Nadácia SFZ - Podporila mladých futbalistov, do rozprávkového Podhoria zavítali tiež hráči SR 21 Sluka a Bernát

Posledná aktualizácia 16.2.2020 19:03

PODHORIE (SFZ) – Nadácia Slovenského futbalového zväzu materiálne podporila dvoch mladých futbalistov a futbalistku predprípravky (U6-U7) a prípravky (U8-U11) TJ ŠK Podhorie. Okrem športového výstroja pre deti z viacčlenných rodín, poctili klub svojou návštevou tiež reprezentanti SR do 21 rokov Branislav Sluka a Ján Bernát.

Všade okolo tma, hory, len jedinou cestou smerom do dedinky prúdia na ihrisko osvetlené autá. To obetaví rodičia z okolitých obcí zvážajú svoje deti na tréning. Nájsť ihrisko nie je ťažké. Reflektormi osvetlená hracia plocha, vedľa cesty odparkované autá, deti v zimných bundách, na nohách kopačky.

Sme tu. Prišli sme do Podhoria. Zaparkovali sme vedľa ostatných, za nami chalani z repre 21-ky. Tak, ako sme boli dohodnutí, všetko klaplo. Z kufra vyberáme pripravené darčeky, Janko Bernát a Braňo Sluka si pripravili tiež pre miestne deti prekvapenie ukryté v škatuliach a vykročili sme smerom na ihrisko. „Jeeeej, to sú Žilinčania!“, netajili nadšenie najmenší z Podhoria, obce s niečo viac ako osemsto obyvateľmi na severe Slovenska, nachádzajúcej sa v okrese Žilina. Tak tu by hráči MŠK Žilina v režime inkognito asi neuspeli. „A aj viete, ako sa chalani volajú?“ skúsili sme čo to spraví... Ruky vyleteli nad hlavu ako v škole, ale vyvolať sme nikoho nestihli. „Braňoooo Slukaaaaa, Janoooo Bernaaat,“ zaznelo z niekoľkých hrdiel. No hotovo. Smiali sa chalani, smiali sme sa aj my. Sme na správnej adrese. Tu je futbal doma.

A je to zásluha predovšetkým trénerky Zuzany Lábajovej, ktorá spolu so svojím manželom Michalom už niekoľko rokov robí pre deti v Podhorí, a  z okolitých obcí, prvé a posledné. Bola to ona, ktorá nám neváhala napísať príbeh o troch rodinách so siedmimi deťmi, dvoch rodinách so šiestimi deťmi a jednej rodinke s piatimi deťmi, ktorých deti robia prvé futbalové kroky v TJ ŠK Podhorie. „Osemročný Matej Barčák má nezamestnaných rodičov, žije s nimi v podnájme, na tréningy chodí v zimných topánkach a v zimnej bunde. Niektoré deti to majú veľmi ťažké, budeme vďační za akúkoľvek pomoc týmto ďeťom,“ stálo v jej liste adresovanom Nadácii Slovenského futbalového zväzu.

NADÁCIA SLOVENSKÉHO FUTBALU PODPORILA 15-ROČNÚ FUTBALISTKU ŽANETU ŠULÍKOVÚ

autor: SFZ, zdroj: SFZ

Stalo sa. V stredu (12. 2.), si prevzali deti z rúk zástupkyne Nadácie SFZ Miroslavy Rojkovej tašky s materiálnym vybavením. Kopačky, tenisky, termobielizeň, tepláková súprava, bunda, chrániče, tričko, športová taška… A keď už pózovali deti s trénerkou s taškami pred našim fotoobjektívom, vytiahli svoje tromfy slovenskí sokolíci. „Máme tu pre vás kopačky. Kto má nohu s takýmto číslom?“, chvíľu ticha s otázkou, či to myslia vážne, preťal jeden, tipujeme dorastenec miestneho klubu. „Ja by som si ich vyskúšal,“ osmelil sa a oplatilo sa.

Treba povedať, že toto gesto, a všetko to ostatné, čo nasledovalo, už bolo mimo dohodnutého scenára. Braňo Sluka a Janko Bernát ukázali veľké srdce. Najskôr podarovali svoje kopačky, potom v mrazivom počasí podpisovali do úmoru všetko, čo sa podpísať dalo a keď už ich domáce deti svojím obdivom a nadšením z prítomnosti „uvarili“, spustili na nich - „A zahrajte si s nami futbaaaaal“. Janko a Braňo v teniskách, ale tomuto sa nedalo odolať. Prípravkárske rozlišovačky cez hlavu neprevliekli, tak si ich navliekli ako šály. Jeden oranžovú, jeden žltú. Podľa nadšenia miestnych detí, bol to päťminútový, doteraz ich najslávnejší životný match, na ktorý len tak nezabudnú. Fotografie od hrdých rodičov, im budú pripomínať deň, kedy si zahrali futbal so svojimi idolmi.

AJ VYMÔŽETE POMÔCŤ: VENUJTE NADÁCII SFZ 2 PERCENTÁ Z DANÍ

Chcem sa vám veľmi pekne poďakovať. Pre deti sú to veľké dary a pre náš klub obrovská pocta, privítať vás a chalanov z repre na našom ihrisku. Prijmite od nás na pamiatku naše klubové šály, Nadácii SFZ sme veľmi vďační za pomoc, vážime si to,“dodala na záver trénerka Labajová, ktorá si pred mesiacom prevzala cenu pre najlepšiu trénerku mládeže za sezónu 2018/2019 ObFZ Žilina.

Ak neveríte na futbalové rozprávky, choďte do Podhoria. Obetaví ľudia tam píšu jeden úžasný futbalový príbeh. My sme boli. Ako dobre…


Peter Zeman
Značky
Autor
Peter Zeman
Klub
TJ ŠK Podhorie
Projekt
Nadácia Slovenského futbalového zväzu
Osoba
Zuzana Lábajová
Osoba
Branislav Sluka
Osoba
Ján Bernát
Reprezentácia
SR 21
Mohlo by vás zaujímať

SR 17 – Tréner Branislav Fodrek: Rátal som s tým, že ani Elite Round, ani šampionát nebudú

04.4.2020 07:54

SÚŤAŽ - Poznáme najkrajší gól i výhercov skvelých cien!

03.4.2020 09:35

SFZ/UčPS - ANKETA k dopadu mimoriadnych opatrení v súvislosti s výskytom koronavírusu na oblasť športu

03.4.2020 09:20

GRASSROOTS - Školský pohár SLSP a McDonalds Cup definitívne zrušené

02.4.2020 04:27

UEFA/SFZ – Termín baráže s Írskom odložený do ďalšieho oznámenia

03.4.2020 19:44

Zomrel Dušan Bartovič (1944 – 2020)

01.4.2020 15:13

SR A – Mak o konci v Konyaspore: Futbal je pre mňa dôležitý, no rodina je nadovšetko

31.3.2020 17:15

SR 19 – Tréner Albert Rusnák: Hráči sú zdraví, čakáme na rozhodnutie UEFA o šampionáte

31.3.2020 08:58

SÚŤAŽ - Vyberte najkrajší gól a vyhrajte skvelé ceny!

31.3.2020 14:17

SR WA – Tréner Kopúň: Netreba zbytočne nič siliť, zápasy sa dajú odohrať aj neskôr

30.3.2020 09:03

GRASSROOTS - Lukáš Šubert so 142 gólmi slovenský topkanonier

29.3.2020 19:07

eEURO – Slovenskí reprezentanti bojovali, postup do baráže im ušiel veľmi tesne

28.3.2020 09:53

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.