rovnako ako o dve minúty, keď sa ho z uhla snažil prekvapiť ešte raz. Na druhej strane preveril Bonella strelou k žrdi Mak, ale čas do konca sa nám krátil a nutnosť streliť ešte aspoň jeden gól sokolov ťažila. Víťazný gól sme nedosiahli, realitou je, že po dvoch stretnutiach kvalifikácie so súpermi z najnižších košov máme dva body a to je výrazne menej, ako sme počítali.

SLOVENSKO – MALTA 2:2 (0:2)
16. Gambini, 20. Sateriano, 49. Strelec, 52. Škriniar.
ŽK: Ďuriš, Koscelník, Camenzuli, Bonello.
SLOVENSKO: Kuciak – Koscelník, Valjent, Škriniar, Hancko (38. Holúbek) – Kucka (46. Strelec), Hrošovský (82. Schranz), Greguš  - Suslov (72. Rusnák), Ďuriš (46. Boženík), Mak. Tréner: Štefan Tarkovič.
MALTA: Bonello – J. Mbong, Shaw, Pepe, Borg, Camenzuli – Gambin (68. Grech), Guillaumier, Teuma (90+. Kristensen)– P. Mbong (68. Nwoko), Satariano (79. Pisani). Tréner: Devis Mangia.

ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): “Zápas sme začali celkom dobre, aktívne, ale doplatili sme na katastrofálne individuálne chyby, za tie nás súper potrestal. Cez polčas sme spravili zmeny, podarilo sa nám cez štandardky vyrovnať, ale na víťazný definitívny zvrat sme už nemali potrebnú kvalitu v útočnej fáze. Vnímam to všetko reálne a teda negatívne. Aká je atmosféra okolo reprezentácie vo verejnosti teraz, si viem predstaviť, aj keď som už šesť dní noviny nečítal. Vypadlo nám z rôznych príčin celkom deväť hráčov a my nemáme takú základňu, aby sme ich nahradili. Dúbravka bol ešte na predzápaosvej taktike v zostave, ale žalúdočné problémy, ktoré ho trápili, mu napokon znemožnili ísť do zápasu, nebol ani na súpiske. Pekarík sa pridal k mužstvu dnes, ale ostal v hoteli, bolelo ho hrdlo, Duda prespal vo Viedni, lebo až od nedele môže prísť na územie Slovenska. S Bénesom hovoril kolega Mintál, cíti sa unavený a nepripojí sa k nám. Proti Rusku budem pracovať s tými hráčmi, ktorí sú k dispozícii.“

MILAN ŠKRINIAR (dohral zápas ako kapitán Slovenska): “Úplne sme zbabrali prvý polčas, dobiehať dvojgólové manko je ťažké s každým súperom. S Maltou doma remizovať je smutné a to nechcem použiť ostrejšie slová. Musíme sa zamyslieť, každý musí začať od seba, ja prvý. Slová za nás behať po ihrisku nebudú, bod s Maltou je málo. Sami sme sa do takejto situácie dostali a sami si z nej musíme pomôcť. Tie stratené body musíme niekde dobehnúť."

ĎALŠIE ZÁPASY H-SKUPINY: Chorvátsko - Cyprus 1:0 (1:0), gól: 40. Pašalič,  Rusko - Slovinsko 2:1 (2:1), góly: 26. a 35. Dzjuba – 36. Iličič.