MUŽI A – Víťazný odkaz mužstva futbalovému národu, tréner ocenil spôsob, nielen výsledok

Posledná aktualizácia 01.4.2021 21:07
Vedieme 1:0! Hlavička Milana Škriniara po Makovom rohu znamenala prvý gól v bráne Šunina.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

TRNAVA (SFZ) - V treťom zápase kvalifikácie MS 2022, v ktorom už šlo doslova o všetko, vyhralo Slovensko po kompaktnom, odhodlanom a súdržnom výkone nad Ruskom 2:1.

Vstup do zápasu mali sokoli taký, aký si želal celý slovenský futbalová národ. Sebavedomý, dôrazný, odhodlaný, súboje na hranici dovolenej agresivity, aktívny pressing zatlačil Rusov pri ich rozohrávke do nutnosti prihrávok medzi stopérmi. Bolo to sympatické, avizovaný odkaz ľuďom, že mužstvo kapitána Kucku má ducha, bol tu! 

Samozrejme, štvrťfinalista posledných MS má svoju kvalitu, hráči ako Golovin, Kuzjajev či Žirkov vedia z futbalovej abecedy veľa a niečo z toho po počiatočnom prekvapení predviedli aj na trnavskom trávniku. Prvý roh zahrávali v 27. min hostia a narobili pred Kuciakom menší zmätok, o dve minúty sme mali rovnakú štandardku premiérovo my a Schranz nezakončil aj preto, že bol v ofsajde. Zato pri druhom rohovom kope nám to vyšlo  dokonale. Mak má vo svojej pravej nohe kompas, presne našiel priestor, kde sa objavila Škriniarova hlava. Náš Futbalista roka 2020 bol najvyššie, najlepšie zorientovaný a najkrajšie nastavený, parádna hlavička bola nechytateľnápre Šunina – 1:0. Zaslúžená odmena za odhodlanie, podložené srdcom a duchom všetkých sokolov.

Ani prestávka nezmenšila naše odhodlanie, ak by Duda nepohrdol finálkou Maka, mohli sme mať v 51. min ešte väčší úsmev alebo po ďalšej Makovej štandardke zahral Dzjuba loptu na vlastnú bránu a ponúkol akúsi polomožnosť Schranzovi, náš útočník sa však úplne nezorientoval. Tlieskali sme aj Kuckovej parádnej strele z diaľky, tá plávala tesne nad a odkaz mužstva slovenskému futbalovému národu znel stále pekne.

Hostia neboli spokojní, s hrou ani stavom, Golovin zahrozil prihrávkou pred bránu, lopta prešla z ľavej strany až na pravú, ale nezakončili, aj tak nás ale chceli Rusi zavrieť, lenže oduševnenie sokolov im to nedovoľovalo. A keď sa lopta odrážala nepríjemne až k číhajúcemu Dzjubovi, zasiahol  Kuciak. Znovu nájdená zodpovednosť a disciplinovanosť v každom jednom našom futbalistovi slávili úspech až do 72. min. Vtedy Dzjuba sklepol do pozície Kuzjajevovi, ktorého prízemnú strelu ešte Kuciak vykopol, ale pravý obranca Mario Fernandes bol prekvapivo v strede šestnástky a doklepol vyrazenú loptu do siete – 1:1. Reakcia sokolov? Skvelá. Róbert Mak mal po presnej prihrávke od Hubočana priestor, vylepšil si pozíciu na strelu uvoľnením sa od dvoch Rusov a prízemnou strelou k pravej žrdi prekonal Šunina, opäť sme viedli!

Ťažký boj do konca zápasu museli podstúpiť sokoli. V 83. min mal Dzjuba na hlave gól, ale „koníčkom“ z 5 metrov poslal loptu vedľa a ani dobiehajúci Golovin ju nedoklepol, hostia tlačili, zovierali nás, Soboljov sa tlačil do pozície, no Kuciak ho razantným vybehnutím zneutralizoval. Obetavosť našich nemala hraníc, šli cez bolesť, cez únavu, nachádzali sily tam, kde ich možno ani netušili, odolali aj 5 nadstavených minút a získali zaslúžené víťazstvo nad priebežným lídrom skupiny. A potvrdili, že sokoli majú ducha a srdce na pravom mieste!

SLOVENSKO – RUSKO 2:1 (1:0)
Gól:
38. Škriniar, 72. Mario Fernandes, 74. Mak.
ŽK: Hromada, Žemaletdinov, Dzjuba.
Rozhodovali: Del Cerro Grande – Jimenez, Barbero Sevilla (Španielsko) – bez divákov.
SLOVENSKO:
Kuciak – Pekarík (90+. Pauschek), Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hromada (61. Hrošovský) – Koscelník, Duda, Mak (76. Ďuriš) – Schranz (90+. Strelec). Tréner: Štefan Tarkovič.
RUSKO:
Šunin – Mario Fernandes, Semjonov, Džikija, Kudrjašov – Kuzjajev, Ozdojev – Žemaletdinov (57. Mirančuk), Golovin, Žirkov (46. Mostovoj, 65. Soboljov) – Dzjuba. Tréner: Stanislav Čerčesov.

HLASY PO ZÁPASE
ŠTEFAN TARKOVIČ (tréner Slovenska): “Zápas sa odvíjal tak, ako sme očakávali. Chcem vyzdvihnúť reakciu hráčov po dvoch zápasoch, ktoré nám predtým nevyšli, vyzliekli nás do naha a po ktorých sme boli pod oprávennou kritikou. Pre mňa bol dôležitý aj spôsob, nielen výsledok, tento tím ukázal, že má charakter. Naše mužstvo sa tvorí, potrebuje čas a toho je v nabitom kalendári málo. Hráči musia niečomu veriť a teraz je tá cesta podporetá bodmi, môžeme byť po pozitívnom výsledku plní eufórie, ale musíme si zanalyzovať aj nevydarené zápasy. Pred týmto zápasom nám vypadli ďalší hráči, konkrétne Dúbravka, Valjent a Hancko pre zdravotné problémy. Rád by som mal po troch zápasoch aj dvanásť bodov, ale to nejde, takže berieme tých päť. Zo vzniknutej situácie s Bénesom nechcem robiť kauzu, je to hráč s kvalitou pre reprezentáciu, určite sa stretneme a porozprávame sa, aby som to vedel celé uzavrieť.“ 

STANISLAV ČERČESOV (tréner Ruska): “Slovákov sme nepodcenili, ani nás neprekvapili taktikou či nejako inak. Boli dobre nastavení a dokázali, že sú na európskej úrovni. Vedeli sme, že majú dobrých hráčov a silné štandardné situácie. Po jednej sme aj inkasovali, potom hral súper na protiútoky. V druhom polčase sme dvakrát zmenili herný systém, vyrovnali sme po peknom góle. Lenže následne sme urobili v obrane veľké chyby a inkasovali sme druhý raz. Sme sklamaní, Slovensko malo aj šťastie. Od vyžrebovania kvalifikácie som hovoril, že naša skupina bude vyrovnaná, každý môže vyhrať s každým. Mrzí ma, že tu neboli diváci."

ĎALŠIE ZÁPASY H-SKUPINY: Cyprus - Slovinsko 1:0, gól: 42. Pittas, Chorvátsko - Malta 3:0, góly: 62. Perišič, 76. Modrič z 11 m, 90. Prekalo. 


TABUĽKA H-SKUPINY

1.

Chorvátsko

3

2

0

1

4:1

6

2.

Rusko

3

2

0

1

6:4

6

3.

Slovensko

3

1

2

0

4:3

5

4.

Cyprus

3

1

1

1

1:1

4

5.

Slovinsko

3

1

0

2

2:3

3

6.

Malta

3

0

1

2

3:8

1

  

Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Štefan Tarkovič
Reprezentácia
Muži A
Súťaž
kvalifikácia MS 2022
keywords
Rusko
Mohlo by vás zaujímať

MUŽI A – Jirka po stopách Dubovského: V Oviede chcem byť úspešný ako on a futbalovo rásť

21.7.2021 09:12

MUŽI A – Dejiskami kvalifikačných zápasov Ľubľana, Kazaň a Osijek

29.6.2021 08:56

MUŽI A – Tréner Štefan Tarkovič: Hrali sme na hrane našich možností, hráči ukázali charakter

25.6.2021 14:59

Prezident SFZ Ján Kováčik: Mali sme veľké želanie, no po Španielsku ideme domov

24.6.2021 19:46

MUŽI A - Nemilosrdný španielsky účet, pre Tarkoviča najkrutejšia prehra

23.6.2021 23:40

MUŽI A – Vzájomné zápasy Slovenska so Španielskom

23.6.2021 10:08

MUŽI A – Tréner Tarkovič: Proti Španielom nebudeme hrať na remízu

23.6.2021 00:41

MUŽI A – Tréner Štefan Tarkovič: Vždy som mužstvu veril! A verím mu aj proti Španielsku.

21.6.2021 09:19

MUŽI A – Do tretice všetko dobré!

20.6.2021 17:47

MUŽI A – Pred finále E-skupiny: Je čas myslieť dopredu

19.6.2021 15:44

MUŽI A – Škoda prehry so Švédskom z jedenástky, Tarkoviča to mrzí

22.6.2021 11:48

MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska so Švédskom

18.6.2021 08:37

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.